Wersja WordPress to tylko jeden z elementów większego badania. Jako jeden z wiodących operatorów hostingu stale monitorujemy ponad milion domen w Polsce i chętnie dzielimy się wiedzą – stąd rozpoczynamy publikowanie raportów o stanie WordPress w Polsce. Raport obejmuje stany, które udało nam się wychwycić na koniec lutego 2021 roku.

Wersje WordPress w lutym 2021 – źródła danych

Źródłem wiedzy o domenach, które podlegały analizie były przede wszystkim:

  • domeny zarejestrowane w cyberfolks.pl i innych markach grupy H88
  • domeny obsługiwane na serwerach DNS w cyberfolks.pl
  • listy domen budowane w sposób zautomatyzowany na podstawie mechanizmów wyszukiwawczych, bazujących na języku polskim
  • listy domen budowane w oparciu o autorskie narzędzia analizujące linkowanie między stronami pod kątem seo (seofabryka.pl)
  • audyty stron inicjowane przez użytkowników na stronach różnych marek grupy H88 S.A.
  • domeny, których właściciele korzystali z bezpłatnego narzędzia do generowania polityki prywatności na stronę
  • domeny używane w adresach mailowych osób, które zapisały się na webinary, pobrały ebooki itp.

W żadnym wypadku wykonywania tego badania nie przekazano nazw domenowych ani danych osób ewentualnie związanych z domenami do żadnego zewnętrznego podmiotu. Wszystkie testy były wykonane wyłącznie w oparciu o własne, wewnętrzne skrypty i mechanizmy analizujące strony.

Analizowany zbiór domen zawierał domeny zarejestrowane i hostowane u różnych operatorów, z dominującą końcówką domenową .pl – jednak były w nim także inne końcówki domenowe. Uproszczone kryterium kwalifikowało domenę do badania polskiego internetu, jeśli:

  • domena była krajową domeną NASK
  • domena była zarejestrowana przez polski podmiot
  • domena była zapisana w kontekście pozwalającym przypisać jej „polskie” zastosowanie, np. jej właściciel wykonywał polski audyt strony.

Ile stron na WordPress jest w Polsce?

Przeanalizowano 1 168 740 domen. Znaczna część domen to strony w budowie lub domeny wystawione na giełdach domen. W wypadku 491 490 domen wykryto jakikolwiek system CMS. Z tej liczby potwierdzono 324 622 stron opartych o WordPress.

Udział WordPress w systemach CMS w Polsce jest podobny do publikacji światowych, choć te mówią częściej o ok. 60%. W analizowanym okresie dla polskich stron wynosił on 66%, co oznacza ogromną przewagę WordPress nad jakimkolwiek innym systemem CMS.

66%

Tym samym można postawić tezę, że strony oparte o WordPress stanowią dzisiaj absolutny trzon polskiej Sieci. Warto zwrócić uwagę, że badanie obejmuje tylko główne domeny – instalacji jest z pewnością o wiele więcej, niż wynika to tylko z liczby domen. Mogą one obejmować także subdomeny i instalacje w folderach domeny głównej, co nie było przedmiotem badania.

Wersja WordPress dominująca w polskim internecie

W większości wypadków (301 681) udało się sprawdzić wersję rdzenia WordPress. Dla zapewnienia czytelności podaję wyłącznie wyniki dla wersji major (czyli głównej wersji WordPress, kodowanej przez dwie pierwsze cyfry i kropkę między nimi), podawanie wersji minor (czyli tej, oznaczanej trzecią liczbą po drugiej kropce, np. 5.2.3) powodowałoby zbyt wielką nieczytelność.

wersjaliczbaudział
WordPress 5.671 60123,73%
WordPress 5.539 78913,19%
WordPress 4.937 54012,44%
WordPress 5.433 86411,23%
WordPress 5.327 4129,09%
WordPress 5.220 6156,83%
WordPress 5.114 7504,89%
WordPress 4.712 4414,12%
WordPress 4.89 0973,02%
WordPress 5.07 9272,63%
WordPress 4.43 8291,27%
WordPress 4.53 6841,22%
WordPress 4.63 6831,22%
WordPress 4.32 6020,86%
WordPress 4.22 1180,70%
pozostałe10 7293,56%
RAZEM301 681100,00%
Podział wersji wordpress w polskim internecie – badanie własne cyberfolks.pl, 2021-02
WordPress raport -wersje systemu CMS,  wykres słupkowy. Dominuje słupek pokazujący WordPress 5.6 - Badanie cyberfolks.pl, 2021-02
Wersje WordPress w polskim internecire

Jak widać, dominuje najnowsza wersja WordPress, tj. w chwili publikacji tego raportu – wersja 5.6, zgarniając blisko 24% udziału. Pochodzi ona z 4. stycznia 2021 – cieszy zatem, że – prawdopodobnie dzięki mechanizmowi automatycznych aktualizacji – ma tak wysoki udział w rynku.

Największe zdziwienie budzi natomiast wersja 4.9. Pochodzi ona z listopada 2017, a mimo to legitymuje się blisko 13% udziałem w rynku.

Wersje WordPress a certyfikat SSL

Sprawdziliśmy, jaka część stron na WordPress otwiera się jako strony zabezpieczone certyfikatem SSL, w podziale na wersje. Okazuje się, że poziom dobrych praktyk, związanych ze stosowaniem SSL’a nie jest taki sam względem wersji WordPress:

wersjaliczba stronliczba stron z SSLudział SSL
WordPress 5.6716094807067,1%
WordPress 5.5397822598165,3%
WordPress 4.9375401552641,4%
WordPress 5.4338642117662,5%
WordPress 5.3274121571257,3%
WordPress 5.2206151169856,7%
WordPress 5.114749541436,7%
WordPress 4.712441342827,6%
WordPress 4.89097298932,9%
WordPress 5.07927347643,9%
WordPress 4.43829101926,6%
WordPress 4.53684104528,4%
WordPress 4.63683111530,3%
WordPress 4.3260271827,6%
WordPress 4.2211854925,9%
Stan zabrezpieczeń wordpress certyfikatem ssl

Strony na WordPress były chronione SSLem w stopniu, który można by przypisać poziomowi ogólnej „dbałości” o stronę, wyrażającej się także w w jej aktualizowaniu. Jak widać, 67% WordPressów 5.6 legitymowało się certyfikatem SSL. To dużo i jednocześnie – szkoda, że nie więcej!

Natomiast dla starszych wersji CMS’a widzimy, że wskaźnik penetracji SSL’ami wynosił zaledwie 20-30%, czyli radykalna większość takich stron funkcjonuje wyłącznie poprzez http://, bez stosowania szyfrowanego połączenia https:// – pozostawianie danych na takich stronach jest ryzykowne, a co więcej, ich właściciele tracą w oczach Google oraz użytkowników.

Dowiedz się więcej na temat certyfikatów SSL, jeśli chcesz zrozumieć, dlaczego to takie ważne. W tym miejscu powiedzmy, że, w uproszczeniu, chodzi o:

  • zaufanie użytkownika,
  • pozycję w Google,
  • poufność danych użytkowników.

Wersje WordPress a jakość strony

Użyliśmy autorskiego, syntetycznego „wskaźnika jakości” strony, uwzględniającego między innymi takie elementy, jak:

  • liczba słów na stronie,
  • liczba obrazków,
  • uzupełnienie obrazków ALT’ami,
  • uzupełnienie title i meta,
  • certyfikat SSL i jego poziom walidacji,
  • czas wczytywania (TTFB),
  • złożoność strony (liczba linków wewnętrznych),
  • skrypty GA, piksel FB, kod Google Tag Manager

Wskaźnik przyjmował wyższe wartości dla większych stron, na których zastosowano więcej dobrych praktyk i elementów świadczących o dopracowaniu strony. Jest to, naturalnie, miara poglądowa, dająca jednak rozeznanie w tym, dla których wersji WordPress widać największą „dbałość” o stronę.

WordPress raport -wersje a jakość strony, wykres słupkowy. Badanie cyberfolks.pl, 2021-02

Jak widać, najlepsze wartości tego syntetycznego wskaźnika miały miejsce w wypadku stron zbudowanych na wersji WordPress 5.6, 5.5 oraz 5.4 – jednym słowem, miara ta potwierdza, że osoby, dla których strona jest ważna, dbają o aktualne wersje WordPress.

Tak przy okazji – jeśli interesuje Cię dobry hosting dla WordPress – koniecznie sprawdź nasze rozwiązanie w tym obszarze – z wygodną obsługą Let’s Encrypt, wysoką wydajnością i podniesionym poziomem bezpieczeństwa. Jeśli natomiast zastanawiasz się, czym się kierować: także mamy dla Ciebie odpowiedni artykuł czy lepiej wybrać zwykły hosting, czy taki dla WordPress

Co jeszcze chcesz tu zobaczyć?

To chyba pierwsze takie zestawienie, opracowane w pełni w Polsce, obejmujące wersje WordPress w naszym kraju. Uważasz je za interesujące? Śmiało, podziel się w komentarzu! A może jest coś, co chciałbyś, abyśmy zbadali w kolejnych iteracjach badania? Twoja sugestia będzie dla naszego zespołu ważną inspiracją 🙂

Artur Pajkert z kubkiem cyber_Folks
>
Artur Pajkert
Od 18 lat dzieli się wiedzą i poradami w sprawach e-marketingu i hostingu, jako menedżer, autor publikacji, prelegent, bloger, wykładowca akademicki.

2 odpowiedzi na "Wersje WordPress w Polsce – luty 2021"

  1. Krzysztof pisze:

    Łooo, mega opracowanie! Kawał świetnej roboty.

  2. Tomek pisze:

    Przełożenie wersji WordPressa na czas, jaki minął od ich aktualizacji najbardziej bym chciał zobaczyć.
    To da większe zrozumienie problemu braku aktualizacji.
    A gdyby jeszcze powiązać to z liczbą krytycznych podatności, to już byłby sztos 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane dla Ciebie

Szukasz dalej?