Czy królowa domen, końcówka .com przestaje wieść prym na rynku rozszerzeń? Z racji spadku dostępności nazw z tą domeną coraz więcej klientów szuka bardziej wyszukanych rozwiązań dla swojego biznesu online. Tak właśnie rozwinęła skrzydła końcówka .io.
Domena .io
Domena .io na stałe przypisana jest do Brytyjskiego Terytorium Oceanu Indyjskiego i pomimo, że jest krajową domeną cieszy się niebywałym powodzeniem wśród fanatyków nowych domen. Dostępna na rynku od 1997 roku. Od wielu lat na .io patrzy się już jak na domenę funkcjonalną. Stała się bardzo popularną końcówką w branży technologicznej i informatycznej. Ciekawostką może być fakt, że ,,io” jest akronimem słowa imput/output, czyli wejście/wyjście.
Domena .io – technologia w nowoczesnym wydaniu
Domena .io często wykorzystywana jest przez start-upy/firmy zajmujące się nową technologią. Specyficzne rozszerzenie sprawia, że zarejestrowano z nim już ponad 270 000 adresów internetowych. Co ciekawe, w języku włoskim „io” oznacza „ja”. Zatem, rejestrując domenę, jednocześnie możesz podkreślać jej indywidualny charakter i jeszcze ściślej utożsamiać się z adresem.
Domena .com
Domena .com jest jedną z najpopularniejszych domen generycznych najwyższego poziomu. Jej pierwsza rejestracja miała miejsce w 1985 roku. Wybierana przez firmy i organizacje o zasięgu międzynarodowym. Aby zarejestrować domenę .com, nie musisz spełniać dodatkowych warunków. Jest dostępna dla wszystkich, którzy chcą dotrzeć z ofertą na rynek międzynarodowy. Ze względu na swoją popularność, .com wesprze Cię w działaniach marketingowych, a tym samym sprzedażowych. Liczna rejestracji .com sięgnęła już rzędu 168 755 714.
Nie tylko start-upy lubią zgrabne .io
Ciekawa sytuacja występuje jeśli chodzi o szukanie końcówek przez startupy, które chcą zaistnieć w sieci. Oczywiście w pierwszej kolejności sięgają one po końcówkę .com, a jeśli wymarzona nazwa nie jest dostępna sprawdzają końcówkę .io. Tutaj ewidentnie możemy zaobserwować jak nTLD coraz bardziej osłabiają globalną .com. Już nikogo nie dziwi, że najwięksi inwestorzy przestają patrzeć na .com jako na bardzo atrakcyjne rozszerzenie, coraz częściej sięgają po nowe, atrakcyjniejsze końcówki. Nie tyko zakładając nowe adresy, ale też interesując się rynkiem wtórnym tych domen.
Morgan Linton na swoim blogu opisał bardzo ciekawy przykład migracji nazwy z domeny .com na .io. Motywem tego działania była przede wszystkim zwięzłość końcówki. Pewien deweloper zamienił adres BojanWeb.com na Bojan.io. Dlaczego? Powodem była oczywiście cena i dostępność nazw. Inwestor w pierwszej kolejności chciał odkupić adres bojan.com, ale cena okazała się zbyt wysoka dlatego też wybrał .io.
Oczywiście wśród tej zmiany rozgorzała dyskusja pomiędzy zwolennikami .com i nowych końcówek. Linton jest zdania, że z punktu widzenia brandowego domena .io jest świetnym wyborem, głównie wizerunkowym. Nie zgadzają się z tym zagorzali zwolennicy globalnego rozszerzenia twierdząc, że wszystko zależy od branży w której firma chce zaistnieć. Dlatego też uniwersalne .com było dużo lepsze. Jedna z najdroższych transakcji związanych z domeną .io. odnotowano w 2018 roku. Wówczas adres lucky.io został sprzedany za 67 000 dolarów.
Jak zarejestrować domenę .io
Domena .io jest ogólnodostępna. Nie ma dodatkowych warunków, które musisz spełnić w celu jej rejestracji. Nie musisz posiadać działalności gospodarczej na obszarze Brytyjskiego Terytorium Oceanu Indyjskiego. Rejestrując adres domenowy, pamiętaj, aby Twoja nazwa posiadała od 3 do maksymalnie 63 znaków.
Domena .com czy .io?
To, jaka końcówka sprawdzi się w Twoim biznesie zależy oczywiście od wielu czynników. Branża, w której działasz, rynki, na których operujesz itp. Jeżeli chcesz podkreślać globalny charakter marki, w pierwszej kolejności pokusisz się pewnie o sprawdzenie dostępności domeny .com. Tutaj jednak, ze względu na jej popularność, wymarzona przez Ciebie nazwa może być niedostępna. Domena .io staje się chętnie stosowaną w świecie technologii. To sprawia, że coraz częściej firmy świadczące usługi z szeroko rozumianą automatyzacją, programowaniem i techniką decydują się zarejestrować nazwę z domeną .io.
Domena .io staje się interesującą alternatywą dla promowania biznesu ponad granicami. Stanowi antidotum dla rejestracji nazw z już zajętą domeną .com. Szczególnie, jeżeli reprezentujesz branżę technologiczną, czy informatyczną domena .io (input.output) pozwoli podkreślić indywidualność Twojej marki.
Polecane dla Ciebie
DNS Anycast
DNS Anycast do poprawione czasy odpowiedzi serwera DNS z każdego kontynentu oraz znacznie zwiększona odporność na tatki DDoS…
Dlaczego warto mieć własną domenę?
Własna domena internetowa może być wartościowa dla przedsiębiorcy czy osoby prywatnej, bowiem można budować na niej własny serwis internetowy. Może […]
Jak mieć maila z własną końcówką?
Wysyłasz maila z ofertą do klienta, a jednak odbiorca zamiast skupić się na Twojej propozycji, zwraca uwagę na adres nadawcy, Adresy z ogólnodostępnych domen, takich jak @gmail.com, mogą wywoływać wątpliwości.
Szukasz dalej?