Pora na odkrycie kolejnych tajemnic WordPressa. W tym artykule, omówimy najważniejsze i jednocześnie najbardziej użyteczne wtyczki, dzięki którym będziesz mógł zwiększyć funkcjonalność swojej strony, wpłynąć na jej bezpieczeństwo, a w przyszłości zdobywać nowych czytelników.

Wtyczki (inaczej zwane pluginami) to małe, odrębne programy, które umożliwiają wzbogacenie i rozwinięcie strony. Dzięki nim w kilka chwil przemienisz prostą stronę, w zaawansowany i przyjazny dla użytkowników serwis o wielu funkcjonalnościach.

Wtyczki mogą pomóc również w samodzielnym pozycjonowaniu strony, udostępnianiu treści jeszcze większej liczbie odbiorców i tworzeniu społeczności, zainteresowanej Twoimi usługami.
Choć w internecie znajdziesz tysiące płatnych i darmowych wtyczek, nie polecamy instalowania zbyt wielu. Może to nie tylko opóźniać ładowanie strony, ale również powodować konflikty pomiędzy poszczególnymi wtyczkami. W rezultacie, serwis będzie działał nieprawidłowo.

Mniej, znaczy więcej – instaluj tylko te wtyczki, które rzeczywiście będą Ci niezbędne!


Aktualizacja 2023

Szukasz przydatnych, prostych w użyciu wtyczek do swojej strony na WordPressie? Obejrzyj przygotowany przez nas filmik i poznaj TOP10 wtyczek do WordPressa.

1. WordPress Seo by Yoast

WordPress Seo by Yoast to skuteczne narzędzie, które pozwoli Ci zoptymalizować stronę pod kątem wyszukiwarek. Dzięki wbudowanemu analizatorowi, wtyczka pokaże Ci, które elementy każdej z podstron zmienić, by strona osiągnęła wyższą pozycję w wynikach organicznych.
Jej obsługa jest bardzo prosta i intuicyjna, a interfejs czytelny i przejrzysty.
WordPress Seo by Yoast to doskonały wybór dla osób, które pragną samodzielnie pozycjonować swój serwis i jednocześnie maksymalnie uprościć ten proces.

2. Contact Form7

Contact Form7, czyli wtyczka umożliwiająca tworzenie formularzy kontaktowych cieszy się ogromnym powodzeniem.

Do tej pory pobrało ją już ponad 21,5 miliona użytkowników, co plasuje Contact Form7 na pierwszej pozycji wśród wszystkich tego typu wtyczek!

Korzystając z Contact Form7 będziesz mógł stworzyć różnorodne formularze kontaktowe, dopasowane do Twoich potrzeb i specyfiki świadczonych usług.

3. WP Database Backup

Wyobraź sobie, że pewnego dnia na skutek błędów lub ataku cyberprzestępcy wszystkie Twoje posty blogowe, zdjęcia i dane uległy zniszczeniu.
Dla każdego administratora strony internetowej to jeden ze scenariuszy, którego chciałby uniknąć.

Dlatego wielu właścicieli witryn dba o przeprowadzanie kopii bezpieczeństwa. A jak o swoje dane dba Barbara Stawarz? Zadaliśmy jej 2 pytania:

1) Czy wybierając hosting pod swój content brałaś pod uwagę czas przechowywania kopii przez operatora hostingu? Nie. Nigdy nie był to dla mnie kluczowy czynnik. Sama mam backup wszystkiego u siebie – w kilku miejscach – ale gdybym tak nie robiła, to uważam, że warto na to zwracać uwagę. A patrząc na historie polskich firm, to chyba dobrze stosować ograniczone zaufanie.
2) Czy kiedykolwiek musiałaś przywracać swoje treści z backupu? Na szczęście nie i mam nadzieję, że nigdy ta chwila grozy nie nastąpi, bo przecież treści są najważniejsze!

Instalując plugin WP Database Backup możesz wykonać kopie, kiedy tylko chcesz, ustawiając opcję automatycznego backupowania.

4. Jetpack

Co zrobisz dzięki Jetpack? Stosowne, byłoby raczej zapytać, czego dzięki niej nie zrobisz, ponieważ wtyczka posiada wiele przydatnych funkcji.
Plugin umożliwi Ci obserwowanie danych statystycznych, dotyczących Twojego bloga. Dzięki temu sprawdzisz, ile osób odwiedziło stronę i poszczególne podstrony, po jakich słowach kluczowych wyszukiwana jest strona i w jakie linki klikają odwiedzający.

Jetpack umożliwi również:

  • automatyczne publikowanie nowych postów w mediach społecznościowych,
  • rozszerzanie standardowych komentarzy o możliwość logowania się za pomocą kont w serwisach Facebook, Twitter, Google+,
  • automatyczne dodanie przycisków udostępniania pod każdym wpisem,
  • informowanie subskrybentów o nowych artykułach.

Wszystkie dane znajdują się w kokpicie, dlatego dostęp do nich jest szybki i banalnie prosty.

Uwaga: Pomimo swoich obszernych funkcji, Jetpack nie zastępuje Google Analytics.

Zobacz, jak przebiega instalacja Jetpack:

5. Google XML Sitemaps

Google XML Sitemaps jest wtyczką, którą upodobały sobie roboty Google. Kiedy publikujesz na swojej stronie nowy wpis lub dodajesz nową podstronę, wtyczka tworzy specjalną mapę, przeznaczoną dla robotów wyszukiwarek. Co znajduje się w jej treści? Pełna struktura strony oraz wszelkie niezbędne informacje, która pomagają robotom lepiej i szybciej zindeksować Twoją witrynę.

Dlaczego potrzebujesz mapy witryny? Ważne informacje znajdziesz w przewodniku przygotowanym przez Google: https://support.google.com/webmasters/answer/156184?hl=pl&ref_topic=4581190

6 WordPress Calls to Action

Jeśli chcesz tworzyć banery oraz przyciski Call to Action, które zachęcą czytelników do działania, skorzystaj z wtyczki WordPress Calls to Action. Dzięki niej stworzysz np. baner, zachęcający do zapisania się na newsletter lub pobrania darmowego e-booka.

Jak możesz wykorzystać wszystkie funkcje wtyczki? Zobacz film instruktażowy:

7 Imsanity

Imsanity to wtyczka, która umożliwia automatyczne skalowanie zbyt dużych obrazów. Jeśli nie chcesz, by elementy graficzne zajmowały niepotrzebnie miejsce i transfer, wpływając tym samym na tempo otwierania się witryny – wtyczka Imsanity okaże się strzałem w dziesiątkę!

I wreszcie na koniec, pamiętaj: Jeśli zainstalowałeś już wszystkie potrzebne wtyczki będzie je trzeba regularnie aktualizować. Na szczęście sprytny WordPress, poprzez odpowiednie komunikaty przypomni Ci, kiedy należy to zrobić.

Łukasz Bielawski
>
Łukasz Bielawski
Zawsze chętny do pomocy. Od 10 lat zajmuje się marketingiem internetowym, z naciskiem na działania seo oraz kampanie w ekosystemie Google Ads. Prywatnie pasjonat motoryzacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Polecane dla Ciebie

Szukasz dalej?