Posiadanie własnej strony rozszerza możliwości pozyskiwania klientów. Adres strony internetowej pozwala na „bycie odnalezionym”. Własna strona www lub sklep internetowy to jedna z czołowych pozycji na liście celi do zrealizowania. Od czego jednak zacząć? Gdzie kupić domenę internetową i jak wygląda proces zakupu domeny. Sprawdź.
Cztery sposoby na kupno domeny
Rejestracja adresu to zaledwie chwila i pierwszy krok abyś mógł posiadać stronę internetową. Dobra domena pozwoli pokazać Twoją działalność w internecie.
Do wyboru masz domeny najwyższego poziomu (top-level domain), domeny globalne, nowe (nTLD) – jeżeli chcesz się wyróżnić na tle konkurencji, a także IDN.
Adres Twojej strony internetowej obok nazwy – składa się również z nazwy domeny (inaczej rozszerzenia). Domenę możesz zdobyć na cztery sposoby.
Zakup od rejestratora domen
Jeśli zależy Ci na szybkiej i bezproblemowej rejestracji, najlepiej zakup ją prosto od podmiotu, zajmującego się rejestrowaniem domen (np. cyberFolks.pl).
Wybierając ten sposób, zyskujesz możliwość zakupu rozszerzenia w atrakcyjnych cenach. W pierwszej kolejności, aby zarejestrować domenę sprawdź jej dostępność, wpisując nazwę domeny.
Następnie uzupełniasz wymagane pola, dokonujesz opłaty rejestracyjne i następuje zakup domeny. Twój adres internetowy jest gotowy do użycia. Cena domeny i koszt rejestracji domeny różni się w zależności od oferty operatora.
Dodatkowe korzyści
Co ważne do adresu możesz od razu zamówić hosting, gdzie postawisz stronę www i pocztę e-mail, certyfikat SSL, którym zabezpieczysz domenę.
Zakup z marketu z domenami
W tym przypadku oferowane adresy pochodzą z drugiej ręki. Na tego typu stronach masz możliwość nie tylko zakupu, ale również sprzedaży domen. W niektórych przypadkach markety domenowe oferują również usługę przechwytywania wygasających domen. Oferowane ceny za rozszerzenia są zazwyczaj wyższe niż u innego rejestratora.
Najpopularniejsze serwisy aukcyjne
Sprzedaż/zakup domen internetowych możesz dokonać za pomocą serwisów aukcyjnych, np. Sedo czy Aftermarket.
Zakup domeny od jej właściciela
Jeśli wybrałeś już swoją idealną nazwę z wybranym rozszerzeniem, a niestety okazało się, że jest ona zarejestrowana, możesz spróbować zwrócić się do jej właściciela w celu jej odkupienia. Najpierw musisz sprawdzić kto jest właścicielem adresu. Możesz to zrobić przy pomocy wyszukiwarki WHOIS. Dzięki niej dowiesz się nie tylko, kto jest właścicielem danego rozszerzenia ale również kiedy została utworzona, kiedy wygasa, a także czy w nazwie domeny została założona opcja. Założenie opcji daje pierwszeństwo w pozyskania adresu dla witryny, gdy ten zostanie porzucony.
O czym warto pamiętać?
Decydując się na zakup adresu w ten sposób, warto wcześniej zorientować się ile domena jest warta, aby mieć solidne podstawy do negocjacji.
Opcja na domenę
W przypadku domeny .pl możesz zamówić opcję na domenę. To usługa dająca pierwszeństwo rejestracji dla zajętego adresu domenowego. Gdy adres się zwolni, np. z powodu rezygnacji przez dotychczasowego właściciela strony www, wtedy automatycznie jest rezerwowany dla Ciebie!
Jak wybrać podmiot rejestrujący adres?
Wybierając podmiot najczęściej bierze się uwagę takie cechy jak:
- marka – każdy woli posiadać usługi u sprawdzonych operatorów
- dostępne okresy rejestracji – sprawdź jakie okresy oferuje firma,
- cena – nie zawsze im taniej, tym lepiej,
- usługi dodatkowe – domena działa na hostingu, a strona internetowa powinna być zabezpieczona certyfikatem SSL.
O czym należy pamiętać?
Pamiętaj, że domenę rejestrujesz na określony okres abonamentowy. Po jego upływie konieczne jest przedłużenie domeny, a tym samym zapewnienie możliwości, aby adres był nadal dostępny zrobisz to bezpośrednio u rejestratora domeny.
Polecane dla Ciebie
Ciekawe transakcje na rynku domen
Domena to kapitał. Wydaje Ci się, że rejestracja domeny to tylko niezbędny element obecności online? Stawiasz stronę i potrzebujesz domeny. Otóż nie! O tym, że domena może być dobrym sposobem na biznes mówią wartości transakcji, które odnotowujemy na rynku domen.
Czym są domeny IDN?
Najbardziej popularne domeny w Polsce stanowią te z końcówką .pl. Istnieją jednak domeny, które będą charakterystyczne dla polskiego (czy też […]
15 marca – Dzień Domeny
W 1984 roku Jon Postel oraz Paul Mockapetris, powołali do życia System nazw domenowych, czyli wszystkim znany dzisiaj DNS. Już po roku czasu można było rejestrować najpopularniejsze domeny najwyższego poziomu.
Szukasz dalej?