Wsłuchując się w głos blisko 300 właścicieli oraz developerów sklepów internetowych opracowaliśmy wyspecjalizowaną platformę hostingową Prestashop wraz z unikatowym dodatkiem przyspieszającym sklepy internetowe PrestaShop BoostTM. Przygotowując nowe rozwiązanie przyświecał nam jeden główny cel – maksymalnie skrócenie czasu ładowania witryny.

W tym artykule dowiesz się:

 • jak ważnym wyborem jest właściwe dobranie platformy hostingowej,
 • jakie czynniki wpływają na szybkość Twojego sklepu,
 • poznasz narzędzia oraz techniki pozwalające na analizę czasu ładowania strony.

PrestaShop. Porównanie hostingów. Badany sklep.

Do analizy przygotowaliśmy sklep internetowy oparty na silniku PrestaShop w wersji 1.6 pracujący na domyślnym szablonie. Wskazany sklep wypełniliśmy 55360 realnymi produktami podzielonymi na 528 kategorii. Każdy z produktów zawierał unikatowe, realne zdjęcia prezentujące dany przedmiot, ceny oraz opis.

Zrzut ekranu testowego sklepu PrestaShop

W efekcie uzyskaliśmy witrynę zawierającą 1 532 628 plików, o łącznej wadze 44 GB oraz bazę danych wypełnioną 6 235 414 rekordami o łącznej wadze 1,4 GB.

Rozpoczynamy porównanie hostingów PrestaShop

Tak przygotowany sklep umieściliśmy na naszym hostingu PrestaShop oraz na 6 wyspecjalizowanych platformach (chmurach, hostingach PrestaShop oraz standardowych kontach hostingowych) topowych firm w Polsce. Niestety jak się okazało już na etapie przesyłania danych pomiędzy serwerami napotkaliśmy na pierwszy bardzo duży problem jakim są limity liczby plików. W efekcie prócz naszej platformy badaniu poddaliśmy wyłącznie 2 konkurentów, gdzie umieszczanie testowego sklepu okazało się po prostu możliwe.

Czy wiesz, że…

Sklepy oparte na PrestaShop potrafią utworzyć nawet kilkaset tysięcy tymczasowych plików? Wskazane pliki to cache oraz skompilowane elementy szablonów. Wybierając konto hostingowe zwróć uwagę nie tylko na dostępną powierzchnię dyskową lecz także na limity ilości plików.

Porównanie hostingów PrestaShop – Sprzęt

Pierwszym elementem, jaki weryfikowaliśmy po uruchomieniu sklepów testowych było sprawdzenie specyfikacji technicznej serwerów na które trafiliśmy. W tej materii ze względów na ograniczenia nałożone przez konkurencyjne platformy porównaniu poddaliśmy wyłącznie procesor, czyli de facto jeden z najważniejszych czynników wpływających na czas ładowania Twojej witryny. Korzystając z SSH poprzez polecenie:

grep 'model name' /proc/cpuinfo

uzyskaliśmy informacje o zastosowanych procesorach. Uzyskane wyniki prezentujemy poniżej:

 • Hosting A: 2x AMD Opteron 2378,
 • Hosting B: 2x Intel Xeon E5620,
 • PrestaShop Linuxpl.com: AMD EPYC 7401P.

Dysponując już wiedzą na temat konkretnych modeli procesorów skorzystaliśmy z serwisu cpubenchmark.net, co pozwoliło nam na uzyskanie wyników wydajnościowych każdej z jednostek.

Analizie poddaliśmy także liczbę rdzeni oraz wątków oferowanych przez każdy z procesorów.

Wyniki pierwszego z przeprowadzonych testów mocno nas zaskoczyły, tym bardziej, że na potrzeby badania wybraliśmy najdroższe (czyt. najlepsze) pakiety oferowane przez topowe firmy w Polsce. Czy kiedykolwiek sprawdzałeś jakim procesorem dysponuje Twój hosting? Czy znacznie wydajniejszy procesor oraz większa liczba rdzeni przełoży się na realne i odczuwalne dla użytkownika przyspieszenie? Na ostatnie pytanie postaramy się odpowiedzieć w dalszej części artykułu realizując kolejne testy.

Porównanie hostingów PrestaShop- Środowisko

Następnymi elementami usługi hostingowej na które zwróciliśmy uwagę była zastosowana baza danych oraz serwer HTTP. Informacje o zastosowanym serwerze HTTP podobnie, jak w przypadku pierwszego badania uzyskaliśmy korzystając z SSH, poprzez analizę nagłówków za pomocą polecenia:

curl -I https://adres- sklepu.pl/ 2> /dev/null | grep 'Server:'

Uzyskane wyniki:

 • Hosting A: Apache,
 • Hosting B: LiteSpeed,
 • PrestaShop Linuxpl.com: LiteSpeed.

Czy wiesz, że…
Apache to darmowy i obecnie najpopularniejszy na świecie serwer HTTP. LiteSpeed Web Server (LSWS) to komercyjny zamiennik popularnego Apache, korzystający z tego samego formatu konfiguracji, jednakże odznaczający się znacznie większą wydajnością oraz bezpieczeństwem. Szczegóły wraz z porównaniem wydajności obu serwerów HTTP znajdziesz tutaj

Na tym etapie analizy środowiska dodatkowe punkty odnotowujemy dla hostingu B oraz oferowanej przez nas platformy PrestaShop. Idąc dalej w kolejnym etapie badania przyjrzeliśmy się bazom danych. W przypadku PrestaShop wysoka wydajność bazy danych odgrywa kluczową rolę nie tylko wpływając na czas ładowania sklepu, lecz także na jego obsługę od strony zaplecza (np. przy importach produktów, czy też synchronizacji z popularnymi serwisami porównującymi ceny). Ten aspekt środowiska poddaliśmy szczegółowym testom poprzez oferowane przez nas bezpłatne narzędzie „Simple DB Speed Test” w wersji 1.2.

Czy wiesz, że…
Nawet nie posiadając specjalistycznej wiedzy technicznej możesz samodzielnie zweryfikować wydajność bazy danych dostępnej na Twoim hostingu? Do tego celu oddajemy do Twojej dyspozycji bezpłatne i w pełni otwarte oprogramowanie jakim jest „Simple DB Speed Test”. Kliknij tutaj, aby pobrać aplikację, umieścić ją na swoim koncie hostingowym i sprawdzić wydajność Swojej bazy.

Badania dla każdej z usług przeprowadziliśmy 5-krotnie odnotowując wyłącznie najlepsze rezultaty.

Porównanie hostingów PrestaShop- Zbiorczy wynik badania wydajności baz danych
Zbiorczy wynik badania wydajności baz danych

W odróżnieniu do poprzedniego testu, tym razem to Hosting A, odnotował lepsze rezultaty, niż Hosting B. Na podium, praktycznie deklasując rywali w dalszym ciągu odnotowujemy jednakże naszą wyspecjalizowaną platformę. Przyglądając się wynikom szerzej, polecamy zwrócić szczególną uwagę na drugi oraz czwarty czynnik przeprowadzonej analizy. Przeszukiwanie tabel na podstawie kluczy głównych jest najczęstszą operacją realizowaną w sklepach opartych na PrestaShop, natomiast wyszukiwanie rekordów na podstawie wprowadzonych ciągów znaków można bezpośrednio przyrównać do wyszukiwania przez użytkownika konkretnych produktów na Twojej witrynie.

Porównanie hostingów PrestaShop- szybkość sklepów

Znamy już podstawowe różnice w sprzęcie oraz zastosowanym środowisku. Nadszedł więc czas sprawdzić, jak zastosowane rozwiązania przekładają się na każdy z sklepów. Przed przystąpieniem do dalszej analizy należy jednakże dodatkowo odnotować, że prócz różnic sprzętowych oraz środowiskowych w przypadku oferowanej przez nas platformy aktywowany zastosowany został także nasz specjalny dodatek przyspieszający sklep PrestaShop BoostTM.

Pierwszym i zarazem najprostszym z przeprowadzonych przez nas testów była analiza czasu ładowania każdego z sklepów poprzez narzędzie dla developerów (F12) dostępne w ramach przeglądarki Google Chrome. Podobnie, jak w poprzedniej części testu badanie przeprowadziliśmy 5-krotnie odnotowując wyłącznie najlepsze wyniki dla każdej z platform. Poniżej przedstawiamy uzyskane wyniki.

Hosting A- analiza czasu ładowania witryny w przeglądarce Google Chrome
Hosting A- analiza czasu ładowania witryny w przeglądarce Google Chrome
Hosting B- analiza czasu ładowania witryny w przeglądarce Google Chrome
Hosting B- analiza czasu ładowania witryny w przeglądarce Google Chrome
PrestaShop Linuxpl.com- analiza czasu ładowania witryny w przeglądarce Google Chrome

Oprócz widocznych różnic w czasie ładowania testowanych sklepów dodatkową uwagę zwraca parametr zasobów (resources). W przypadku Hostingu A oraz Hostingu B waga witryny pozostaje praktycznie niezmienna i wynosi ok. 2 MB, natomiast w przypadku oferowanej przez nas platformy wynosi ona zaledwie 1.1 MB. Wskazana różnica wynika z zastosowania jednej z funkcjonalności oferowanego przez nas dodatku PrestaShop BoostTM, jakim jest możliwość automatycznej optymalizacji obrazków do formatu WebP. Mniejsza waga witryny to mniejszy czas ładowania sklepu, co jest szczególnie istotne w przypadku wolniejszych łącz internetowych lub też przeglądania witryny poprzez urządzenia mobilne. W tym miejscu warto także dodać, że przeprowadzona optymalizacja korzystnie wpływa także na ocenę danego sklepu przez Google nie tylko ze względu na mniejszą wagę witryny, lecz także poprzez stosowanie nowoczesnych formatów obrazków. To oczywiście wyłącznie jedna z funkcjonalności PrestaShop BoostTM, dzięki której testowy sklep osiągnął tak świetne rezultaty.

Kolejnym, ostatnim już z zrealizowanych przez nas testów było badanie każdej z witryn poprzez niezależne narzędzie GTmetrix. Podobnie, jak w przypadku dwóch ostatnich testów także tutaj odnotowaliśmy wyłącznie najlepsze rezultaty spośród 5 wykonanych analiz. Poniżej przedstawiamy uzyskane rezultaty:

Porównanie hostingów PrestaShop- Wykres prezentujący zbiorczy wynik analizy czasu ładowania witryn testowych
Hosting A- wynik badania GTmetrix
Hosting B- wynik badania GTmetrix
Hosting B- wynik badania GTmetrixx
PrestaShop Linuxpl.com- wynik badania GTmetrix
PrestaShop Linuxpl.com- wynik badania GTmetrix

Skalując wyniki badań uzyskane dzięki GTmetrix możemy stwierdzić powtórzenie rezultatów osiągniętych w poprzednim teście. To, co szczególnie rzuca się w oczy to jednakże nie czas ładowania witryny, czy w tym wypadku ilość pobranych danych, lecz ocena stopnia optymalizacji poszczególnych sklepów w narzędziach PageSpeed Insights oraz YSlow.

Porównanie hostingów PrestaShop- podsumowanie

W niniejszym artykule, oprócz porównania 3 platform hostingowych wskazaliśmy Ci naszym zdaniem jedne z najważniejszych czynników wpływających na czas ładowania Twojego sklepu. Pokazaliśmy proste narzędzia badawcze oraz sposób w jaki możesz je samodzielnie wykorzystać. Zachęcamy Cię do przeprowadzenia własnych analiz, optymalizacji Swojego sklepu, a także samodzielnego sprawdzenia i oceny Twojej usługi hostingowej. Osobiście chciałbym zaprosić Cię także do przetestowania oferowanego przez nas hostingu PrestaShop, który dzięki miesiącom współpracy z społecznością oraz developerami osiąga tak znakomite rezultaty.

Tomasz Urbański
>
Tomasz Urbański
Pasjonat zagadnień e-commerce, administrator, developer rozwiązań przyspieszających działanie stron i sklepów.

19 odpowiedzi do "PrestaShop. Porównanie hostingów. Jaki serwer wybrać?"

 1. Korzystam z serwerów Linuxpl.com i faktycznie są wydajne. Czeka mnie kilka jeszcze przesiadek na wasz hosting pod sklep PrestaShop.

 2. Marketerly pisze:

  Właśnie zastanawiam się nad wyborem hostingu pod prestę i na pewno będę miał na uwadze! 🙂

  1. Tomasz Urbański pisze:

   Zapraszamy! Jeśli miałbyś dodatkowe pytania, jesteśmy do dyspozycji 🙂

 3. Tomasz pisze:

  Zawsze mam z tym problem, gdy realizuję sklep dla klienta. Nigdy nie wiem jaki hosting mam mu polecić, gdyż presta jest na tyle „ciężka”, że prawie zawsze są z nią problemy. Następnego klient postawię u was i zobaczymy jak w rzeczywistości to wygląda. Mam nadzieję, że bardzo dobrze 🙂

  1. Artur Pajkert pisze:

   Tomasz, zapraszamy! Po włączeniu PrestaShop Boost efekt powinien być bardzo widoczny i problemy, o których piszesz, związane ze standardową instalacją – pozostaną już tylko mglistym wspomnieniem.

 4. Przemek pisze:

  Ma sklep na „prescie” już od kilku ładnych lat i wszystko działa bez problemu. Mimo iż towaru sporo na stronie to sklep uruchamia się szybko i sprawnie, zarówno dla klienta jak i panel administracyjny. Ja polecam z czystym sumieniem i w przyszłości na pewno będę korzystał z usług linuxpl.com

 5. Dużo zdjęć i tekstu, ale brakuje mi autentyczności. Brak konkretnych firm, z którymi się zmierzyliście.

  Póki co dla mnie to taki chłyt marketingowy, aby złapać klientów 😉 Cóż takie mamy czasy..

  1. Artur Pajkert pisze:

   Cześć. Dziękuję, Darku, podniosłeś ważną kwestię. Wolimy nie wypowiadać się negatywnie na temat konkretnej konkurencji. Powiedzmy, że jeden z konkurentów to firma z top3 pod względem wielkości w Polsce, a drugi – to średniej wielkości dostawca. To cenna uwaga, zastanowimy się, jak rozwiązać to na przyszłość w kolejnych artykułach.

 6. Proszę mi powiedzieć jak długo przechowują Państwo kopie strony?

  1. Artur Pajkert pisze:

   Patrząc na obraz rynku dzisiaj – bardzo długo. Szczegółowy wpis na ten temat tutaj znajduje się tu: https://linuxpl.com/blog/backup-strony-i-poczty-4×4/ – kopia jest możliwa do odzyskania maksymalnie do 28 dni wstecz.

 7. Michał pisze:

  Porównanie sprytne ale kompletnie bez sensu. Bo rozumiem, że jak wykupię hosting za 19 zł. / mc. to dostanę do dyspozycji całego procesora AMD EPYC 7401P? Porównywanie zatem wydajności całego procesora, liczby rdzeni czy wątków jest mówieniem o tym kto ma większy 🙂 serwer. Aby porównanie miało sens trzeba byłoby porównać realne zasoby, które Wy i Wasza konkurencja GWARANTUJECIE w takiej usłudze (o ile gwarantujecie jakiekolwiek – zresztą nie jest to zarzut w stosunku do Was tylko do każdej firmy hostingowej).

  Testowanie bazy narzędziem, które samemu się stworzyło… no cóż – gdyby nie istniały inne pewnie byłoby ok, w przeciwnym wypadku jest takie sobie. Ale ufam, że jest wiarygodne i miarodajne nie jak testy diesla VW 🙂 Na plus.

  Szybkość ładowania sklepów – tutaj znowu… środowisko testowe opisane tak, że możemy zakładać, że sprawdzaliście czas ładowania danych ze switcha w swojej serwerowni oraz innych dostawców przez Internet. Jakie to wiarygodne porównanie? GTMetrix – lepiej, ale nadal to test z drugiego końca świata, więc przetestowaliście jak sklep ładuje się z… nie do końca wiadomo skąd (routing u Was może być inny, w Polsce oczywiście również ale tutaj różnice można było wyeliminować sprawdzając np. wszystkich z plixa z podobnym routingiem).

  Na plus dodatek, który modyfikuje grafiki na WebP (czy działa poprawnie z przeglądarkami Microsoftu i serwuje alternatywne wersje – nie wiadomo, załóżmy tak) ale do tego są również dodatki firm trzecich do Presty (również darmowe). Aby test był sensowny powinniście je zainstalować również u konkurencji, bo to żadna magia.

  Nie twierdzę, że Wasz test nie oddaje stanu faktycznego. Zwracam uwagę na to, że jeśli podejmuje się reklamę porównawczą to jednak trzeba zachować trochę wyższe standardy bo inaczej można spotkać się z takimi zarzutami jak powyżej. Ja w takich sytuacjach oczekuję sytuacji, w której bylibyście świętsi od papieża. Liczę, że ponowicie testy bo Wasza usługa wygląda bardzo interesująco i fajnie, że przygotowaliście coś dedykowanego pod prestę.

  A może chcecie takie testy zlecić zewnętrznej firmie? 🙂

  1. Artur Pajkert pisze:

   Michał, dziękujemy za Twój obszerny i „mięsny” komentarz. Solidnie przemyślimy tę sprawę, a Ciebie zachęcamy do samodzielnego sprawdzenia, jak ten hosting będzie sprawdzał się po prostu u Ciebie – i jakie korzyści Ty sam odczujesz, bo chyba żaden test nie będzie tak wiarygodny, jak wypróbowanie na własnym szablonie i własnym sklepie.

 8. Michał pisze:

  Artur a odniesiesz się merytorycznie?

  1. Artur Pajkert pisze:

   Wg mojej wiedzy autor (bo pisał to kolega, który jest obecnie na urlopie) porównywał instalację Presty „gołą” z instalacją z naszym PrestaShop Boostem, bo ten plugin jest naszą „wartością dodaną” – idea polegała na pokazaniu co dla wydajności wnosi nasze rozwiązanie.

   Co do testów narzędzi do benchmarka MySql – to do tego chętnie się odniosę, ponieważ to ja sam pisałem ten soft. Otóż jest on napisany całkowicie niezależnie od firmy hostingowej, ludzie stosują go na każdym praktycznie hostingu. Kod tego narzędzia nie jest zamaskowany, wystarczy pobrać narzędzie i obejrzeć, jeśli ktoś chce. Są tam po prostu pętle wykonujące żądania SQL wiele razy i pomiar czasów wykonania żądań. Narzędzie działa jak aplikacja, korzysta z takiej wydajności MySql, jaką mają dostępne webaplikacje. Nie korzysta z żadnych mechanizmów dodatkowego cacheowania, jak np. redis i w żaden sposób nie „faworyzuje” konkretnego dostawcy. Z moich testów tym narzędziem wynikają jednak różnice między operatorami. Np. pokazują, że jakiś hosting jest lepszy w odczytach, a jakiś w zapisach itp. Więcej o tym narzędziu przeczytasz w moim ebooku SiteBoosted: https://linuxpl.com/ebooki/siteboosted/

   Co do powoływania się na modele CPU – moim zdaniem jest ono zasadne, ponieważ mimo, że w shared hostingu użytkownik nie może w pełni korzystać z mocy wszystkich rdzeni, pokazuje on jednak jak firma hostingowa podchodzi do technologicznego przygotowania usługi, czy stosuje tu nowoczesne modele, które poza liczbą rdzeni zazwyczaj mają lepszą wydajność per core, czy np. „po taniości” używa starszych modeli. Proces PHP co do zasady i tak wykonuje się na jednym wątku, więc teoretycznie nie ma aż takiego znaczenia, ile tych wątków jest… ALE – mówimy o hostingu współdzielonym, na którym jest wiele stron. Wówczas może się okazać, że procesory z mniejszą liczbą rdzeni, przy wielu często odwiedzanych stronach – radzą sobie po prostu słabiej. Ponownie odsyłam tu do ebooka, gdzie pokazałem jak średni czas wykonania PHP zależy od liczby rdzeni CPU przy małych i dużych obciążeniach.

   Jeśli chodzi o pomiary spod F12 – tutaj mamy do czynienia z pomiarami w lokalizacji we Wrocławiu, podczas gdy strony były hostowane w data center w Niemczech. Nie było żadnego dedykowanego „bezpośredniego łącza”. Naturalnie, że każdy może uzyskać całkowicie inne wyniki. Każdy musi sam ocenić, stąd zachęcam do samodzielnego sprawdzenia, jak będzie to w Twoim wypadku.

   Na pewno za kilka dni do tych zagadnień także autora odniesie się merytorycznie, zapraszam też do kontaktu mailowego z autorem na tomasz.urbanski@h88.pl

 9. Michał pisze:

  Dzięki!

 10. Piotr pisze:

  Czy jest szansa przeniesc dziłający juz prestashop z innego hostingu do was ??

 11. Darek pisze:

  Podpinam się pod pytanie.

 12. TheClean pisze:

  Czy macie jakieś rozwiązania optymalizacji pagespeed dla WordPressa?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Polecane dla Ciebie

Szukasz dalej?