Każdy z nas widział komunikaty błędów serwera 504 lub 404 przynajmniej raz. Adminów i właścicieli stron przysparzają o szybsze bicie serca, a internautów czasem rozbawiają. Poniżej przybliżamy najpopularniejsze błędy z jakimi możecie się spotkać w serwisie.
Otwieramy przeglądarkę, wpisujemy nazwę domeny i bach! Witryna nie działa. Serwer otrzymał polecenie, którego nie jest w stanie przetworzyć. Z nadzieją klikamy dobrze znany F5. Wstrzymujemy oddech. Czekamy. 'Not found’. Co zrobić? W jaki sposób zinterpretować napotkane trudności? Z pomocą przychodzi nam lista kodów odpowiedzi HTTPP. To informacja, która pozwoli zlokalizować źródło problemu. Lista została podzielona na 5 klas, które wskazują sposób realizacji żądania, bądź typ zaistniałych nieprawidłowości. Na ich podstawie możemy podjąć dalszą diagnostykę ewentualnych błędów. Klasyfikacja kodów odpowiedzi została usystematyzowana według poniższej specyfikacji:
1xx – Kody informacyjne
2 xx – Kody powodzenia
3 xx – Kody przekierowania
4 xx – Kody błędu aplikacji klienta
5 xx – Kody błędu serwera http
Błędy serwera
Przyjrzyjmy się pokrótce najpopularniejszym błędom, jakie możemy napotkać. Co one właściwe oznaczają i na skutek czego możemy ich doświadczyć?
504: Gateway Timeout
Powstaje na skutek nie otrzymania przez serwer strony www odpowiedzi od innego serwera we właściwym czasie. Może to oznaczać, że drugi serwer jest niedostępny lub nie działa poprawnie.
Przyczyny pojawienia się błędu 504
W większości przypadków błąd przekroczenia limitu czasu bramki (504) oznacza, że inny serwer tak długo próbuje się łączyć, że „upłynął limit czasu” (Timeout). A ponieważ jest to błąd sieciowy – pomiędzy serwerami w Internecie – albo po prostu z serwerem, to najprawdopodobniej nie dotyczy on urządzenia, na którym go zaobserwowano.
503: Service Unavailable
Ten błąd serwera oznacza, że serwer strony www jest w danej chwili niedostępny. Występuje on, gdy doszło do zbyt dużego obciążenia zapytaniami lub trwają prace na serwerze. Krótko mówiąc błąd 503 informuje nas, że serwer w chwili wysłania żądania nie jest w stanie przetworzyć naszego zapytania.
502: Bad Gateway
Wynika z błędu komunikacji między serwerami. Serwer strony www otrzymał nieprawidłową odpowiedź od innego serwera, do którego próbował uzyskać dostęp. U źródła pojawienia się błędu 502 mogą leżeć zarówno problemy sieciowe pomiędzy serwerami, błędy w kodzie, a także niewłaściwie przeprowadzona konfiguracja zapory sieciowej.
500: Internal Server Error
Serwer napotkał nieoczekiwany warunek, który uniemożliwił mu wykonanie żądania. Najprościej mówiąc: coś poszło nie tak, ale serwer nie wie do końca, co się stało. Wśród najczęstszych przyczyn występowania Internal Server Error obok przeciążeń serwera liczbą żądań zalicza się: błędy w skryptach, błędy w pliku .htaccess, czy niepoprawne uprawnienia plików i folderów.
408: Request Timeout
Oznacza zbyt długi czas wykonywania żądania. Połączenie w tym przypadku wymaga więcej czasu niż pozwala konfiguracja serwera.
404: Not Found
Ten błąd serwera oznacza, że użytkownik i serwer połączyli się skutecznie, jednak serwer nie znalazł żądanych plików lub nie mógł wykonać żądania, nie podając jednocześnie przyczyny.
Najczęściej 404 pojawia się, gdy trafisz na stronę, której po prostu już nie ma pod wybranym adresem.
403: Forbidden
Mimo, iż zapytanie nie wymaga autoryzacji, serwer odmawia dostępu do plików, co może wynikać z jego konfiguracji. Serwer przyjął zapytanie, ale nie jest w stanie przyznać użytkownikowi żądanego dostępu.
401: Unauthorized
Dostęp do zasobów wymaga autoryzacji użytkownika, np. poprzez wprowadzenie hasła.
400: Bad Request
Wysłane żądanie nie zostało zrozumiane przez serwer. Mogło ono np. ulec modyfikacji w czasie transmisji.
W interesie właścicieli stron leży zapewnienie swoim klientom i użytkownikom stałego dostępu do witryny. Profesjonalnie przygotowana strona jest podstawowym narzędziem komunikacji marki z odbiorcami. Nieograniczona możliwość serfowania po interesujących nas treściach znajduje finalnie uzasadnienie w realizacji celów sprzedażowych. Dlatego tak ważna jest szybka i sprawna interwencja w przypadku pojawiających się nieprawidłowości. Właściwa diagnostyka napotkanych trudności, podczas komunikacji z przeglądarką, umożliwi nam sprawne podjęcie kroków naprawczych.
Szukasz dalej?