Dochód pasywny przez internet to nie tylko możliwość zwiększenia przychodów, ale także szansa na zbudowanie trwałego biznesu, który będzie generować zyski nawet wtedy, gdy przebywasz na zasłużonym urlopie. Brzmi nieźle, prawda? Ale co właściwie oznacza ten termin? Jakie mogą być jego źródła? Dochód pasywny oznacza, że przedsiębiorca może czerpać korzyści finansowe z wcześniejszej inwestycji czasu, wysiłku i środków, nawet gdy aktywnie nie uczestniczy w codziennych operacjach biznesowych. Sprawdźmy, zatem jak zarabiać przez internet.

Dochód pasywny – co to jest?

Dochód pasywny to sposób zarabiania bez stałego angażowania swojego wysiłku, czasu i pracy. Umożliwia takie gospodarowanie czasem pracy i zasobami, by przekuć je w inwestycję o długotrwałym charakterze. Mówiąc inaczej, przedsiębiorca może czerpać korzyści finansowe z wcześniejszej inwestycji czasu, wysiłku i środków, nawet gdy teraz aktywnie nie uczestniczy w procesie.

Dochód pasywny jest rodzajem przychodu umożliwiającym osiąganie zysków nawet wtedy, gdy osoba nie jest aktywnie zaangażowana w konkretną transakcję.

Dochód pasywny przez internet. Czy to możliwe?

To właśnie internet stanowi jedno z najbardziej atrakcyjnych źródeł dochodu pasywnego. Weźmy pod lupę sklep internetowy – już sam proces sprzedaży produktów jest jego formą. Kiedy prowadzisz swój własny e-commerce, oferujesz produkty. W momencie gdy klient dokona transakcji online, generujesz przychód, nawet jeśli w danym momencie nie jesteś zaangażowany w tę transakcję.

Sklep internetowy a dochód pasywny

Dodatkowo, szereg dostępnych narzędzi, począwszy od content marketingu, poprzez SEO, aż po kampanie reklamowe pomagają w przyciąganiu i pozyskiwaniu nowych klientów i będą sprzyjać konwersji (rozumianej jako zakup produktu). To sprawia, że możesz generować przychody nawet w momencie, gdy skupiasz się na innych aspektach rozwoju swojego sklepu.

Źródła dochodu pasywnego w internecie

Dochód pasywny nie wymaga aktywnego uczestnictwa ani bieżącej pracy ze strony osoby generującej ten dochód. Możemy powiedzieć, że jest on pochodną Twojej wcześniejszej aktywności i pochodzi z inwestycji, pracy czy przedsięwzięć, które zostały już podjęte. Jakie mogą być źródła dochodu pasywnego w internecie? Sprawdźmy.

Własny sklep internetowy

Prowadzenie sklepu internetowego to jedno z popularniejszych źródeł generowania dochodu pasywnego. Początkowy wysiłek, jaki musisz włożyć w przygotowanie i uruchomienie pełnoprawnego e-commerce, zostaje wynagrodzony poprzez zakup produktów. W przypadku sklepu internetowego jako źródła dochodu pasywnego, ważnym elementem jest zautomatyzowanie wielu procesów biznesowych, aby minimalizować konieczność ciągłego uczestnictwa właściciela.

W jaki sposób własny sklep internetowy sprzyja generowaniu dochodu pasywnego?

 • Sklep internetowy jest czynny przez całą dobę, 7 dni w tygodniu, co oznacza, że potencjalni klienci mogą dokonywać zakupów o dowolnej porze. To zapewnia stały dostęp do produktów, generując potencjalny dochód nawet w momencie gdy nie pracujesz.

 • Automatyzacja czynności w sklepie, takich jak: płatności, zamówienia i dostawy pozwala na sprawną obsługę transakcji bez konieczności ciągłego nadzoru. To oznacza jedno – możesz generować dochód nawet wtedy, gdy jesteś zajęty innymi sprawami.

 • Jeśli zdecydujesz się na wprowadzenie programu partnerskiego umożliwiającego innym firmom promowanie i sprzedaż Twoich produktów w zamian za prowizję, możesz nie tylko zwiększać widoczność swojego sklepu, ale również generować dochód pasywny.

Prowadzenie bloga

Kolejnym sposobem osiągniecia dochodu pasywnego w internecie jest uruchomienie i prowadzenie własnego bloga. Jeśli masz grono odbiorców, prowadzisz stałą komunikację do swojej grupy docelowej, możesz rozszerzyć działania i przekształcić go w źródło dochodu pasywnego poprzez wprowadzenie strategii monetyzacji.

 • treści sponsorowane
  Prowadząc bloga o danej tematyce, budując społeczność wokół niej, otrzymujesz możliwość czerpania dodatkowych korzyści. Współpracuj z firmami, których oferta jest zgodna z treściami na Twoim blogu. Za publikację sponsorowanego postu czy linka otrzymujesz honorarium. To dobry sposób na pozyskiwanie dodatkowych środków finansowych – firmy płacą za promowanie swoich produktów czy usług w kontekście treści, które już przyciągnęły uwagę Twojej publiczności.

 • reklamy
  Korzystaj z programów reklamowych, takich jak Google AdSense, aby umożliwić wyświetlanie reklam na swoim blogu. Za każde kliknięcie lub wyświetlenie reklamy otrzymujesz dochód.

Marketing afiliacyjny

Marketing afiliacyjny to model biznesowy, gdzie partnerzy promują produkty lub usługi innych firm, a w zamian otrzymują prowizję za każdą sprzedaż, kliknięcie, rejestrację lub inną określoną akcję, wynikającą z ich działań promocyjnych. Jak to działa? Przykłady.

 • prowadzenie bloga
  Prowadząc własnego bloga, możesz zostać afiliantem, czyli osobą, która promuje produkty czy usługi innych firm u siebie na blogu. Afiliacji mogą umieszczać linki do produktów w swoich artykułach, recenzjach czy poradnikach publikowanych na blogu. Jeśli czytelnik kliknie i dokona zakupu, Ty – jako afiliant – otrzymujesz prowizję. Co ważne, po opublikowaniu treści, linki pozostają aktywne, umożliwiając potencjalne zarobki w przyszłości.

 • własny kanał youtube
  Jeśli prowadzisz kanał na YouTube, a treści, jakie tworzysz przykuwają uwagę coraz większej liczby użytkowników, możesz rozważyć współpracę na zasadzie marketingu afliacyjnego. Jak to działa? Umieszczasz w opisach linki do produktów związanych tematycznie z Twoim kanałem. Nawet po czasie, gdy film przyciągnie nowych widzów, linki te nadal mogą generować prowizję.

Program partnerski

W ramach programu partnerskiego inni przedsiębiorcy lub osoby prywatne promują produkty z Twojego sklepu. W momencie, gdy ich działania przynoszą sprzedaż, otrzymują prowizję. To oznacza, że możesz generować dochód pasywny, gdy inni pracują nad promocją Twojego biznesu.

Co więcej, partnerzy biznesowi często korzystają ze zróżnicowanych kanałów marketingowych, pozwalających dotrzeć do nowych segmentów rynku, do jakich samodzielnie nie był(a)byś w stanie dojść. To rozszerzanie zasięgu może przyczynić się do trwałego wzrostu sprzedaży, nawet po zakończeniu aktywnych działań marketingowych ze strony właściciela sklepu internetowego.

Tworzenie i licencjonowanie dzieł

Twórczość może być kolejnym źródłem dochodu pasywnego. Poprzez dzieło rozumiemy efekt ludzkiej pracy bądź twórczości. Może być nim utwór muzyczny, ebook, obraz czy inne formy wyrazu artystycznego i intelektualnego jak teksty literackie, filmy, fotografie, rzeźby, projekty, oprogramowanie.

Jak to wykorzystać w praktyce? Jako autor ebooka, zdjęcia czy innych produktów cyfrowych decydujesz, które prawa do niego chcesz zachować, a które udzielić innym. Udzielając licencji, pozwalasz innym osobom lub firmom korzystać z twojego dzieła w określony sposób, zazwyczaj za pewną opłatą lub zgodnie z warunkami umowy. Kiedy dzieło jest licencjonowane, możesz otrzymywać dochód pasywny z każdej transakcji, w której korzysta się z Twojego dzieła. Możesz zarabiać zarówno od pojedynczych licencjobiorców, jak i od wielu jednocześnie, co stanowi potencjalne źródło stałego dochodu.

Podsumowanie

Dochód pasywny przez internet czy to możliwe? Tak, to właśnie sieć otwiera przed nami nieograniczone możliwości zwiększania swoich przychodów. To więcej niż tylko atrakcyjna opcja – to szansa na czerpanie korzyści finansowych z wcześniejszych inwestycji, nawet gdy sami aktywnie nie uczestniczymy w bieżących operacjach biznesowych. Jednym ze sposobów generowania dochodu pasywnego jest sklep internetowy, pozwalający generować przychody nawet wtedy, gdy aktywnie nie pracujesz. Jeśli chcesz szybko i łatwo taki założyć, to skorzystaj z naszego oprogramowania sklepu internetowego _Stores.

>
Katarzyna Węgiel
Pasjonatka i praktyk działań inbound marketing. Prywatnie miłośniczka bliższych i dalszych wycieczek rowerowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Polecane dla Ciebie

Szukasz dalej?