cyber_Webinar

Content marketing – 7 seo tipów

Prelegent: Krzysztof Marzec
Content marketing - 7 seo tipów
video cover

Spis treści

  • 00:04:58Content marketing – jak to robią inni?
  • 00:13:52Jak pisać pod content marketing
  • 00:18:40Przydatne narzędzia w content marketingu
  • 00:24:55Jak się zabrać za tworzenie treści
  • 00:34:25Czy video content marketing ma sens
  • 00:28:57Content marketing a Google Ads
  • 00:41:42Retargeting w content marketingu
  • 00:45:14Skąd brać wiedzę o content marketingu

Content marketing, czyli marketing oparty o treści, z roku na rok staje się coraz ważniejszy. Podczas webinaru u nas Krzysiek Marzec podzielił się z Wami wieloma wskazówkami na temat content marketingu wspierającego pozycjonowanie strony. Są to zagadnienia uniwersalne, które każdy może wdrożyć w swojej strategii SEO. Wskazówki przekazane podczas webinaru będą przydatne zarówno dla przedsiębiorców, jak i początkujących SEOwców, którzy po prostu chcą mieć lepszy content marketing.

[00:04:58] Content marketing – jak to robią inni?

Na początek kilka bardzo ciekawych przykładów jak różne marki wykorzystują treści aby zdobywać ruch z Google:

  • Katalog Marzeń – jak wykorzystać interlinkowanie aby wspierało SEO
  • My Gift DNA – jak rozbudować drzewo kategorii w sklepie aby zgarnąć ruch z nowych fraz
  • Blog Bizutik – jak zainteresować kupnem produktu czytelnika bloga firmowego
  • Komputronik – jak, w sprytny sposób, nasycić stronę słowami pochodnymi, które ściągną dodatkowy ruch na stronę
  • Zalando – jak tworzyć opisy opis kategorii jeśli branża jest bardzo konkurencyjna
  • Mini CRM – jak wykorzystać sezonowość branży
Sklepy internetowe mogą sporo skorzystać na tych technikach content marketingu. Przykład używania słów kluczowych.

[00:13:52] Content marketing daje mnóstwo możliwości,ale jak poowinniśmy pisać?

Przede wszystkim wszystkie teksty na stronę czy do sklepu powinny być pisane z myślą o użytkowniku, a nie tylko pod pozycjonowanie. Teksty mają sprawić, że użytkownik zainteresuje się ofertą naszej firmy i, po przeczytaniu artykułu, przeklika do kolejnych podstron w celu dokonania zakupu lub skontaktowania się z handlowcem.

Dlatego też warto jest:

  • analizować skuteczność swoich działań content marketingowych
  • być autentycznym
  • starać się rozwiązywać problemy potencjalnych klientów
  • grupować słowa w jeden artykuł
  • nie bać się eksperymentować

[00:18:40] Content marketing – przydatne narzędzia.

  • Planer Słów Kluczowych od Google – Na początku musimy przede wszystkim wiedzieć na jaki temat pisać nasze artykuły. Musimy znaleźć słowa i frazy, które są często wyszukiwane w Google i wokół tych fraz zacząć budować artykuły.
  • Mechanizm autocomplete – Autocomplete jest dobrym narzędziem do rozbudowania palety fraz kluczowych o bardziej niszowe słowa. Z pewnością podsunie nam też nowe pomysły na artykuły.
  • Wyszukiwarka lokalna – Warto pomyśleć o uruchomieniu wyszukiwarki na naszej stronie internetowej, nawet jeśli jest to zwykła firmowa strona wizytówkowa. Dzięki temu będziemy w stanie odkryć wyszukiwania i intencje użytkowników, którzy już znaleźli się na naszej stronie.
  • Matryce – wzorce – Warto rozbudować podstawowe frazy kluczowe o słowa, które często są wyszukiwane z daną frazą. Przykładowo, w sklepie, do ceny w złotówkach możemy dodać słowo “cena”. Czyli zamiast “100 zł” przy produkcie będzie napisane “Cena: 100 zł”. Dzięki temu można złapać spory ruch na zapytań, które zawierają słowo “cena”.
  • YouTube – Druga najbardziej popularna wyszukiwarka w Polsce. Jest to doskonała kopalnia pomysłów na słowa kluczowe i na video content marketing, który jest bardzo rozwojowym kierunkiem.
  • Answer The Public – Pamiętajmy, że mamy przed sobą rewolucję. Wg. szacunków Google, do 2020 roku aż 50% zapytań będzie zapytaniami głosowymi. Głosowo wyszukujemy jednak inaczej. Używamy innych słów i są to przeważnie zapytania dłuższe. Powinniśmy zatem już dziś wziąć to pod uwagę planując działania content marketingowe. I Answer The Public jest narzędziem, które pomoże nam znaleźć takie dłuższe frazy.
Content marketing - jak znajdować inspiracje w samej szukarce gogle? Okno wpisywania słowa kluczowego.

[00:24:55] Content marketing – jak się zabrać za tworzenie treści?

  • przeprowadź audyt strony – aby bezkosztowo wykonać audyt strony np. skorzystać z okresu testowego  narzędzia SiteBulb, które  m.in. podpowie co może powodować problemy z indeksowaniem strony
  • analizuj czynniki behawioralne – za pomocą np. Google Analytics możemy sprawdzić jak użytkownik zachowuje się na stronie, ile podstron odwiedził podczas jednej wizyty czy ile czasu spędził na stronie. Google potrafi wnioskować na podstawie tych danych czy użytkownik znalazł na stronie to czego szukał, czy treści na stronie są dla niego przydatne i jest nimi zainteresowany.
  • zoptymalizuj stronę – bez działań on-site daleko nie zajedziesz. Przede wszystkim główne słowo kluczowe musi znaleźć się w tytule strony czy artykułu. Powinno też się pojawić w treści artykułu, adresie URL oraz w opisach zdjęć. Warto jest się też przyłożyć do napisania <description> w taki sposób, aby treść zachęcała do wejścia na stronę.
  • miej na względzie crawl budget – warto sprawdzić ile podstron istnieje w indeksie Google, a ile faktycznie mamy podstron na stronie. Jeśli rozbieżności są duże, może to oznaczać, że zaindeksowały się nam się np. filtry produktowe czy paginacja. Szkoda aby robot Google tracił zasoby na indeksowanie tych stron, lepiej żeby szybko indeksował nasze nowe artykuły. Dlatego też warto zadbać o to, aby tego typu podstrony niepotrzebnie się nie indeksowały.
  • linkuj między sobą powiązane artykuły – interlinkowanie ma pozytywny wpływ nie tylko na SEO ale jest także przydatne dla użytkowników, którzy mogą łatwo przechodzić do kolejnych artykułów na interesujący ich temat.
  • ustaw 1 adres docelowy dla witryny – standardowo witryna może być widoczna pod kilkoma adresami – z http i https (jeśli mamy zainstalowany certyfikat SSL) oraz z www i bez www. Daje to 4 kombinacje, ale witryna powinna być dostępna tylko pod jednym adresem, a pozostałe 3 powinny przekierowywać na adres docelowy.

[00:34:25] Content marketing w formie video. Czy YouTube ma sens?

YouTube to druga największa wyszukiwarka w Polsce. Próg wejścia w video content marketing na YouTube nie jest specjalnie wysoki. Wystarczy przeciętny smartfon za 2000 zł oraz rejestrator dźwięku za 700 zł i już można zacząć tworzyć video całkiem dobrej jakości.

Weźmy dla przykładu kanał Zabawkowicz.pl – ma on ponad 200 milionów wyświetleń filmów o zabawkach! 400 tysięcy osób subskrybuje ten kanał! Aż jak ogromne zasięgi możemy budować na YouTubie.

Zabawkowicz.pl - przykład content marketingu w seo

Aby film dobrze się pozycjonował na YouTube trzeba przygotować dobry tytuł i opis oraz dodać liczne, związane z treścią filmu, tagi. Jeśli dodatkowo osadzamy video na stronie internetowej to koniecznie trzeba dodać dłuższy opis lub nawet transkrybcję całego filmu. Warto się do tego przyłożyć, strona z osadzonym filmem, ale bez treści, nie będzie się pozycjonować w Google.

[00:38:57] Content marketing a Google Ads

Dzięki Google Ads możemy dowiedzieć się, które słowa konwertują. Standardowo, w Google Analytics, większość słów, z których wchodzą użytkownicy, oznaczona jest jako “not provided”. Niestety niewiele nam to mówi. Natomiast po uruchomieniu kampanii w Google Ads otrzymujemy szczegółowe dane z jakich konkretnie słów kluczowych użytkownicy przechodzili na stronę i możemy prześledzić jak się zachowywali podczas wizyty, np. czy dokonywali konwersji (zakup w sklepie czy wypełnienie formularza kontaktowego).

I potem możemy tą wiedzę wykorzystać w strategii SEO – z kampanii w Google Ads wybrać tylko te słowa, które ściągają nam na stronę najlepszy ruch.

[00:41:42] Napraw retargeting – w content marketingu on też się liczy!

Warto z remarketingu wykluczyć treści, które nie sprzedają. Jeśli mamy na stronie artykuły, które wprawdzie ściągają ruch na stronę, ale użytkownicy, którzy na niego trafiają nie konwertują, to warto wykluczyć te treści z remarketingu. Szkoda po prostu tracić pieniądze na targetowanie tych użytkowników, gdyż najprawdopodobniej nigdy nic od nas nie kupią. W remarketingu warto skupić się na tych użytkownikach, którzy są zainteresowani naszymi produktami czy usługami. Możemy ich rozpoznać po tym, że odwiedzali strony produktowe, czy np. czytali specyfikację poszczególnych produktów.

[00:43:33] Co robić gdy ktoś już o tym napisał?

Content marketing działa najlepiej jeśli dostarcza unikatowej i wartościowej dla odbiorcy treści. Jeśli nasza konkurencja prowadzi działania content marketingowe to powinniśmy się tylko cieszyć. Możemy przeanalizować ich działani i za pomocą takich narzędzi jak Senuto czy SEMStorm sprawdzić, które z ich artykułów przyciągają największy ruch na stronę. Następnie wybrać 20 najlepszych artykułów i napisać je lepiej, tak aby miały szansę przeskoczyć artykuły konkurencji w Google. Dzięki temu możemy skorzystać z doświadczenia naszej konkurencji i nie musimy się uczyć metodą prób i błędów, co działa, a co nie.

Content marketing wspierają m.in. takie narzędzia, jak semstorm

[00:45:14] Skąd czerpać wiedzę o content marketingu, SEO, analityce internetowej?

Krzysztof Marzec
>
Krzysztof Marzec
Nulla ut faucibus magna, et tincidunt sem. Phasellus elementum et magna non tempus. Proin in justo et ex fringilla accumsan. Cras scelerisque vulputate dui.