Jaki rekord SPF jest obsługiwany?

Rekord SPF

SPF jest jednym z zabezpieczeń anty-spamowych serwerów SMTP, którego działanie polega na weryfikowaniu czy adres IP serwera, z którego wiadomość została nadana jest uprawniony do wysyłki poczty w domenie, z której ten serwer nadał wiadomość.

Dzięki skonfigurowanemu zabezpieczaniu SPF w Twojej domenie inne serwery poczty w Internecie korzystające z zabezpieczenia SPF weryfikują czy wysyłka poczty w Twojej domenie była z serwera, który ma uprawnienie do wysyłki poczty w niej.

Konfiguracja SPF

Konfiguracja rekordu SPF dla domeny polega na zdefiniowaniu w DNS w rekordzie TXT tej domeny adresów IP, hostów lub sieci, które będą uprawnione do wysyłki poczty w tej domenie. Dla domen dodanych do serwerów DNS na naszych usługach, konfiguracja SPF dla domen jest domyślnie konfigurowana przy dodaniu domeny do panelu. Nasza domyślna konfiguracja uprawnia do wysyłki poczty adresy IP z naszej sieci, nie musisz zatem nic robić, jeśli wysyłasz pocztę w swojej domenie z naszych serwerów.

Zatem każda nowa domena obsługiwana na naszych serwerach DNS domyślnie posiada rekordy SPF pozwalające na wysyłkę poczty przez serwery pocztowe działające w oparciu o nasze usługi. Jeżeli posiadasz własny serwer pocztowy i chciałbyś dodać jego adres IP do listy uprawnionych do wysyłki z Twoich domen możesz to zrobić edytując istniejące rekordy DNS zgodnie z https://cyberfolks.pl/pomoc/jak-zmienic-rekordy-dns/

Rekordy SPF to rekordy typu TXT o specjalnej składni. Obsługiwane przez nas domeny mają rekordy TXT o następującej wartości, w zależności od usługi (wybierz direct_Admin, server_Panel lub WebAs):

Artykuł dla panelu:
direct_Admin
server_Panel
WebAs

"v=spf1 a mx include:_spf.cyberfolks.pl -all"

"v=spf1 a mx include:_spf.ogicom.pl -all"

"v=spf1 a mx include:spf.tld.pl -all"

Jeżeli adres Twojego serwera pocztowego to 90.100.110.120 to rekord TXT dla Twojej domeny po edycji powinien wyglądać następująco (przykładowo: w przypadku server_Panel, dyrektywa include będzie zawierać oczywiście spf ogicom):

"v=spf1 ip4:90.100.110.120 include:_spf.ogicom.pl"

Zapis taki zostanie zinterpretowany przez serwer odbiorcy w następujący sposób: sprawdź czy adres IP, z którego nastąpiła próba wysłania wiadomości to 90.100.110.120, jeśli tak to przepuść maila, jeśli nie sprawdź czy pasuje do adresów z listy rekordów SPF dla _spf.ogicom.pl. Jeśli IP zawiera się w liście adresów dla _spf.ogicom.pl to przepuść wiadomość, a jeśli nie, to ją odrzuć.

Więcej o zabezpieczeniach SPF można przeczytać w naszej pomocy przy zabezpieczeniach antyspamowych.

jaki-rekord-spf-jest-obslugiwany
>
Wiktor Słup-Ostrawski