Uruchom swój sklep internetowy na _Stores w ciągu 14 dni, a otrzymasz w PREZENCIE książkę "Patent na e-commerce" autorstwa Krzysztofa Domaradzkiego >>>

Przedstawiam Ci 6-odcinkowy cykl, który powstał na podstawie serii wideo „Jak założyć sklep internetowy na WordPress + WooCommerce”, dostępnej na naszym kanale Youtube, który poprowadziłem. Dzisiaj zajmiemy się edytorem Elementor.

W trzeciej części:

W całej serii będziemy pracować korzystając jedynie z darmowych narzędzi.

Elementor – edytor Twojej strony na WordPress

Tak jak wspominałem w pierwszej części tego cyklu – przy wyborze motywu, na którym budujemy nasz sklep kierowałem się tym aby był on zgodny z edytorem Elementor. To najlepszy edytor stron na WordPress z jakim miałem do czynienia. Przerobiłem już wszystkie najpopularniejsze m.in. Divi, Wp Bakery, Fusion Builder, czy Site Origin. Edytor Elementor bije je wszystkie na głowę pod względem funkcjonalności, możliwości edycji, prostoty tworzenia oraz intuicyjności. Ma on oczywiście również swoje wady w porównaniu np. do Gutenberga, ale mi osobiście jego elastyczność oraz ogromne możliwości personalizacji rekompensują wszystko. Również w oparciu o Elementora stworzyłem swój kurs WordPress online. 

Popularność Elementora sprawiła, że pojawiło się dość sporo wysokiej jakości dodatków do tego narzędzia. Najlepsze z nich poznasz w tym wpisie.

Tak jak wspominałem w części 2 tej serii o WooCommerce, przy pomocy Elementor (w jego darmowej wersji) nie możemy edytować takich zakładek jak: sklep, bloga, strona wpisu, czy strona produktu. Natomiast wszystkie pozostałe (nawet zakładki koszyk oraz zamówienie) będziemy edytować właśnie wtyczką Elementor

Elementor – Instalacja

Elementor instalujemy jak każdą wtyczkę w naszym sklepie wchodząc w zakładkę wtyczki-dodaj nową; a następnie instalujemy i aktywujemy:

elementor instalacja

Aby wypróbować możliwości Elementora i zacząć edycję wybranej zakładki przechodzimy w kokpicie WordPress do zakładki Strony – Wszystkie strony i klikamy pod wybraną zakładką „Edytuj”. Następnie klikamy niebieski przycisk „Edytuj w Elementorze”, by przejść do okna edycji strony:

elementor edycja zakładki

Okno edycji strony w Elementorze wygląda tak jak na grafice poniżej i można je podzielić na dwie zasadnicze części; po lewej mamy dostępne elementy, które możemy wstawić na naszą stronę, a po prawej podgląd edytowanej zakładki. Wybrane elementy wstawiamy na obszar strony na zasadzie „złap i upuść” przytrzymując lewy przycisk myszy:

elementor jak działa

Elementor – dostępne widżety

Tak jak wspomniałem, po lewej stronie mamy dostępne elementy/widżety do wstawienia na stronę internetową. Mamy ich w darmowej kilkadziesiąt np. nagłówek, edytor tekstowy, przycisk, mapa Google, zdjęcie, odstęp, blok z ikoną, odstęp, blok z obrazem, ikona, referencje, akordeon, opinie, ikony mediów społecznościowych i wiele innych. Taka jak wspomniałem do Elementora powstało sporo ciekawych i efektownych wtyczek z dodatkami – kilka z nich omówię i przybliżę nieco w tym wpisie.

elementor widżety

Responsywna strona w Elementor

Klikając ikonkę na samym dole po lewej stronie „Tryb responsywny” z łatwością możemy dostosować edytowaną przez nas podstronę, by dobrze wyświetlała się na urządzeniach mobilnych takich jak smartfon, czy tablet:

responsywna strona w elementor

Podział edytowanej zakładki na sekcje, kolumny oraz poszczególne elementy.

Strukturę tworzonej przez nas zakładki w elementorze możemy podzielić na 3 zasadnicze elementy: strona dzieli się na sekcje, poszczególne sekcje posiadają kolumny, których ilość w sekcji ustawiamy, a już w kolumnach umieszczamy poszczególne elementy. Edycję w elementorze zaczynamy od dodania sekcji oraz określenia z ilu kolumn ma się ona składać. W celu dodania sekcji klikamy ikonkę plusika w obszarze widoku edytowanej zakładki:

zakładki w elementor

A poniżej grafika ilustrująca strukturę 3 elementów edytowanej zakładki wtyczką Elementor; mamy tu sekcje podzieloną na dwie kolumny. W lewej kolumnie mamy 2 widżety: nagłówek oraz edytor tekstowy, a po prawej stronie widżet obrazek:

elementor edycja

Elementor – edytowanie poszczególnych elementów na stronie

Każdy z opisanych wyżej elementów, czyli sekcja, kolumna i poszczególne widżety możemy oddzielnie edytować i dostosowywać. Zawsze edytując dany element mamy 3 główne kategorie personalizacji; dla sekcji i kolumn są to: „Układ”, „Styl” oraz „Zaawansowane”. Dla poszczególnych elementów wygląda to podobnie z tą różnicą, że zamiast kategorii „Układ” mamy „Treść”:

kolumna elementor

W personalizacji sekcji oraz kolumn w kategorii „Układ” Definiujemy m.in. szerokość kolumn oraz sekcji, wyrównanie w pionie/poziomie. W kategorii „Styl” ustawiamy m.in. kolor edytowanego elementu, a w kategorii „Zaawansowane” marginesy, czy odstępy. Edycja poszczególnych elementów wygląda podobnie: w kategorii „Treść” wstawiamy zawartość danego widżetu np. dla tekstu będzie to po prostu tekst, a dla obrazka obrazek. W kategorii „Styl” definiujemy kolory, rodzaj i wielkość czcionki. W ostatniej kategorii, czyli zaawansowane podobnie jak w edycji sekcji, czy kolumn ustawiamy marginesy, odstępy itp.

Najlepsze dodatki do wtyczki Elementor

Tak jak wspomniałem na początku tego wpisu wraz z popularnością Elementora powstało wiele świetnych dodatków do tej wtyczki, które dają dodatkowe możliwości edycji strony na WordPress.

Dwa najciekawsze z nich przedstawię poniżej.

Essential Addons

Pierwsza z wtyczek to świetny dodatek z kilkudziesięcioma dodatkowymi widżetami do Elementora. Na uwagę zasługują zwłaszcza 3 z nich, które dotyczą właśnie sklepu internetowego na WooCommerce: Woo Checkout, Woo Product Grid oraz Product Slider. Pierwszy widżet pozwala na edycję zakładki „Zamówienie” w sklepie na WooCommerce. Dwa kolejne pozwalają na wyeksponowanie produktów na dowolnej podstronie w naszym sklepie na WooCommerce. WooProduct Grid w formie siatki, gdzie możemy zdefiniować wyświetlane produkty np. wg.kategorii.  Product Slider to świetny widżet pozwalający w atrakcyjny sposób slajdera wyeksponować np. Bestsellery w naszym sklepie.

Envato Elements

Ta wtyczka z kolei oferuje możliwość wstawiania gotowych sekcji lub nawet całych zakładek na projektowaną przez Ciebie w Elementor podstronę. Wystarczy zainstalować wtyczkę Envato Elements i przejść do edycji strony w Elementorze, a w obszarze widoku edytowanej zakładki zobaczysz ikonkę tej wtyczki:

envato elements

Po kliknięciu w tę ikonkę możemy wybrać interesujący nas szablon strony lub sekcji i zaimportować na naszą stronę. Zaimportowany element możemy oczywiście dowolnie edytować wtyczką Elementor:

Powyższy wpis możesz również zobaczyć w formie wideo poniżej:

Przetestuj nasz nowy hosting WooCommerce!

>
Dariusz Pichalski
Ekspert WordPress, twórca największego w Polsce kanału na YouTube o tej tematce. Od 10 lat wierny klient cyber_Folks oraz jego Partner.

Jedna odpowiedź na "Jak założyć sklep internetowy na WordPress + WooCommerce? cz. 3. Elementor"

  1. Dariusz pisze:

    W razie pytań jestem do waszej dyspozycji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane dla Ciebie

Szukasz dalej?