Backup danych to jeden z kluczowych aspektów wpływających na bezpieczeństwo informacji oraz treści na stronie. Dzięki niemu – nawet w przypadku włamania na Twoją stronę lub ataku groźnego wirusa – sprawnie i szybko odzyskasz zawartość swojego serwisu. 

1. Jak chronić swoje dane?

Dziś podpowiadamy w jaki sposób możesz samodzielnie tworzyć kopie zapasowe danych oraz czego powinieneś wymagać od dostawcy usługi hostingowej. Utrata lub kradzież danych to zjawisko nadzwyczaj powszechne. Coraz częściej obiektami cyberprzestępczości stają się niewielkie strony, blogi i lokalne sklepy internetowe.
Niestety, dla właścicieli takich serwisów strata danych często bywa bardziej dotkliwa od utraty dóbr materialnych. Zwłaszcza, jeśli utracie ulegną informacje o klientach, bieżąca księgowość czy kluczowe dla firmy dokumenty. Efektem takiego stanu rzeczy mogą być ogromne kłopoty z organami skarbowymi, paraliż przedsiębiorstwa oraz utrata wartościowych kontaktów biznesowych.
Aby należycie ochronić swoje dane, warto żebyś zadbał o ich backup, archiwizację oraz wykonywanie kopii zapasowych. Do takiej sytuacji mogą doprowadzić infekcje. Należy kontrolować i usuwać wirusy ze stron, takich jak WordPress.
Na początek kilka słów wyjaśnienia. Backup danych dotyczy bieżącego kopiowania i zapisywania używanych danych. Archiwizacja danych obejmuje z kolei informacje, które nie są aktualnie używane i które warto zachować.
Kopia zapasowa jest zespołem danych, które mają służyć do odtworzenia oryginalnych danych w przypadku ich utraty lub uszkodzenia.

„Bądź wzorcem jakości. Niektórzy ludzie nie przywykli do środowiska, gdzie oczekuje się doskonałości.”

Steve Jobs

2. Efektywny backup?

Aby backup okazał się efektywny i skuteczny, powinien być wykonywany niejako w tle, nie wpływając na wydajność używanych komputerów. Powinien być również w pełni zautomatyzowany. W zależności od potrzeb i charakteru prowadzonej działalności, warto wybrać taki program do backupu, który spełni indywidualne potrzeby swojego użytkownika.

3. Backup w chmurze

Backup w chmurze to doskonała propozycja dla osób, które szukają niezawodnych, wygodnych rozwiązań. Jego cechą charakterystyczną jest miejsce przechowywania danych. Wybierając backup online, informacje będą przechowywane na zewnętrznych serwerach, a nie na stacjach roboczych czy serwerach w samym przedsiębiorstwie. Niezaprzeczalnym plusem takiego rozwiązania jest dostęp do danych z każdego miejsca na świecie, 24 godziny na dobę.

4. Backup lokalny

Oprogramowanie do backupu lokalnego zapewnia zazwyczaj dużą ilość opcji zapisu oraz przywracania naszej kopii zapasowej. Dzięki nim będziesz mógł skopiować dane na różne nośniki danych, takie jak: płyty CD/DVD, zewnętrzne dyski twarde, a nawet serwery FTP.

5. Samodzielne tworzenie kopii zapasowych

Kopia zapasowa powinna być utworzona na dysku zewnętrznym lub dysku sieciowym – możesz wykonać ją w postaci pojedynczych plików lub jako obraz całych partycji i dysków. Dowiedz się Jak samemu stworzyć kopię strony.

Dzięki wykonaniu takiej kopii będziesz w stanie przywrócić system do jego pożądanego stanu. Chcąc wykonać kopię zapasową systemu możesz skorzystać z dostępnego na rynku, bezpłatnego oprogramowania. EaseUS Todo Backup Free oraz Cobian Backup to proste w obsłudze i intuicyjne programy, które z powodzeniem obsłuży każdy.

Nie zapominaj, że najważniejszą rzeczą przy tworzeniu kopii zapasowej jest jej cykliczne odnawianie. W tym celu, warto skorzystać z narzędzia, które umożliwia zautomatyzowane tworzenie kopii zapasowych. Twoim zadaniem będzie więc jedynie ustawienie niezbędnych parametrów (m.in.: częstotliwości oraz ilości wykonywania kopii). Aby uwzględnić również nowe pliki, pojawiające się na Twoim dysku, warto skorzystać z  kopii różnicowej lub przyrostowej, które skopiują również te dane, które się zmieniły.

6. Backup a dostawca hostingu

Dostawca usługi hostingowej powinien zadbać o kopie, które trafiają na serwery, a w razie włamania na stronę, mieć do nich dostęp. Wybierając dostawcę hostingu zadbaj o to, by w ramach świadczonych usług znajdował się również regularny backup wszystkich danych, zgromadzonych na serwerze. Ogólnie przyjętym standardem jest backup wykonywany raz na 24 godziny.

W dzisiejszych czasach w firmach hostingowych króluje backup typu D2D, czyli Disk to Disk – bez używania streamerów czy napędów optycznych. Prawidłowo wykonywany backup powinien być naturalnie zgrywany na odrębne urządzenie, a nie po prostu na inną partycję na tym samym fizycznym serwerze.

„Często pomijanym elementem jest sposób odtwarzania backupu. Najlepiej, kiedy masz w panelu dostęp do narzędzia, pozwalającego samodzielnie przywrócić Twoje pliki. W przeciwnym wypadku rozpoczęcie procesu przywracania będzie wymagać kontaktu z dostawcą hostingu.”

Artur Pajkert, CyberFolks.pl

Profesjonalny serwer do backupów zazwyczaj jest fizycznie kilkukrotnie większy (wyższy) od przeciętnych serwerów kasetowych ze względu na znaczną liczbę dysków. Duże firmy korzystają z konfiguracji obsługujących od 12 do nawet kilkudziesięciu dysków twardych o wysokich pojemnościach. Dla odpowiednio wydajnej obsługi stosuje się sprzętowe kontrolery dyskowe i macierze RAID, głównie w trybie RAID 10 dla zapewniena wysokiej wydajności zarówno odczytów, jak i zapisów, połączonej z ochroną danych na wypadek awarii nośnika. Nierzadko efektywnie uzyskiwane przestrzenie dyskowe osiągają 50-100 TB.

7. Wymagaj więcej

Informacja o codziennej kopii to za mało. Masz prawo oczekiwać, że kopie będą trzymane przez określony czas i dostawca hostingu powinien ten czas jasno precyzować. Naszym zdaniem rozsądne minimum to 7 dni.

Dlaczego aż tyle? Bo nie zawsze jesteś świadomy, że możesz potrzebować danych z backupu! Jeśli podczas pracy na serwerze skasujesz sobie ważny plik – ok., wówczas wystarcza kopia „z ostatniej nocy”. Natomiast jeśli na Twoją stronę włamie się automat wstrzykujący złośliwy kod, to może się okazać, że problem „wyjdzie na jaw” dopiero po kilku dniach. Uwzględniając weekendy – okres tygodnia wydaje się całkiem rozsądny.

I na koniec jeszcze jeden istotny szczegół, który powinieneś wziąć pod uwagę wybierając usługę, czyli support. W sytuacji, kiedy nic nie idzie zgodnie z planem, dobrze mieć po drugiej stronie profesjonalne i przyjazne wsparcie, dzięki któremu szybciej i łatwiej rozwiążesz problem, my stawiamy na niezawodny zespół cyber_Folks.

Łukasz Bielawski
>
Łukasz Bielawski
Zawsze chętny do pomocy. Od 10 lat zajmuje się marketingiem internetowym, z naciskiem na działania seo oraz kampanie w ekosystemie Google Ads. Prywatnie pasjonat motoryzacji.

Jedna odpowiedź do "Czego hosterzy nie mówią głośno o backupie danych?"

  1. Potwierdzam, że support cyberfolks jest bardzo dobry 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Polecane dla Ciebie

Szukasz dalej?