Usuwanie wirusów ze strony to ważna i aktualna kwestia. Malware, czyli złośliwe oprogramowanie to realny problem wielu właścicieli stron. Przeciętna strona w Polsce jest atakowana 6 tys. razy na dobę. Masz sklep internetowy na WordPress z WooCommerce i obawiasz się, że doszło do infekcji? Wystarczy, że skorzystasz ze wsparcia naszego zespołu opiekunów WordPress i sprawa załatwiona!
Zainfekowany sklep WooCommerce może kierować użytkowników do zewnętrznych serwisów. W takiej sytuacji potencjalny klient nie dokona u Ciebie zakupu, a reputacja Twoje sklepu zdecydowanie spadnie.
Google blokuje ok. 70 tysięcy stron tygodniowo z powodu wykrycia malware. Twój sklep WooCommerce może w takim wypadku powodować alerty przeglądarki i w ogóle zniknąć z wyników wyszukiwania, może też zostać zablokowany w Androidzie i usłudze Gmail.
Wykradzione bazy danych albo wykorzystanie Twojego sklepu internetowego do nielegalnych działań (np. phishing – wyłudzanie danych logowania do banku lub innego serwisu) może powodować wiele nieprzyjemności prawnych.
Kiedy Twój WordPress z WooCommerce zaczyna się dziwnie zachowywać, masz pełne prawo podejrzewać, że został zainfekowany. Oto przykładowe objawy:
Jeśli takie objawy występują na Twoim sklepie WordPress z WooCommerce, a Ty nie masz pewności, co zrobić – umów się na rozmowę, podczas której porozmawiamy o Twojej sytuacji i doradzimy Ci odpowiednie działania.
Łukasz Bielawski
Zespół Doradców
WP ASSIST
W ramach usługi usuwania wirusów, czyli złośliwego oprogramowania (malware), wykonujemy następujące czynności:
Zdecydowanie większość ataków na www ma charakter finansowy. Wszystko zaczęło się jeszcze za czasów napoleońskich, kiedy powstało pierwsze krosno z kodowaniem tkanego wzoru kartą perforowaną. Tkacze, w obawie o utratę zatrudnienia, dorabiali w kartach dodatkowe dziurki, prowadzące do niepożądanego zachowania maszyny.
Dzisiaj motywacja do ataków – podobnie jak od początku – jest najczęściej ekonomiczna. Mogą to być takie rodzaje zagrożeń, jak:
W dużym skrócie usuwanie wirusów zazwyczaj obejmuje takie czynności, jak:
W każdym wypadku usuwanie wirusów ze strony może wyglądać inaczej – postępowanie jest dopasowane do specyfiki konkretnej infekcji.
Jak wygląda zainfekowana strona? Typowe objawy infekcji opisaliśmy powyżej. Przypomnijmy – najczęściej są to złośliwe przekierowania, próby instalacji złośliwego oprogramowania w komputerze użytkownika, wtyczki, których nie znasz, dziwne linki w Twoim sklepie internetowym, a czasem – całkowita zmiana treści strony internetowej. Domena może zostać zablokowana przez Google lub programy antywirusowe, strona może też zostać zablokowana przez operatora hostingu.
Tak – jednak tylko chwilowo.
Dobrze jest wybrać operatora hostingu, który przechowuje odpowiednio długo kopie zapasowe. Przywrócenie kopii sklepu internetowego sprzed infekcji pomoże na moment, ale przecież skoro do infekcji doszło, to znaczy, że ta wersja strony internetowej zawiera podatność umożliwiającą jej zainfekowanie. Dlatego przywrócenie kopii nie rozwiązuje sprawy – sklep wymaga wzmocnienia bezpieczeństwa tak, żeby zapobiec kolejnym infekcjom.
W ramach tej usługi usuwamy wirusy i złośliwe oprogramowanie. Dokonujemy także zabezpieczenia sklepu WooCommerce na przyszłość, poprzez zapewnienie możliwie aktualnego oprogramowania (motywy, wtyczki itp.) oraz zastosowanie technik i ustawień wzmacniających bezpieczeństwo. Pamiętać jednak trzeba, że bezpieczeństwo to proces, to nie jest jednorazowa czynność.
Codziennie pojawiają się nowe zagrożenia, nowe wektory ataków. Dlatego jednorazowa aplikacja podstawowych działań wzmacniających pomaga, lecz w długim terminie – nie wystarcza do zapewnienia pełnej ochrony. Stąd rekomendujemy pakiet stałej opieki nad sklepem internetowym WooCommerce – wówczas możesz liczyć na szybkie reakcje, kiedy pojawią się nowe zagrożenia. A pojawią się – to tylko kwestia czasu.
Usługa objęta jest pełną gwarancją skutecznego działania. Jeśli zniszczenia dokonane na Twoim sklepie WooCommerce przez szkodliwe oprogramowanie okazałyby się większe niż możliwości jej wyleczenia – zwrócimy Ci w pełni wpłaconą kwotę.
Zaktualizujemy wszystkie wtyczki oraz motyw podczas usuwania wirusów w Twoim sklepie na WordPress z WooCommerce. W przypadku płatnych wtyczek i motywów może zajść potrzeba odnowienia licencji na aktualizację i jest to po stronie klienta. Jeśli uznamy dany element za zbędny na stronie – zarekomendujemy usunięcie lub zamianę danej wtyczki na jej inny odpowiednik.
Bezpieczeństwo i ochrona marki to kolejne narzędzie na cyber_Folks, które pozwoli sprawdzić czy wybrana przez klienta domena może być wykorzystana do różnych form ataków, takich jak typosquatting, cybersquatting czy atak homograficzny. To pozwoli już na etapie doboru domeny wybrać dla klienta taką, która jest najmniej podatna na takie ataki.
Musisz pamiętać o tym, że firmy hostingowe nie trzymają kopii zapasowych w nieskończoność. To byłoby zbyt kosztowne. Przyjęło się, że przechowują dane z ostatnich dwóch dni, jednak to w mojej opinii zdecydowanie za krótko. Im dłużej przechowywane są dane (np. w hostingu cyber_Folks jest to 28 dni wstecz), tym większa szansa na to, że będzie można z nich skorzystać, kiedy faktycznie zauważymy problem.