Obciążenie lub zasoby serwera – serwer wzorcowy (referencyjny)

Artykuł dla panelu:
WebAs

Zasoby serwera (obciążenie serwera)

Serwery wirtualne (platformy) działają w takim środowisku operacyjnym, aby przeciążenie jednej platformy nie miało wpływu na pracę platform innych Klientów znajdujących się na tej samej maszynie. Dzięki stosowanemu limitowi obciążenia w stosunku do serwera referencyjnego, użytkownicy platform otrzymują takie same atrybuty bez względu na typ i parametry maszyny fizycznej (na różnych serwerach fizycznych Klient otrzymuje taki sam limit serwera referencyjnego bez względu na rodzaj procesora). Bez znaczenia jest też czas zamówienia np. zamawiając dzisiaj platformę z zasobami 5% otrzymujesz dokładnie takie same parametry jak w przypadku platformy 5%, którą zamówisz za tydzień, mimo że będzie ona umieszczona na innym serwerze fizycznym. Twoja platforma automatycznie zwiększa swoje zasoby przy podniesieniu przez nas parametrów serwera referencyjnego. Jest to pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce znacznie zwiększające bezpieczeństwo serwerów, a jednocześnie przedstawiające ofertę rzetelnie i uczciwie.

Metodologia pomiaru

Wartości pomiaru zostały ustalone statystycznie w oparciu o obciążenie na 20 serwerach pracujących stabilnie i wydajnie. Badane były parametry tylko tych serwerów, których load nie przekraczał 4, dodatkowo obciążenie CPU w godzinach szczytu nie mogło przekraczać 60%.

Podstawowe parametry zasobów serwera mające wpływ na jego działanie to przede wszystkim czas użycia procesora, ilość operacji zapisu i odczytu na dysku oraz zużycie pamięci. System oparty jest na zliczaniu wykorzystanego czasu CPU oraz ilości zapisanych i odczytanych danych z dysku w ciągu całej doby. Parametry te zostały obliczone dla serwera wzorcowego z obciążeniem nie przekraczającym maksymalnego (a więc działającego stabilnie) i stanowią one 100 jednostek procentowych (dotyczy to zarówno CPU oraz ilości odczytanych i zapisanych danych).

Informacja o tym, iż Twoja platforma wygenerowała 3% obciążenia procesora przez cały dzień oznacza, że dotyczyło to 3% dobowego obciążenia procesora serwera referencyjnego, który w tym czasie pracuje stabilnie i wydajnie. Podobnie w przypadku gdy informacja o wygenerowaniu 3% obciążenia dysku (operacji zapisu i odczytu) dziennie oznacza, iż dotyczyło to 3% dobowego obciążenia dysku (operacji zapisu i odczytu) serwera referencyjnego, który w tym czasie pracuje stabilnie i wydajnie.

Limit obciążenia CPU ustawiony jest na każdej platformie w zależności od wykupionej opcji. Limit ten jednak jest odpowiednio większy, aby przy wolnych zasobach procesora wykonywać nadmiarowe instrukcje.

Metody limitowania CPU

W tym momencie stosujemy dwie metody limitowania CPU:

  • każda platforma jest limitowana do maksymalnie 50% CPU fizycznego i nie ma to nic wspólnego z limitem platformy do % serwera referencyjnego
  • platforma może mieć zmniejszony priorytet (udział w obciążeniu) w przypadku gdy obciążenie rzeczywiste w danej chwili jest 100%

W pierwszej kolejności wykonywane są więc instrukcje z platform, które mieszczą się w wykupionych limitach. W przypadku przekroczenia wykupionej opcji (przeciążenia serwera), platforma Klienta podlega limitowaniu, a sam Klient jest o tym informowany poprzez system komunikatów wysyłanych na autoryzowany adres e-mail.

Informacja, w jakim stopniu generowane jest obciążenie serwera tj. zużycie CPU dla serwera (CPU Virt), zużycie CPU dla baz danych (CPU DB), obciążenia dysku dla serwera (IO Virt), obciążenia dysku dla baz danych (IO DB) widoczna jest na wykresach w programie WebAs > Obciążenie Serwera/Zużycie serwera. Zasoby, które nabywasz są uzależnione od najwyższej z prezentowanych wartości.

Aktualnie parametry serwera wzorcowego (referencyjnego)

  • Procesor: Intel(R) Xeon(R) CPU E5-2620 v4 @ 2.10GHz
  • Pamięć RAM: 16 GB ECC DDR3 1333MHz
  • Dyski twarde: 6 * 500 GB SATA3 7200rpm
  • Macierz: RAID10 – Chipset LSI SAS2108