Blogi, powstają z wielu powodów. Niektóre, z potrzeby dzielenia się wiedzą, inne z pasji twórcy, a czasem zwyczajnie – dla zabicia wolnego czasu. Jeśli wpisy pojawiają się systematycznie, a treść jest wartościowa i unikalna, z czasem, możesz odnotować pierwsze korzyści w postaci grona czytelników lub współpracy. Na poczytnym blogu zwiększa się ruch, a oprócz pisania, zaczynasz także interesować się stroną techniczną całej inwestycji. Zatem: jak wybrać dobry hosting?

1. Dlaczego warto?

WordPress jest nie tylko intuicyjny i przejrzysty w zakresie modyfikowania treści. Pozwala również tworzyć własne strony www dla blogów, sklepów internetowych i rozbudowanych serwisów.

Ponad 24% stron w całym internecie działa w oparciu o WordPressa, i co ważne, popularność tej platformy blogowej stale rośnie.

W3Techs

2. Jak zacząć?

Zastanawiasz się jak założyć bloga na WordPressie? Oto 5 kroków:

  • wykup własny hosting oraz domenę (o tym, jak wybrać domenę piszemy tutaj),
  • pobierz paczkę z oprogramowaniem ze strony http://wordpress.org/download/,
  • utwórz bazę danych na swoim serwerze,
  • umieść uprzednio rozpakowaną paczkę z plikami WP na serwerze,
  • uruchom instalację oprogramowania za pośrednictwem przeglądarki.

Alternatywnie, jeśli wybierzesz dobry hosting, możesz po prostu skorzystać z autoistalatora, gdzie kilkoma prostymi kliknięciami przeprowadzisz instalację WordPress’a.

Teraz wróć do pierwszego kroku. No właśnie – hosting! Pierwszy i zarazem, niezwykle ważny element Twojego bloga! Jak wybrać odpowiedni? Zobacz poniżej.

3. Szybkość ponad wszystko

Jednym z kluczowych aspektów, wpływających na sukces strony na WordPressie jest… szybkość jej ładowania. Serwis, po którym można się poruszać sprawnie, gdzie zawartość jest widoczna chwilę po kliknięciu, jest premiowany przez Google i chętniej odwiedzany przez użytkowników. Im szybciej Google odczyta Twojego bloga, tym wyżej umieści go w wynikach wyszukiwania. Co to oznacza dla Ciebie? Wyższa pozycja strony w Google to prawdopodobieństwo częstszych odwiedzin, a zarazem więcej wejść na stronę, więcej potencjalnych czytających.

O wpływie szybkości ładowania witryny, na pozycje można posłuchać w odpowiedziach Matta Cuttsa:

Jednym z kluczowych wyznaczników wyboru serwera powinna być więc jego szybkość. Analizując parametry weź pod uwagę nie tylko miesięczny limit transferu i ilość miejsca, ale również moc obliczeniową, czas dostępu do bazy danych i wykonywania skryptów PHP.

W jednym z badań firmy Nielsen Norman Group, dotyczących optymalizacji witryny, stwierdzono, że: Jeśli użytkownik nie zobaczy w ciągu 10 sekund widocznych efektów ładowania się strony to jest prawie pewne, że ją opuści.

4. Backup danych

Dla blogera utrata danych może być prawdziwą tragedią. Wybierając hosting upewnij się, że jego dostawca w ramach wykupionej usługi zapewni Ci regularny backup danych i co najważniejsze – możliwość ich szybkiego odzyskania.

Postanowiliśmy zadać pytanie o backup danych specjaliście od WordPressa i blogerowi, Rafałowi Osińskiemu: „Czy jako osoba prowadząca bloga masz świadomość jak długo Twój dostawca hostingu przechowuje backupy i brałeś to pod uwagę wybierając hosting?”

Tak, zawsze biorę pod uwagę kopie zapasową. Musi być robiona minimum raz dziennie i utrzymywana przez minimum 7 dni. Im dłuższe terminy i im częściej wykonywany backup tym lepiej. Bardzo ważne też jest, aby był utrzymywany na innej infrastrukturze niż pliki docelowe…

Rafał Osiński

Wracając natomiast do zagadnienia backupu – jak widzisz, doświadczeni w WordPressie już wiedzą – dobry backup to istotne kryterium wyboru firmy hostingowej. Poza czasem przechowywania danych liczy się to, czy pliki możesz przywrócić samodzielnie, czy też wymaga to kontaktu z supportem. Warto zatem sprawdzać opinie na ten temat. Jednym z największych źródeł opinii o polskich firmach hostingowych jest forum webhostingtalk.pl.

5. Konta pocztowe na serwerze

Na serwerze możesz nie tylko przechowywać wszystkie elementy, składające się na Twojego bloga, możesz również zakładać na nim konta pocztowe. Dla początkującego blogera 1-2 konta w zupełności wystarczą. Jeśli jednak Twoja działalność będzie się rozwijać, a oprócz bloga na stronie pojawi się jeszcze sklep internetowy nie ulega wątpliwości, że dodatkowe konta pocztowe okażą się niezbędne. Wybierając hosting, sprawdź ile kont możesz stworzyć w ramach 1 serwera.

6. Liczba baz SQL

Wspominając o możliwości rozwoju bloga, nie sposób nie wskazać jeszcze jednego kluczowego kryterium wyboru hostingu – liczby baz SQL na serwerze. Jeden serwis WordPress to jedna baza danych. Jeśli planujesz założenie na serwerze kilku stron (np. bloga, serwisu społecznościowego i sklepu internetowego), wybierz usługę oferującą założenie więcej niż 1 bazy danych.

7. Limit pamięci RAM


Pamięć RAM służy do przechowywania aktualnie wykonywanych operacji. Po wyłączeniu komputera, dane te zostają usunięte z pamięci RAM.
Jeśli Twój blog jest prostą, osobistą wizytówką z niewielką ilością plików multimedialnych, nie musisz zawracać sobie głowy tym parametrem.
Jeśli jednak planujesz, aby Twoja strona została przetłumaczona na kilka języków, a obok treści zawierała również piękne zdjęcia w wysokiej rozdzielczości oraz „ciężkie” materiały video, limit pamięci RAM staje się jednym z kluczowych parametrów.

Przygodę z blogowaniem rozpocznij od pomysłu na tematykę wpisów. Potem zacznij rozglądać się nad rozwiązaniami technicznymi. 

Łukasz Bielawski
>
Łukasz Bielawski
Zawsze chętny do pomocy. Od 10 lat zajmuje się marketingiem internetowym, z naciskiem na działania seo oraz kampanie w ekosystemie Google Ads. Prywatnie pasjonat motoryzacji.

2 odpowiedzi do "Masz bloga na WordPressie? Podpowiemy Ci jak wybrać najlepszy hosting"

  1. Dawid01 pisze:

    Dzięki za cenne wskazówki 🙂 Właśnie kupiłem sobie domenę na https://domeny.pl/ i nie wiem na jakim hostingu ją zaparkować 🙂

  2. Ja również dziękuję, najczęściej korzystam z Hekko i OVH 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Polecane dla Ciebie

Szukasz dalej?