Ładnie. to marka, która powstała z zamiłowania do zapachów, które dają chwilę wytchnienia oraz minimalizmu, który pomaga w osiąganiu spokoju. Jej właścicielka, Milena Getek, otworzyła i z pasją prowadzi sklep internetowy Ladnie.store. W rozmowie opowiada o początkach marki, sprzedaży przez internet oraz budowania sklepu na platformie _Stores. Zapraszam do rozmowy!


Skąd wzięła się inspiracja do założenia Ładnie.store i jak wyglądała Twoja początkowa wizja?

Cała zajawka ze świecami rozpoczęła się kilka lat temu od kursu tworzenia świec sojowych, który dostałam w prezencie od przyjaciółki. Lubię kreatywne aktywności i pamiętam, że bardzo spodobało mi się to eksperymentowanie z tworzeniem własnych zapachów, szukanie ciekawych połączeń i przede wszystkich możliwość stworzenia czegoś unikalnego. Chwilę później zaczęłam własne próby. I tak naprawdę od kursu i własnych eksperymentów dość szybko przeszłam do realizacji pomysłu o stworzeniu własnej marki i przekazywaniu innym tego, co sama czuję najbardziej. Chciałam, żeby było prosto, pięknie i minimalistycznie, ale z delikatnym twistem.

Opowiedz trochę o swoich marzeniach związanych z posiadaniem własnego sklepu i drodze do ich realizacji.

Na początku był sam Instagram, gdzie pokazywałam swoje świece. Tam też sprzedawałam je przez platformę, która umożliwiała mi dodanie wirtualnego koszyka i była alternatywą dla sklepu internetowego. Ale zawsze wiedziałam, że strona i własny sklep będzie naturalnym procesem rozwoju i do tego dążyłam.

ladnie profil na instagramie
www.instagram.com/ladnie.candle

Jakie największe wyzwania napotkałaś podczas prowadzenia sprzedaży przez internet i jak sobie z nimi poradziłaś?
Chyba największym wyzwaniem do tej pory są algorytmy mediów społecznościowych, szczególnie dla osób prowadzących małą markę. Zasięgi są coraz skromniejsze, a działalność na Instagramie różni się zdecydowanie od tej kilka lat temu. Żeby zyskać uwagę użytkownika obecnie trzeba mocno się nakombinować 🙂

Jakie wyglądały Twoje pierwsze kroki w procesie zakładania sklepu internetowego i z czym musiałaś się zmierzyć. Jak zespół cyber_Folks i produkt _Stores pomógł w realizacji tego celu?

Początki, jak to zwykle bywa, nie były usłane różami. Mimo, że w przeszłości zdarzyło mi się stworzyć kilka prostych stron internetowych, to w tym przypadku – sklep okazał się małym wyzwaniem 🙂 Jak chyba większość przedsiębiorców na początku swojej drogi ja również stwierdziłam, że koniecznie chcę zrobić go sama, dlatego ze startem strony chwilę mi zeszło.

Strona główna sklepu Ladnie.store

Po drodze testowałam kilka popularnych platform, polskich i zagranicznych, ale żadna z nich, w przypadku funkcjonalności e-commerce, nie do końca spełniała moje oczekiwania. Problematyczne okazywały się kwestie płatności, mało intuicyjne i nienowoczesne szablony czy też samo korzystanie z narzędzia jako użytkownik. W końcu, właściwie przez przypadek trafiłam na cyberfolks.pl i to okazało się ciekawym rozwiązaniem. Zespół _Stores był wsparciem na każdym etapie tworzenia sklepu, choć muszę przyznać, że nie potrzebowałam go aż tak dużo, jak przypuszczam, byłoby to przy innych serwisach. Stworzenie sklepu było intuicyjne, a prosty onboarding przeprowadzał po koniecznych do wykonania krokach.

Chcę poznać _Stores
_Stores to platforma, na której szybko i łatwo postawisz własny sklep. Przekonaj się!

Jakimi wartościami i misją kierujesz się w prowadzeniu Twojego sklepu?

Myślę, że każdy z nas zasługuje na chwilę dla siebie, odrobinę relaksu, zatrzymania się w pędzie niekończącej się dziś pracy, wyzwań. Przydatne w tym mogą być proste, powtarzalne rytuały, które wprowadzimy do naszej codzienności. Dla mnie ulubionym zwieńczeniem ciężkiego dnia jest właśnie taki spokojny wieczór z książką, filmem, w tle z ulubioną świeczką. Ładnie. tworzę właśnie z myślą o tej codziennej, małej chwili dla siebie.

W jaki sposób ekologiczne podejście wpływa na proces produkcji świec i działalność sklepu?

Od początku starałam się, aby to co daję innym było naturalne i ekologiczne. Do produkcji świec używam tylko wosku sojowego. Jeśli chodzi o opakowania, korzystam z papierowych kartoników, a do środka wrzucam całkowicie rozpuszczalne w wodzie i neutralne dla środowiska wypełnienie.

Co stało za wyborem do produkcji świec 100-procentowego, naturalnego wosku sojowego i jakie są jego zalety?

Wosk sojowy to obecnie jedna z lepszych alternatyw dla parafinowych świec. Tak naprawdę już dziś, z tym co wiemy, nie powinniśmy w ogóle używać parafiny, bo jest toksyczna dla środowiska i niebezpieczna dla naszego zdrowia. Niestety jeszcze wiele dużych firm używa jej w swojej produkcji. Będąc młodą marką stawiam tylko na naturalne składniki. Wosk sojowy jest w pełni biodegradowalny i przyjazny dla środowiska. Dodatkowo, pali się wolniej i równomierniej niż parafina, co jest dodatkowym plusem, bo możemy cieszyć się dłużej ulubionym zapachem.

W jaki sposób zapewniasz jakość i naturalność oferowanych świec i co wyróżnia Twoje produkty na rynku?

W ofercie mam tylko i wyłącznie naturalne świece tworzone z wosku sojowego, który jest bezpieczny dla naszego zdrowia. Świece sojowe stały się popularne głównie z tego właśnie powodu. Myślę, że jesteśmy już bardzo świadomi jako konsumenci i zwracamy uwagę na jakość, ekologiczne podejście i przede wszystkim bezpieczeństwo produktów. Wielu z nas docenia też fakt, że niektóre produkty nie są wykonywane na szeroką skalę, a jest to praca typowo ręczna. W Ładnie. współpracuję ze sprawdzonym dostawcą, który dba o naturalność materiałów oraz o to, żeby gotowe świece były jak najwyższej jakości.

Poza ekologią w swojej działalności podkreślasz również zamiłowanie do designu i minimalizmu. Jak te aspekty przekładają się na kreowanie Twoich produktów?

Oprócz ważnych zapachowych aspektów, kwestie wizualne mają dla mnie ogromne znaczenie. Kocham minimalizm, ale też piękny, polski design jak prace Malwiny Konopackiej, Muas, Auura Incense czy Nu Candles i to chciałabym kiedyś jeszcze mocniej pokazać w moich produktach. Chcę, aby nie tylko wprowadzały unikalną atmosferę poprzez zapachy, ale też cieszyły oko.

Na pewno masz kilka ulubionych zapachów z oferty Ładnie.store. Zdradź nam, które i  dlaczego akurat te są Twoimi faworytami?

Moimi faworytami cały czas pozostają cięższe, zdecydowane zapachy takie jak Palo santo, Kadzidło czy Kubańskie cygaro. Uwielbiam paczulę, kadzidła i dymne zapachy w świecach i dyfuzorach, które nadają charakteru wnętrzu. W okresie świątecznym jednak nie mogę się oprzeć aromatowi pomarańczy i pieczonego ciasta, czyli mojego ulubionego zapachu Brownie. To aromat, który kojarzy się chyba każdemu z domem na święta. Jest też jeden kobiecy, delikatny zapach, który w tej kolekcji przykuł nie tylko moją uwagę, ale też wielu klientów – jest to Zmysłowość. Nuty bazowe z paczuli, tonki i wanilii pozostawiają w powietrzu tajemniczy i uwodzicielski aromat. To zdecydowanie moi faworyci.

Sklep Ladnie.store

Czy myślisz już o wprowadzeniu do oferty nowych produktów lub usług?

Chciałabym rozbudować ofertę o nowe produkty, które wpisują się w wartości marki, a moim marzeniem jest kolaboracja z ceramiką i tworzenie pięknych, indywidualnych wzorów. Osobiście uwielbiam ceramikę, jestem wielką fanką wielu polskich twórców i myślę, że to może być ciekawy kierunek.

Jak klienci przyjmują Twoje produkty? Jakie są ich najczęstsze opinie i reakcje?

Mam tu wiernych fanów cięższych zapachów Palo santo czy Kadzidła i dostaję dużo pozytywnego feedbacku. Opinią, którą jakiś czas temu usłyszałam i zdecydowanie mnie rozbawiła, jest ta od klientki, której partner wychodząc z domu za każdym razem gasił jej świeczkę i nie pozwalał odpalać dopóki nie wróci, bo za bardzo mu się podobała. To dla mnie najlepsza rekomendacja 🙂 Często słyszę też miłe opinie o słodkich zapachach typu Biała czekolada (w poprzedniej kolekcji) czy obecnie Brownie, że to niesamowite, w jaki sposób można wiernie odzwierciedlić zapach… i niestety, ale wtedy trzeba zjeść ciastko 🙂

Jakie znaczenie ma dla Ciebie internet jako źródło inspiracji i promocji sklepu?

Oczywiście, ogromną rolę odgrywa internet, portale typu Pinterest czy też to, co po prostu tworzą artyści czy pojedynczy twórcy w sieci. Internet jest niewyczerpaną studnią inspiracji, w której też można się zatracić. Z ogromu pięknych rzeczy i inspiracji, trzeba finalnie zdecydować kim jest Twoja marka i w którą stronę chce podążać. To czasem bardzo trudne.

Sklep Ladnie.store

Opowiedz, jak udaje Ci się utrzymać równowagę między prowadzeniem sklepu a życiem prywatnym?

Na co dzień pracuję w digital marketingu w jednym z największych e-commerców w Polsce, a świece to jak na razie mój poboczny projekt. Przyznam, że czasem ciężko połączyć te dwie rzeczy, szczególnie w bardziej gorących okresach, jak np. święta, ale staram się rozwijać Ładnie., które zawsze gdzieś było moim małym marzeniem. Chciałabym wprowadzić nowe produkty, ale też pozyskiwać nowe miejsca stacjonarne, gdzie klienci będą mogli przyjść i sami powąchać zapachy. To bardzo ważne w przypadku tego typu produktów. Na razie można nas znaleźć stacjonarnie w Warszawie i Poznaniu.

Na koniec podziel się proszę Twoją radą dla innych przedsiębiorców myślących o założeniu własnego sklepu.

Myślę, że sklep daje dużo większe możliwości niż sprzedaż poprzez social media – chociaż są one nieodłączne. Jest to kolejny, nasz własny kanał komunikacji, niezależny od algorytmów Meta. To, co zbudujemy, zostaje z nami. I myślę, że warto w to zainwestować nasz czas i energię, szczególnie jeśli powstają takie produkty jak _Stores, z którymi stworzenie sklepu jest naprawdę proste.

Dzięki za rozmowę i powodzenia w biznesie!

Dziękuję!

>
Kacper Skoczylas
Pasjonat marketingu, e-commerce oraz aktywnego trybu życia, obecnie przygotowuje się do pełnego IRONMANA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Polecane dla Ciebie

Szukasz dalej?