Pod pojęciem virtual machine, czyli maszyna wirtualna, należy rozumieć programy tworzące środowisko do uruchamiania dla innych programów, bez konieczności wykorzystywania do tego celu fizycznego sprzętu przez użytkownika.

Jak to działa?

Każda maszyna wirtualna ma za zadanie nie tylko pozwolić na uruchamianie programów i procesów czy aplikacji, ale również kontrolować wszystkie odwołania uruchamianego programu bezpośrednio do sprzętu lub systemu operacyjnego, jaki w danej chwili wykorzystuje użytkownik. Musi zapewnić ich bezawaryjną obsługę. Ani klient, ani sam program używany przez niego, nie „odczuwają”, że korzystają z maszyny wirtualnej, a nie rzeczywistego sprzętu.
Maszyna wirtualna inicjuje i podtrzymuje działanie aplikacji, programów, jak i całych systemów operacyjnych lub kolejnych maszyn tego samego typu. Występuje przy tym wyraźne odizolowanie maszyny wirtualnej od maszyny fizycznej.
Wśród maszyn wirtualnych wyróżnia się interpretery, kompilatory JIT oraz emulatory rzeczywiście istniejącego sprzętu.
Dobrze skonstruowana maszyna wirtualna powinna wiernie naśladować działanie fizycznego sprzętu. Jest to możliwe dzięki temu, że zachowują się one jak sprzęt fizyczny. Ograniczeniem są przy tym ilości dostępnych fizycznie zasobów systemowych sprzętu.

Wykorzystanie maszyn wirtualnych

Programiści i informatycy od lat wykorzystują maszyny wirtualne, chociażby po to, aby uruchamiać istniejące aplikacje i systemy operacyjne w innych środowiskach niż pierwotne. Można dzięki nim bezpiecznie rozdzielać zasoby dużych maszyn i uruchamiać jednocześnie różne systemy operacyjne na jednym komputerze. Można przy tym uzyskać pełną kontrolę nad systemem operacyjnym. Maszyny wirtualne służą ponadto do optymalizacji pracy programów i zapewniania uniwersalnego środowiska uruchomieniowego.
Maszyny wirtualne uruchamiane są na serwerach o dużej mocy obliczeniowej i dużej pojemności dyskowej. Najlepiej sprawdzają się przy tym serwery dedykowane, jakie można zarezerwować za pośrednictwem Cyberfolks.pl.

Artur Pajkert z kubkiem cyber_Folks
>
Artur Pajkert
Od 18 lat dzieli się wiedzą i poradami w sprawach e-marketingu i hostingu, jako menedżer, autor publikacji, prelegent, bloger, wykładowca akademicki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Polecane dla Ciebie

Szukasz dalej?