Znamienne jest twierdzenie, że jeśli czegoś nie ma w Internecie, to w rzeczywistości nie istnieje. Dziś jest ono jeszcze bardziej prawdziwe, niż kiedykolwiek wcześniej. Przekładając tą tezę na rzeczywistość biznesową należy powiedzieć, że firmy nieposiadające chociażby własnej wizytówki w sieci internetowej nie zainteresują swoją ofertą produktów lub usług szerokiej grupy klientów. Nowoczesna firma musi posiadać swoją stroną internetową. To wymóg współczesnego rynku, którego nijak nie można uniknąć, jeśli przedsiębiorca widzi swoją firmę w przyszłości jako przedsiębiorstwo prężnie rozwijające się i zdobywające coraz większy udział w rynku docelowym. Tworząc stronę internetową jedną z ważniejszych decyzji, jaką należy podjąć jest wymyślenie i zarezerwowanie domeny, czyli adresu strony www. Trzeba brać pod uwagę przy tym wiele kryteriów, zwłaszcza, że znaczenie domeny dla powodzenia e-biznesu jest ogromne.

Jak wybrać domenę?

Aby domena strony firmowej sprzyjała umacnianiu pozytywnego wizerunku firmy w świadomości docelowych odbiorców oraz ułatwiała prowadzenie procesów pozycjonowania, musi uwzględniać słowa kluczowe właściwe dla danej działalności. Ważne, aby przed wyborem domeny dla strony firmowej spisać listę słów kluczowych, pod jakimi chcielibyśmy, aby nasza strona www wyświetlała się na pierwszych miejscach rekordów wyszukiwań wyszukiwarki internetowej.

Jeśli prowadzimy portal wakacyjny, oferujący wyjazdy turystyczne, można spróbować zarejestrować domeny związane z wakacjami – np. wakacje.pl, urlop.pl, turystyka.pl, lato.pl i tym podobne. Niestety, większość takich prostych, jednoznacznych domen będzie najprawdopodobniej zajętych. Można więc rozszerzyć listę słów kluczowych o angielskie słowa odnoszące się do podróży, podróżowania i wczasy, albo zarejestrować domenę z przedrostkiem „e-”. Innym pomysłem jest wybór domeny regionalnej lub funkcjonalnej, która zamiast końcówki „pl” ma końcówkę „waw.pl”, „czest.pl” i tak dalej. Można zarejestrować domenę z końcówką „info”, „org” i tym podobną, choć najbardziej pożądane będą te z rozszerzeniem „.pl”.

Subdomeny

Dobrym sposobem na zwiększenie efektów pozycjonowania za pośrednictwem domeny internetowej, będzie stworzenie subdomen w silnej domenie głównej na odpowiednie słowa kluczowe. Na przykład „egipt.wakacje.pl” czy „tunezja.wakacje.pl”, o ile biuro podróży sprzedaje wyjazdy do takich krajów.

Rejestracja pokrewnych domen

Mając własną domenę firmową, np. pod adresem urlop.pl, warto jest zarejestrować i inne, pokrewne domeny, aby wyprzedzić konkurencję i przekierować je na własną stronę internetową. Mowa tu o takich domenach jak eurlop.pl, e-urlop.pl, urlopy.pl, e-urlopy.pl i podobne. Dzięki temu konkurencja nie zarejestruje podobnej do naszej domeny. Nie można pozwolić, aby pod adresem kojarzonym z naszą firmą ktoś zamieszczał informacje czy ofertę konkurencyjną.

Domena to nie tylko adres strony

W biznesie internetowym domeny internetowe już dawno temu przestały być wyłącznie składnikiem adresu strony www. Są one znakiem towarowym, który umożliwia identyfikowanie firmy, jej towarów i usług.

Domeny internetowe coraz częściej służą przedsiębiorcom do wskazywania prowadzonej działalności. Stają się przez to znakiem towarowym, zgodnie z prawem własności przemysłowej. Uznanie domeny przez przedsiębiorcę za znak towarowy i spełnienie przez nią ustawowych wymagań sprawia, że można ją opatentować. Wystarczy w tym celu wystąpić do Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej Polskiej o udzielenie prawa ochronnego na domenę. W przypadku wydania pozytywnej decyzji na ten wniosek, przedsiębiorca skutecznie będzie chronił pod względem prawnym swoją domenę przed naruszeniami ze strony osób trzecich. Jednocześnie, właściciel domeny ma prawo wyłącznego jej używania jako znaku towarowego w sposób zarobkowy lub zawodowy w całej Polsce.

Domena nazwą firmy

Niewykluczone, aby firma nazywała się tak samo, jak jej domena internetowa, czego przykładem jest firma Oklejgo.pl, czy Bankier.pl. Domena internetowa jest tutaj tożsama z nazwą firmy. W biznesie jest to bardzo ważne, bowiem przedsiębiorca we wszelkich dokumentach posługuje się nazwą będącą jednocześnie jego adresem internetowym. Ułatwia to ugruntowanie nazwy strony internetowej w pamięci docelowych klientów i kontrahentów.

Często nazwa firmy wymyślana jest łącznie z rejestracją domeny internetowej. Ważne, aby nazwa nie była zastrzeżona w urzędzie patentowym. Można to łatwo sprawdzić w bazie elektronicznej urzędu. Poza tym, przy wykupywaniu domeny np. na cyber_Folks uzyskamy informacje, czy istnieje już domena, którą wybraliśmy na nazwę naszej firmy. Jeśli tak, lepiej będzie ją zmienić.

Zmiana domeny

Zdarza się, że firmy, dysponujące dobrze wypozycjonowanymi domenami, zmieniają ją na rzecz innych. Z taką sytuacją mieliśmy nie dawno do czynienia w przypadku domeny Tablica.pl. Obecnie wpisując ten adres w przeglądarce internetowej zostaniemy automatycznie przeniesieni na domenę OLX.pl. Taki rebranding był spowodowany tym, że właściciel Tablica.pl, serwis Allegro, jest również właścicielem marki OLX, która działa w 107 krajach na całym świecie pod jednym szyldem. OLX.pl musiało powiadomić klientów o zmianie na starej domenie Tablica.pl, a także uruchomić kampanię informacyjną w mediach. Pojawiły się między innymi reklamy telewizyjne, stylizowane na „Koło Fortuny”, w którym wskazywano, że dawna Tablica.pl to dziś OLX.pl. Niemniej, w logo na stronie internetowej OLX.pl nadal widnieje informacja „dawniej tablica.pl”. Taka zmiana nazw domen wiąże się z wieloma trudnościami. Nie wiadomo też, czy użytkownicy przywiązani do domeny Tablica.pl nadal będą równie chętnie korzystać z serwisu OLX.pl. Poza wszystkim, sama szata graficzna i funkcjonalność starej „tablicy” nie uległy zmianom. Podsumowując, zmiana domeny wordpress w tym przypadku wiązała się z bardzo wysokimi kosztami informowania o tym klientów, przy czym nie ma pewności, że faktycznie OLX.pl będzie miało takie zainteresowanie jak Tablica.pl

Tworząc domenę internetową, która ma być wartością dodaną dla naszego biznesu warto wybrać domenę krótką, łatwą do zapamiętania. Jak wskazują liczne badania internetowe, w tym te cytowane przez adnews.pl, idealna domena internetowa jest krótka, nie zawiera niepotrzebnych znaków i ma końcówkę .pl.

Artur Pajkert z kubkiem cyber_Folks
>
Artur Pajkert
Od 18 lat dzieli się wiedzą i poradami w sprawach e-marketingu i hostingu, jako menedżer, autor publikacji, prelegent, bloger, wykładowca akademicki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Szukasz dalej?