Hasła, hasła, wszędzie hasła! Do FB, do LinkedIn, do bankomatu i do komórki. Niestety – te, które są łatwe do zapamiętania – zazwyczaj łatwo złamać. Z kolei bezpieczne hasła trudno zapamiętać. Dobre hasło to bezpieczeństwo Twoje i innych pod względem danych i nie tylko. Jak zatem stworzyć hasło dostępu, które jednocześnie będzie mocne (trudne do odgadnięcia dla osoby trzeciej) i jednocześnie łatwe do zapamiętania/używania dla Ciebie?
Z tego wpisu dowiesz się:
- Jakie cechy powinno posiadać dobre hasło?
- Jak wymyślać hasła trudne do odgadnięcia?
- Czy jedno hasło do wszystkich serwisów to dobry pomysł?
Elementy bezpiecznego hasła
Bezpieczne hasło to takie, które składa się z kombinacji zróżnicowanych znaków. Powinno ono zawierać:
- co najmniej 8-12 znaków – im więcej, tym wyższy poziom bezpieczeństwa,
- małe (a) i duże (A) litery,
- znaki specjalne (!@#$%^&*),
- cyfry (0).
Przykład dobrego hasła: T7aH$9*k_tq7w
Chcesz w łatwy sposób stworzyć bezpieczne, silne hasło? Skorzystaj z naszego generatora haseł online – kilka chwil i masz hasło nie do złamania!
Tego unikaj tworząc Twoje hasło!
Tworząc bezpieczne hasło warto wiedzieć, czego w nim unikać. Proponuję zatem unikać:
- ponownego zastosowania loginu, którego już używasz do innych usług,
- prostych słów, które można znaleźć w słowniku, np. haslo, login, rejestr,
- stosowania wyłącznie z cyfr lub liter,
- ciągów znaków, które występują kolejno obok siebie na klawiaturze, np. poiuy , zxcvbnm, !@#123,
- imienia i nazwiska swojego i osób bliskich,
- dat ważnych wydarzeń: urodzin, ślubu etc.
- wulgaryzmów
- inicjałów, nazwisk, nazw, akronimów, dat utworzenia lub urodzenia osób publicznych, celebrytów, polityków itp.
- imienia psa, kota i rybek
- informacji, które można łatwo odgadnąć posiadając podstawową wiedzę o Tobie, np. data urodzin, adres zamieszkania, numer telefonu.
Password i 123456 górą… niestety.
Co roku od 8 lat SplashData ocenia miliony haseł, które wyciekły i określa, które były najczęściej stosowane przez użytkowników w danym roku. Ciężko się pozbyć złych nawyków. Od lat miliony ludzi używają słabych, łatwych do odgadnięcia haseł, aby chronić swoje dane.2018 był piątym z kolei rokiem, w którym „123456” i „password ” zachowały swoje dwa pierwsze miejsca na liście. Jeśli używasz jednego z tych haseł – szybko je zmień:
- 123456
- password
- 123456789
- 12345678
- 12345
- 111111
- 1234567
- sunshine
- qwerty
- iloveyou
Jak przygotujesz mocne hasło „ręcznie”?
Niestety, wymyślanie haseł trudnych do odgadnięcia i jednocześnie łatwych do zapamiętania – niestety stanowi wewnętrzną sprzeczność. W większości wypadków mamy do czynienia z sytuacją, w której uproszczenie hasła jednocześnie powoduje, że staje się ono łatwiejsze do złamania.
Rekomenduję stosowanie menedżerów haseł, ale jeśli z jakiegokolwiek powodu nie możesz / nie chcesz skorzystać z jakiego rozwiązania, to spróbuj, zamiast hasła typu „Ala1234!” przygotuj raczej hasło w oparciu o np. taki przepis:
- Wybierz długie słowo, mające ponad 8 znaków. Jako, że warto unikać swojego imienia, nazwiska lub osób znanych, najlepiej wymyśl nowe, abstrakcyjne słowo, np: „linealuxa„. Słowo to możesz wpisać w Google, aby sprawdzić, czy nie jest przypadkiem popularne, brak wyników wyszukiwania dobrze rokuje.
- Alternatywą jest użycie ciągu znaków, zdefiniowanych jako pierwsze litery słów w znanym dla Ciebie cytacie, np. The people who are crazy enough to think they can change the world are the ones who do. – S. Jobs. W takim wypadku arkonim mógłby brzmieć: tpwacetttcctwatowd – mimo, że to dość długi ciąg znaków, to znając cytat, będziesz mógł łatwo przypomnieć sobie, o jakie litery chodzi.
- Podmieniasz niektóre litery na znaki specjalne. Przykładowo „e” zamieniasz na „#”, a „a” na „!”, co sprawie, że nasze słowo przykładowe będzie brzmiało: lin#!lux!
- Dodajesz cyfry po każdym znaku specjalnym, uzyskując przykładowo: lin#1!2lux!3
- Zamieniasz co drugą literę na wielką, co skutkuje: lIn#1!2LuX!3
Powstałe w ten sposób hasło jest dość długie i skomplikowane, nie przypomina żadnego naturalnego słowa, zawiera małe i wielkie litery, cyfry i znaki specjalne.
Wprawdzie to niezłe hasło, jednak nie jest tak dobre, jak wygenerowane przy pomocy specjalistycznych generatorów. Jednak jeśli w danym momencie nie masz pod ręką żadnego generatora – metoda może pomóc Ci przygotować hasło lepsze niż ciąg „qwerty” wpisany na klawiaturze.
Postępowanie z hasłami
Najlepszą możliwa praktyka zakłada dwie ważne czynności, związane z hasłami.
Najważniejsza jest okresowa zmiana haseł. Każde hasło może zostać złamane, każde może „wyciec” z różnych przyczyn, począwszy od odgadnięcia, podpatrzenie ruchów ręki na klawiaturze, przechwycenie znaków wpisywanych na klawiaturze poprzez tzw. keylogger (oprogramowanie logujące każdy naciśnięty klawisz), aż po podsłuchanie hasła w warstwie transmisji, o ile nie jest szyfrowana protokołem SSL. Dlatego okresowa zmiana haseł – mimo, że pracochłonna – jest skutecznym sposobem ograniczania ryzyka przechwycenia Twojego hasła. W razie opublikowania listy haseł przez hakerów, masz spore szanse, że dzięki regularnym zmianom, Twoje hasło będzie już po prostu inne.
Mocno doradzam także stosowanie osobnego hasła do każdej usługi. W ten sposób nawet jeśli ktoś przechwyciłby Twoje hasło np. do poczty, nie będzie mógł nim zalogować się do FTP i odwrotnie.
W tym miejscu warto zwrócić uwagę, że niektóre usługi są wyjątkowo istotne. Należy do nich poczta elektroniczna. Chodzi o to, że znając hasło do poczty, zazwyczaj osoba atakująca może zainicjować procedurę zmiany hasła w innych usługach, np. na Facebooku albo w banku. Najczęściej link pozwalający zmienić hasło przychodzi wówczas mailem na adres właściciela. Dlatego zwróć szczególną uwagę na hasło do poczty – dobre zabezpieczenie poczty to klucz do sukcesu.
Tylko… jak nad tym dobrze zapanować?
Krótko mówiąc… potrzebujesz pomocy. Pomocy fachowego oprogramowania. Do generowania i bezpiecznego przechowywania haseł proponujemy program Kee Pass, rekomendowany także przez, specjalizujący się w zagadnieniach bezpieczeństwa, serwis niebezpiecznik.pl Szczegółowy artykuł na ten temat znajdziesz pod adresem: https://niebezpiecznik.pl/post/keepass-jak-zaczac-swoja-przygode-z-managerem-hasel/
Sam program jest do pobrania tutaj: https://keepassxc.org/
To bezpłatne narzędzie, działające na wielu platformach i znacznie ułatwiające zarządzanie Twoimi hasłami do usług internetowych.
Polecane dla Ciebie
Jak poradzić sobie z niekompatybilnościami WordPressa?
Chcesz wiedzieć jak poradzić sobie z niekompatybilnościami WordPressa samodzielnie? Poznaj najczęstsze powody błędów, z czego wynikają i jak sobie z nimi poradzić.
RODO a aplikacje: szyfrowanie, anominizacja…
Szyfrowanie, hashowanie, anonimizacja… RODO straszy właścicieli stron tymi groźnymi pojęciami, w tym wpisie wyjaśniamy…
Krzywe eliptyczne w certyfikatach SSL. Teraz silniejsze szyfrowanie
Krzywe eliptyczne w certyfikatach SSL to przełom w dziedzinie bezpieczeństwa, jest stosunkowo nowym rozwiązaniem. Niewielki rozmiar kluczy sprawia, że ECC jest idealnym wyborem dla urządzeń z ograniczonymi zasobami pamięci lub przetwarzania danych.
Szukasz dalej?