Kilka dni temu miała miejsce aktualizacja WordPressa do wersji 6.4. To wydanie przynosi szereg interesujących zmian, szczególnie w interfejsie edytora blokowego, do którego wprowadzono wiele drobnych ulepszeń. Ale i programiści znajdą w tym wydaniu ciekawe nowości jak block hooks, czy optymalizacje w obszarze performance.

WordPress 6.4 – najciekawsze nowości w edytorze blokowym

Lightbox

W końcu się doczekaliśmy! Lightbox – czyli popularny od lat efekt powiększania obrazków, w końcu został wdrożony do kodu WordPressa i działa natywnie z blokami Obrazek i Galeria. W ustawieniach możemy zaznaczyć opcję “Rozwiń po kliknięciu” aby obraz stał się klikalny, a po kliknięciu otwierał się w lightboxie.

włączanie lightboxa w WordPressie 6.4

Opcję “Rozwiń po kliknięciu” możemy zaznaczać na każdym obrazku z osobna lub też możemy ustawić ją globalnie dla wszystkich obrazków. Możemy to zrobić w edytorze motywu blokowego, w stylach globalnych dla bloku Obrazek.

lightbox w WordPressie 6.4

Proporcje obrazków

Możemy teraz zmieniać proporcje obrazów z panelu opcji bloku Obrazek. Jest to bardzo przydatna funkcjonalność np. gdy chcemy tworzyć układy wielokolumnowe z równymi obrazkami. Nie musimy już przejmować się przycinaniem obrazów do odpowiednich proporcji przed ich wgraniem na stronę. Możemy teraz ustawić proporcje bezpośrednio w opcjach bloku.

ustawianie proporcji obrazków w WordPressie

Podgląd obrazów w Widoku Listy

Ciekawym ulepszeniem interfejsu edytora było dodanie malutkiej miniatury obrazu w widoku listy bloków. Ułatwia to nawigację po blokach, szczególnie, gdy mamy złożony układ składający się z wielu elementów.

podgląd obrazków w widoku listy

Zmiana nazwy bloku Grupa

Dla łatwiejszej nawigacji po strukturze bloków, możemy teraz zmienić nazwę bloku Grupa w widoku listy. Możemy np. nazywać całe sekcje lub poszczególne komponenty layoutu.

Aby zmienić nazwę w widoku listy należy kliknąć na menu wybranego bloku Grupa, wybrać opcję Zmień nazwę, a następnie wpisać własną nazwę.

zmiana nazwy bloku grupa

Obraz w tle dla bloku Grupa

Dotychczas w bloku Grupa mogliśmy dodać jedynie jednolite, kolorowe tło. Obecnie w ustawieniach bloku pojawiła się nowa sekcja Tło, w której możemy ustawić obrazek tła. Pozwoli to łatwiej tworzyć np. sekcje na całą szerokość ekranu, które mają niejednolite tło.

dodawanie obrazka jako tła do bloku grupa

Pionowy tekst

Dla bloków Akapit oraz Nagłówek możemy teraz zmienić kierunek tekstu na pionowy. Tą opcję znajdziemy w panelu ustawień bloku. W sekcji Typografia musimy z menu wybrać opcję Orientacja, a następnie zaznaczyć wybrany kierunek tekstu. Uwaga, pro tip: można zmieniać kierunek tekstu pionowego poprzez opcję Wyrównanie tekstu (do lewej lub do prawej).

pionowy tekst w WordPressie 6.4

Blok Nawigacja

W obecnym wydaniu WordPressa blok Nawigacja został rozszerzony o możliwość dodania przycisków. Pozwala to tworzyć bardziej zaawansowane układy nawigacji.

dodawanie przycisku do menu w WordPressie 6.4

Eksport/ import wzorców

Wzorce są jednym najciekawszych elementów edytora. Potrafią znacznie uprościć i przyspieszyć pracę przy tworzeniu layoutów podstron. Kilka ulepszeń do wzorców wprowadzono już w poprzednim wydaniu WordPressa jak np. możliwość tworzenia wzorców bezpośrednio w edytorze czy przekształcenie bloków wielokrotnego użycia w zsynchronizowane wzorce.

WordPressWordPress to najczęściej wybierany CMS na świecie. W oparciu o niego powstała niemal połowa istniejących stron internetowych. WordPress jest doceniany przez użytkowników ze względu na prostotę, intuicyjność i łatwość zarządzania. Ze względu na charakter open source, WordPress może być rozwijany i udoskonalany na potrzeby konkretnych, indywidualnych projektów. Jak zacząć korzystać z WordPressa? Aby rozpocząć przygodę z WordPressem, najpierw potrzebujesz hostingu dla WordPress. Hosting zapewnia miejsce na serwerze, gdzie będą przechowywane wszystkie pliki...Czym jest WordPress? 6.4 wprowadził możliwość eksportu wzorców do pliku JSONJSON jest formatem tekstowym używanym do przechowywania i przesyłania danych między serwerem a klientem w aplikacjach internetowych. Składa się z par klucz-wartość, co czyni go prostym i elastycznym rozwiązaniem dla programistów. Gdzie i kiedy stosuje się JSON? JSON jest powszechnie używany w aplikacjach webowych, do przesyłania danych między frontendem a backendem. Może być używany w różnorodnych środowiskach, takich jak hosting WWW, gdzie pełni rolę formatu do przesyłania danych między stroną...Czym jest JSON?, co pozwala na łatwe przenoszenie wzorców między stronami.

eksport wzorców w WordPressie 6.4

WordPress 6.4 – nowy motyw domyślny Twenty Twenty Four

Wraz z WordPressem 6.4 otrzymujemy nowy motyw domyślny Twenty Twenty Four. Motywy domyślne w WordPressie miały zawsze raczej służyć za przykład dla twórców motywów, niż stanowić gotowe rozwiązanie dla potrzeb biznesowych. Przez lata nie dało się na motywie domyślnym stworzyć choćby prostej, ale porządnej i funkcjonalnej strony biznesowej.

W ostatnich latach to podejście się powoli zmieniało. Myślą przewodnią motywu Twenty Twenty Four było stworzenie domyślnego motywu, który może być używany na każdym rodzaju strony, niezależnie od jej tematu i zastosowania.

Motyw zawiera kilkadziesiąt gotowych wzorców, w tym wzorce całych podstron, które zostały stworzone z myślą o przedsiębiorcach, artystach, fotografach, ale także blogerach. Design motywu jest elegancki i nowoczesny, dostajemy kilka zestawów predefiniowanych stylów do wyboru, które możemy dalej dostosować do naszych potrzeb w edytorze strony.

Na motywie Twenty Twenty Four można łatwo stworzyć stronę dla swojego biznesu, czy projektu. Wystarczy utworzyć nową stronę, dodać kilka sekcji za pomocą gotowych wzorców, podmienić teksty i zdjęcia, i… voila, strona gotowa! 

strona biznesowa zbudowana na motywie Twenty Twenty Four

WordPress 6.4 – nowości dla programistów

Programistów powinny zaciekawić nowe hooki bloków, wykorzystanie Interactivity APIAPI (Application Programming Interface) to zestaw reguł i narzędzi umożliwiających komunikację między różnymi aplikacjami. API to interfejs, który pozwala jednemu oprogramowaniu na korzystanie z funkcji innego oprogramowania, bez konieczności bezpośredniego dostępu do jego kodu źródłowego. API jest nieodzownym elementem nowoczesnych aplikacji, umożliwiając integrację różnych usług i systemów. Gdzie i kiedy można używać API? API jest szeroko stosowane w tworzeniu stron internetowych, aplikacji mobilnych oraz w integracji systemów IT. Na przykład,...Czym jest API? we wspomnianym wcześniej Lightboxie oraz ulepszenia performance w różnych obszarach WordPressa. 

Szczegółowe omówienie najciekawszych rzeczy dla programistów znajdziemy na oficjalnym kanale WordPressa, w nagraniu Hallway Hangout: What’s new for developers in WordPress 6.4.

WordPress 6.4 – podsumowanie

Aktualizacja WordPressa do wersji 6.4 nie jest jakoś specjalnie przełomowa. Wprowadzono wiele drobnych ulepszeń, głównie do edytora blokowego. Obecnie prace nad edytorem blokowym dobiegają już powoli końca, szczególnie jeśli chodzi o jego główne funkcjonalności związane z edycją tekstu i wyglądu strony. Wkraczamy w fazę 3 tego projektu, która będzie dotyczyć kolaboracji. Jej głównym celem jest umożliwienie współpracy kilku osobom jednocześnie nad jednym wpisem/ stroną – coś podobnego co już znamy np. z Google Docs. Pierwsze efekty prac nad tą funkcjonalnością powinniśmy zobaczyć już w przyszłym roku.

Interesujesz się WordPress? Zobacz więcej wpisów poświęconych WordPress. Gorąco zachęcamy do przetestowania naszego hostingu dla WordPress.

>
Magdalena Paciorek
Ewangelistka WordPress, deweloperka, organizatorka naszych webinarów. Fanka Gutenberga.

8 odpowiedzi do "Co nowego w WordPress 6.4?"

  1. Janek pisze:

    Szczerze mówiąc nawet nie aktualizuję. U mnie i tak Klasyczny edytor > Blokowy

    1. artur pisze:

      Ja to samo. Jedyny plus blokowego edytora to fakt, że łatwiej się wrzuca zdjęcia: wystarczy CTRL+C i CTRL+V

  2. Kasia pisze:

    Wow! Prawie „półtora updatu” później i dokładnie w 5tą rocznicę istnienia w core WP – Gucio zaczyna mnie do siebie przekonywać! Dzięki Magda za fajnie zebrane informacje 🙂

    1. Magdalena Paciorek pisze:

      myślę, że warto się temu przyglądać 🙂

  3. Hintigo pisze:

    W ostatnim czasie wprowadzane zmiany podczas aktualizacji nie nic nie zmieniały w mojej pracy. Wreszcie coś przydatnego. Pionowy tekst, a przede wszystkim łatwa zmiana proporcji w obrazkach – przyda się.

    1. Magdalena Paciorek pisze:

      Tak zgadzam się, możliwość ustawienia proporcji obrazka na pewno się nie raz przyda 🙂

  4. Krzysztof pisze:

    Zaktualizowałem i …. przestało mi działać „rozwijanie po kliknięciu”. Lupka jest, ale powiększanie nie działa. Miałem ustawiane oddzielnie dla każdego obrazka.

    1. Magdalena Paciorek pisze:

      Obstawiam, że jest tutaj konflikt z wcześniejszym skryptem, który obsługiwał lightboxa, czyli ten efekt po kliknięciu. Opcja Rozwiń po kliknięciu została dodana teraz w ostatniej aktualizacji WP, więc jeśli wcześniej taka funkcjonalność u Ciebie działała to znaczy, że była dodana przez osobną wtyczkę lub jakiś skrypt na stronie. Trzeba by tutaj wykonać śledztwo, poszukać co powoduje ten konflikt np. przejrzeć wtyczki, przejrzeć w ustawieniach motywu czy nie ma tam opcji włączania lightboxa. Spróbować to wyłączyć i zobaczyć czy wtedy zadziała ta nowa opcja WordPressa „Rozwiń po kliknięciu”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Polecane dla Ciebie

Szukasz dalej?

Przeglądaj wg dat
  • Przeglądaj wg dat
  • marzec 2025
  • luty 2025
  • styczeń 2025
  • grudzień 2024
  • listopad 2024
  • październik 2024
  • wrzesień 2024
  • sierpień 2024
  • lipiec 2024
  • czerwiec 2024
  • maj 2024
  • kwiecień 2024
  • marzec 2024
  • luty 2024
  • styczeń 2024
  • grudzień 2023
  • listopad 2023
  • październik 2023
  • wrzesień 2023
  • sierpień 2023
  • lipiec 2023
  • czerwiec 2023
  • maj 2023
  • kwiecień 2023
  • marzec 2023
  • luty 2023
  • styczeń 2023
  • grudzień 2022
  • listopad 2022
  • październik 2022
  • wrzesień 2022
  • sierpień 2022
  • lipiec 2022
  • czerwiec 2022
  • maj 2022
  • kwiecień 2022
  • marzec 2022
  • luty 2022
  • styczeń 2022
  • grudzień 2021
  • listopad 2021
  • październik 2021
  • wrzesień 2021
  • sierpień 2021
  • lipiec 2021
  • czerwiec 2021
  • maj 2021
  • kwiecień 2021
  • marzec 2021
  • luty 2021
  • styczeń 2021
  • grudzień 2020
  • listopad 2020
  • październik 2020
  • wrzesień 2020
  • sierpień 2020
  • lipiec 2020
  • czerwiec 2020
  • maj 2020
  • kwiecień 2020
  • marzec 2020
  • luty 2020
  • styczeń 2020
  • grudzień 2019
  • listopad 2019
  • październik 2019
  • wrzesień 2019
  • sierpień 2019
  • lipiec 2019
  • czerwiec 2019
  • maj 2019
  • kwiecień 2019
  • marzec 2019
  • styczeń 2019
  • grudzień 2018
  • listopad 2018
  • październik 2018
  • sierpień 2018
  • lipiec 2018
  • maj 2018
  • kwiecień 2018
  • marzec 2018
  • styczeń 2018
  • grudzień 2017
  • październik 2017
  • czerwiec 2017
  • kwiecień 2017
  • marzec 2017
  • luty 2017
  • styczeń 2017
  • grudzień 2016
  • listopad 2016
  • październik 2016
  • wrzesień 2016
  • sierpień 2016
  • lipiec 2016
  • czerwiec 2016
  • maj 2016
  • kwiecień 2016
  • marzec 2016
  • lipiec 2015
  • maj 2015
  • grudzień 2014
  • sierpień 2014
  • lipiec 2014
  • czerwiec 2014
  • kwiecień 2014