Dobrze prosperujący biznes to taki, który jest bezpieczny, rozpoznawalny i w perspektywie długofalowej ma szanse rozwojowe. W dobie rosnącej konkurencji i ciągłej walki o klienta liczy się nie tylko to, czym Twoja firma się zajmuje, ale w jakim stylu to robi. Jeśli chcesz zyskać transparentność oraz możliwość ekspansji nowych rynków, koniecznie zastanów się nad zmianą domeny swojej strony internetowej na .eu. Dzięki niej Twoje przedsiębiorstwo zyska status europejskiego, a Ty przyciągniesz do siebie nowych klientów i kontrahentów. Zainteresowany? Przeczytaj mój artykuł i dowiedz się, dlaczego warto wybrać domenę .eu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaka jest historia i popularność domeny .eu?
  • Kto może zarejestrować domenę .eu?
  • Dla kogo to jest najbardziej opłacalne?
  • Dlaczego zamiast .pl wybrać .eu?
  • Poznasz także wszelkie korzyści płynące z posiadania domeny .eu.

Historia domeny .eu

Powstanie specjalnej domeny rozważane było przez Komisję Europejską już w 1999 roku, jednak prace nad jej finalnym kształtem trwały aż trzy lata. W 2002 roku na podstawie rozporządzenia Rady Europy oraz Parlamentu Europejskiego powstała domena .eu. Rok później zarejestrowana została organizacja non-profit EURid, która objęła nad nią pieczę. Uruchomienie domeny .eu, a tym samym udostępnienie jej potencjalnym odbiorcom nastąpiło w 2005 roku. Z początku domena służyła jedynie instytucjom publicznym Unii Europejskiej oraz organizacjom posiadającym prawa do znaków towarowych. Rok później stała się dostępna dla wszystkich, jednak przede wszystkim skorzystali z niej przedsiębiorcy i posiadacze własnych działalności gospodarczych. Do dzisiaj zarejestrowano na całym świecie prawie 4 miliony domen .eu, w Polsce zaś ok. 300 000. Z każdym dniem domena ta staje się coraz bardziej popularna. Szczególnie wśród europejskich przedsiębiorców, którzy chcą rozwijać swój biznes na skalę międzynarodową.

PONAD 3,5 MLN
LICZBA REJESTRACJI DOMENY .EU

Popularność domeny. eu

Od początku kwietnia do czerwca 2021 liczba zarejestrowanych domen wzrosła o ponad 115 tysięcy. Obecnie liczba ta sięga prawie 4 milionów. W samym tylko kwietniu 2021 roku zarejestrowano 100 tysięcy domen .eu, z czego 82% było połączonych z serwerem stron. Natomiast prawie 37 tysięcy stron, opartych na domenie .eu posiadało bogatą zawartość. Największy odsetek zarejestrowanych domen można odnotować w sektorach takich jak handel, produkcja oraz IT. Najwięcej rejestracji odnotowuje się w Niemczech, Niderlandach, Francji, Włoszech oraz Polsce.

Kto może zarejestrować domenę .eu?

Domenę .eu może zarejestrować każdy obywatel Unii Europejskiej, niezależnie od swojego miejsca zamieszkania oraz każda firma lub przedsiębiorstwo mające siedzibę na terenie UE, lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Norwegia, Islandia i Liechtenstein). Kryterium nadrzędnym przy rejestracji nie jest więc narodowość, ale miejsce zamieszkania lub prowadzenia biznesu (przez to należy rozumieć statutową siedzibę, zarząd lub główne miejsce realizowanej działalności). Domenę .eu możemy zarejestrować na stronach zewnętrznych rejestratorów akredytowanych przez EURid — takich jak cyber_Folks

Kto powinien zarejestrować domenę .eu?

Jeśli masz możliwość wyboru końcówki domenowej .eu dla swojej strony internetowej oraz wiesz, że już wkrótce zadebiutujesz na rynkach międzynarodowych, nie zwlekaj! Ten europejski standard da porządnego kopa Twojej firmie, a także pozwoli Ci zyskać przewagę nad konkurencją. Domena .eu dla wielu potencjalnych odbiorców Twoich towarów i usług na rynku unijnym jest o wiele bardziej intuicyjna i w przeciwieństwie do domen takich jak .org lub .net ma o wiele większą wiarygodność. Dzięki niej Twój sklep internetowy lub oficjalna strona firmowa pojawi się na europejskiej mapie przedsiębiorstw i zacznie liczyć się na znacznie większych rynkach zbytu. Jeśli posiadasz kilka lub nawet kilkanaście domen narodowych dla różnych krajów, powinieneś zastanowić się nad ujednoliceniem. Końcówka .eu nawet w przypadku corocznego odnowienia będzie o wiele mniej kosztowna i łatwiejsza w zarządzaniu. Każdego miesiąca średnio 80% domen .eu zostaje odnowionych, co oznacza ich ogromną popularność, a także wysoki odsetek zadowolonych przedsiębiorców.

WAŻNE
Jeśli posiadasz kilka lub nawet kilkanaście domen narodowych dla różnych krajów, korzystnie będzie je ujednolicić, np. stwarzając jedną stronę z kilkoma wersjami językowymi na domenie .eu. Zminimalizuje to koszty roczne i ułatwi zarządzanie.

Techniczna strona domeny .eu

Podczas rejestracji domeny .eu istnieją techniczne wymagania, które musi spełnić nazwa domeny. Oto najważniejsze z nich:

  • nazwa może zawierać znaki alfabetu łacińskiego od „a” do „z” (dopuszczalne są znaki diakrytyczne – narodowe np. „ą” lub „ć”, cyfry od 0 do 9,
  • nie może za to rozpoczynać się lub kończyć myślnikiem „-” ani zawierać go na czwartej lub trzeciej pozycji, z wyjątkiem sytuacji, gdy myślniki poprzedzone są znakami „xn”,
  • nazwa domeny nie może być krótsza niż 2 znaki ani przekraczać limitu 63 znaków.

Ponadto, istnieją nazwy domen .eu, które są zablokowane przez państwa członkowskie Unii Europejskiej lub przez instytucje unijne. Listę nazw zablokowanych można znaleźć w tym miejscu. Za sprawą oficjalnej strony EURid można docierać również do abonentów nazwy domeny, której kupno nas interesuje lub którą uważamy za swoją własność.

Potencjał domeny .eu

Adres z domeną .eu posiada ogromny potencjał dla Twojego przedsiębiorstwa czy firmy. Przede wszystkim daje międzynarodowe zasięgi oraz europejski prestiż wizerunkowy. Dzięki niej firmy mogą o wiele szybciej zadebiutować na rynkach zagranicznych, wprowadzając swoje produkty lub usługi. Ponadto, domena .eu stanowi trzecią najczęściej rejestrowaną domenę w Polsce. Cieszy się dużym uznaniem internautów oraz w znacznym stopniu wpływa na pozycjonowanie naszej marki w sieci. Co więcej, domena .eu posiada wysoki poziom bezpieczeństwa technicznego. Już wkrótce zostanie wdrożony system mający na celu weryfikację domeny .eu oraz znaków towarowych, co ma zapewnić dodatkową ochronę dla start-upów oraz świeżo założonych firm, a także ich własności intelektualnej. Zyskają na tym przedsiębiorstwa, które funkcjonują w branżach ze szczególnie agresywną konkurencją oraz dużą presją środowiska na innowacje i coraz szybsze udoskonalanie produktów.

PODPOWIEDŹ
Wkrótce zostanie wprowadzony system, którego zadaniem będzie weryfikacja domeny.eu oraz znaków towarowych. Zapewni to dodatkową ochronę dla Twojej świeżo założonej firmy. Warto o tym pamiętać!

Wybrać domenę .eu czy .pl

Na rynku rodzimym domena .eu nadal jest egzotyczna. Wybierają ją najczęściej ci przedsiębiorcy, którzy planują międzynarodową ekspansję lub od początku współpracują z zagranicznymi klientami oraz kontrahentami. Wybierając końcówkę .eu dają sygnał potencjalnemu odbiorcy, iż może znaleźć na stronie internetowej treści w języku angielskim. To ogromny ukłon w stronę cudzoziemców mieszkających w Polsce i ceniących nasze usługi, a także produkty lokalne. Za sprawą domeny .eu możemy położyć podwaliny pod rozpoczęcie biznesu za granicą np. w formie budowy filii lub przeniesienia produkcji albo magazynów do innego kraju członkowskiego Unii. Sama zmiana domeny z .pl na .eu powinno odbywać się przy jasnym komunikacie wystosowanym do klientów i zamieszczonym w oficjalnych kanałach komunikacyjnych naszej firmy. Zmiana tego typu oznacza bowiem globalne aspiracje, a co za tym idzie jasny sygnał dla konkurencji, klientów oraz kontrahentów.

Korzyści płynące z posiadania domeny .eu

Największe benefity w związku z posiadaniem domeny .eu odnotują przede wszystkim firmy nowe, stawiające pierwsze kroki na rynkach międzynarodowych. 

Zapewnić ma ją m.in. współpraca między EURid a Urzędem Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej. W ten sposób o wiele łatwiej i skuteczniej możemy domagać się swoich praw w kontekście znaków towarowych oraz podobnej do naszej, konkurencyjnej i nielegalnej działalności. Kolejną korzyścią domeny .eu jest jej ekologiczna podszewka. Organizacja przydzielająca domeny – EURid bierze udział w wielu przedsięwzięciach proekologicznych m.in. w budowie turbin wiatrowych czy wsparciu projektów rewitalizacji otworów wiertniczych. Co więcej, ślad węglowy każdej domeny .eu wynosi zaledwie 0,035 kg CO2. Ponadto, domena .eu pnie się w górę rankingów popularnościach domen, co w przyszłości może okazać się doskonałą inwestycją. Da nam ona niezwykłą popularność w naszym sektorze usługowo-towarowym, a także potwierdzi prestiż i wiarygodność. Ma to szczególne znaczenie w przypadku firm dostarczających luksusowe towary bądź usługi premium, które prześwietlane są w sposób szczegółowy przez potencjalnych odbiorców.

korzyści z domeny .eu

PODPOWIEDŹ
Jeśli zakładasz nową firmę i chcesz zdobyć klientów na międzynarodowym rynku, koniecznie pomyśl nad domeną. eu. Ułatwi to m.in. ubieganie się o swoje prawa w kontekście znaków towarowych.

Podsumowanie

Domena .eu to dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy chcą ze swoim biznesem wejść na rynki międzynarodowe i w sposób transparentny rozwijać firmę. Domena .eu na stałe podnosi poziom wiarygodności, a także pozwala na ochronę własności intelektualnej. Warto wyprzedzić konkurencję i zbudować biznes o europejskich standardach.

>
Adrianna Szałańska
Budowanie dobrych relacji to jej codzienność. Od 8 lat zajmuje się e-marketingiem, szczególnie w obszarze mediów społecznościowych, komunikacji oraz contentu. Graficzka z pasji oraz wielbicielka dobrze zaprojektowanych usług.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Szukasz dalej?

Przeglądaj wg dat
  • Przeglądaj wg dat
  • kwiecień 2025
  • marzec 2025
  • luty 2025
  • styczeń 2025
  • grudzień 2024
  • listopad 2024
  • październik 2024
  • wrzesień 2024
  • sierpień 2024
  • lipiec 2024
  • czerwiec 2024
  • maj 2024
  • kwiecień 2024
  • marzec 2024
  • luty 2024
  • styczeń 2024
  • grudzień 2023
  • listopad 2023
  • październik 2023
  • wrzesień 2023
  • sierpień 2023
  • lipiec 2023
  • czerwiec 2023
  • maj 2023
  • kwiecień 2023
  • marzec 2023
  • luty 2023
  • styczeń 2023
  • grudzień 2022
  • listopad 2022
  • październik 2022
  • wrzesień 2022
  • sierpień 2022
  • lipiec 2022
  • czerwiec 2022
  • maj 2022
  • kwiecień 2022
  • marzec 2022
  • luty 2022
  • styczeń 2022
  • grudzień 2021
  • listopad 2021
  • październik 2021
  • wrzesień 2021
  • sierpień 2021
  • lipiec 2021
  • czerwiec 2021
  • maj 2021
  • kwiecień 2021
  • marzec 2021
  • luty 2021
  • styczeń 2021
  • grudzień 2020
  • listopad 2020
  • październik 2020
  • wrzesień 2020
  • sierpień 2020
  • lipiec 2020
  • czerwiec 2020
  • maj 2020
  • kwiecień 2020
  • marzec 2020
  • luty 2020
  • styczeń 2020
  • grudzień 2019
  • listopad 2019
  • październik 2019
  • wrzesień 2019
  • sierpień 2019
  • lipiec 2019
  • czerwiec 2019
  • maj 2019
  • kwiecień 2019
  • marzec 2019
  • styczeń 2019
  • grudzień 2018
  • listopad 2018
  • październik 2018
  • sierpień 2018
  • lipiec 2018
  • maj 2018
  • kwiecień 2018
  • marzec 2018
  • styczeń 2018
  • grudzień 2017
  • październik 2017
  • czerwiec 2017
  • kwiecień 2017
  • marzec 2017
  • luty 2017
  • styczeń 2017
  • grudzień 2016
  • listopad 2016
  • październik 2016
  • wrzesień 2016
  • sierpień 2016
  • lipiec 2016
  • czerwiec 2016
  • maj 2016
  • kwiecień 2016
  • marzec 2016
  • lipiec 2015
  • maj 2015
  • grudzień 2014
  • sierpień 2014
  • lipiec 2014
  • czerwiec 2014
  • kwiecień 2014