Co druga polska firma nie posiada własnej strony internetowej, a jednym z głównych powodów tego stanu rzeczy jest przekonanie, że koszty związane z jej stworzeniem są zbyt wysokie. Czy tak musi być? W rzeczywistości jednak mamy dostępne różne możliwości, aby zrobić stronę internetową, bez konieczności przeznaczania dużego budżetu na ten cel. Dzisiaj pokażemy Ci, że nawet przy ograniczonym budżecie istnieją sposoby na stworzenie profesjonalnej witryny internetowej, która spełni Twoje potrzeby i pomoże w budowaniu obecności marki. Tania strona internetowa jest możliwa.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • co składa się na cenę strony internetowej?
 • jakie masz możliwości zbudowania taniej strony internetowej?
 • jakie są wady i zalety rozwiązań open source?
 • na jakie elementy warto zwrócić uwagę budując stronę internetową na kreatorze.

Strona internetowa – od czego zależy jej koszt?

Koszt strony internetowej waha się od kilkudziesięciu złotych do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. W przypadku witryny zbudowanej na kreatorze, możesz już ją mieć od 29 zł miesięcznie, podczas gdy tylko początkowy koszt tej stworzonej na WordPressie zaczyna się od 4 000 zł. Cena jaką zapłacisz jest zależna m.in. od wybranej technologii, zakresu potrzeb biznesowych, infrastruktury oraz stopnia złożoności projektu. Prosta strona wizytówka będzie miała inne koszty niż rozbudowana platforma e-commerce obsługująca tysiące transakcji dziennie.

 • potrzeby biznesowe
  Koszt powstania strony internetowej będzie zależny od konkretnych potrzeb i celów biznesowych Twojego projektu. Jakie zadania ma spełniać witryna i jakich rozwiązań potrzebujesz?

 • wybrana technologia
  Koszt związany z wyborem technologii będzie różny w przypadku prostych stron opartych na gotowych szablonach, a także w przypadku zaawansowanych aplikacji internetowych, które wymagają niestandardowych rozwiązań programistycznych. Na cenę strony mogą wpływać także koszty licencji lub subskrypcji oprogramowania, dodatkowej pracy związanej z rozbudową funkcjonalności oraz usług zewnętrznych.

 • funkcjonalność
  Dodatkowym czynnikiem, który może wpłynąć na koszt powstania strony internetowej, są jej możliwości. Im bardziej zaawansowane i niestandardowe funkcje będą potrzebne, tym wyższe mogą być koszty. To np. możliwość stworzenia i podpięcia własnego live chatu.

Tania strona internetowa – dostępne możliwości

Możemy powiedzieć o dwóch głównych opcjach dla osób szukających niedrogich rozwiązań na stworzenie strony internetowej. Pierwsza z nich to kreatory stron internetowych, które oferują intuicyjne narzędzia do budowy i uruchomienia strony bez potrzeby posiadania zaawansowanej wiedzy technicznej. Drugą opcją są platformy oparte na open source, takie jak WordPress czy Joomla, które umożliwiają większą elastyczność i kontrolę nad stroną, ale równocześnie mogą wymagać pewnej znajomości technicznych aspektów.

Kreator stron internetowych

Open Source

Kreator stron internetowych

Kreator stanowi najprostszy i najszybszy sposób na stworzenie taniej strony witryny internetowej. Dzięki kreatorom stron, zaprojektujesz i opublikujesz swoją witrynę internetową bez konieczności angażowania webdewelopera czy posiadania zaawansowanych umiejętności programistycznych.

Strona na szablonie to optymalny wybór dla nowych firm, startupów oraz projektów wymagających natychmiastowego wdrożenia, oferujący jednocześnie wysoką jakość i stabilność działania. Witryna utworzona za pomocą kreatora _Now charakteryzuje się niskim zapotrzebowaniem na zasoby, a to przekłada się na szybki czas ładowania – bez potrzeby dodatkowych optymalizacji. Strona www stworzona w _Now wczytuje się w około 83 milisekundy.

Ile to kosztuje?

Stworzenie strony internetowej za pomocą kreatora _Now jest dostępne już od 29 złotych miesięcznie. To przystępne rozwiązanie dla osób, które chcą szybko i samodzielnie zaistnieć w internecie. Nasza oferta obejmuje cztery różne pakiety, dostosowane do różnych celów biznesowych:

Dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji, _Now pozwala na łatwe tworzenie atrakcyjnych, funkcjonalnych i responsywnych witryn. Wystarczy, że podasz branżę, kilka słów kluczowych opisujących Twoją ofertę, a już w 60 sekund otrzymasz swoją witrynę z wstępnie przygotowanymi treściami.

Wygląd strony internetowej opartej na kreatorze _Now

Przykład strony stworzonej na kreatorze _Now

Bez względu na plan, który wybierzesz, otrzymujesz pełne wsparcie techniczne, regularne aktualizacje i dostęp do biblioteki zdjęć, szablonów, które możesz dostosować do potrzeb.

Dla kogo?

Kreator stron internetowych _Now dedykowany jest małym firmom z branży usługowej, które chcą „mieć”, a nie „robić” stronę.

Zalety

 • Błyskawiczny czas stworzenia
  Decydując się na kreator _Now możesz mieć gotową stronę internetową w zaledwie minutę. To krócej niż zrobienie porannej kawy.

 • Łatwość obsługi
  _Now został zaprojektowany z myślą o użytkownikach, którzy nie posiadają zaawansowanej wiedzy technicznej. Intuicyjny interfejs pozwala na łatwe tworzenie i edytowanie stron bez potrzeby kodowania.

 • Wstępnie przygotowane treści
  Kreator dostarcza wstępnie przygotowane treści, co znacznie skraca czas potrzebny na tworzenie strony. Nie musisz zaczynać od zera – wystarczy dostosować treści do swoich indywidualnych potrzeb.

 • Zapewnione bezpieczeństwo i aktualizacje
  Nie musisz martwić się o ręczne aktualizacje oprogramowania. Nasz zespół dba o aktualizacje, zapewniając, że Twoja strona jest zawsze bezpieczna i zgodna z najnowszymi standardami.

 • Wsparcie techniczne
  Na każdym etapie procesu i działania Twojej strony, nasz zespół wsparcia technicznego jest gotowy, aby pomóc i odpowiedzieć na wszelkie pytania, abyś Ty skupił się na biznesie.

Open Source

Oprócz kreatorów stron internetowych, kolejnym sposobem na stworzenia taniej strony internetowej jest oprogramowania open source. Jest to popularna opcja, pozwalająca na większą elastyczność i kontrolę, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami i dodatkowymi kosztami.

Najpopularniejszym systemem open source jest WordPress. Stanowi podstawę działania, aż 45.8% stron internetowych. Strona na WordPressie to koszt rzędu 4 000 do 10 000 zł netto na start. Musisz jednak pamiętać, że wszelkie zmiany, wymagające pracy webdewelopera to dodatkowe koszty, jakie poniesiesz.

Ile kosztuje strona na WordPressie?

WordPress sam w sobie jest bezpłatnym oprogramowaniem, dostępnym do pobrania na oficjalnej stronie producenta. Za samo oprogramowanie nie zapłacisz nic, jednak stworzenie i utrzymanie strony na WordPressie wiąże się z innymi kosztami, które musisz uwzględnić w budżecie. Stworzenie i uruchomienie strony na WordPressie to koszt rzędu 5 000 – 12 000 zł.

AspektCena
Oprogramowaniebezpłatnie
Stworzenie i uruchomienie strony5 000 – 12 000 zł.
Hosting WordPressod 99 zł
Domenaod 9.90 zł
Płatne motywyod 150 zł
aktualizacje i konserwacjaod 100 zł
Strona na WordPressie. Szacunkowy Koszt

Dla kogo?

Strona na WordPressie jest dobrym rozwiązaniem dla użytkowników, którzy mają podstawową wiedzę techniczną i są gotowi na samodzielne zarządzanie swoją stroną. Sam przeprowadzasz instalację i konfiguracją systemu, a także musisz zadbać o techniczne zaplecze serwisu. To oznacza, że zarządzaniem aktualizacjami i backup leżą po Twojej stronie. Strona na WordPressie jest odpowiednia dla tych, którzy chcą mieć pełną kontrolę nad swoją stroną internetową a jednocześnie są gotowi poświęcić czas na jej administrację oraz dostosowywanie.

WordPress to oprogramowanie działające na otwartym kodzie, nie musisz płacić za licencję użytkowania. Jednak pamiętaj, że zanim rozpoczniesz pracę potrzebujesz 3 rzeczy, aby przystąpić do projektu. Instalując WordPressa, potrzebujesz hosting z zainstalowanym interpreterem języka PHP w wersji 7.4 lub nowszej oraz bazą danych MySQL w wersji 5.7 wzwyż. A także domenę internetową oraz certyfikat SSL.

Zalety

 • otwarty kod źródłowy
  Jednak, aby sprawnie się nim posługiwać musisz posiadać podstawową wiedzę na temat PHP i MySQL.

 • biblioteka gotowych rozwiązań
  WordPress oferuje tysiące wtyczek i motywów, które pozwalają na dodawanie różnych funkcji i dostosowywanie wyglądu strony.

 • bezpieczeństwo
  WordPress regularnie aktualizuje swoje oprogramowanie, poprawiając bezpieczeństwo i funkcjonalność. Jednak jako użytkownik musisz monitorować pojawiające się aktualizacje, co może być trudne dla początkujących internautów.

Polecany wpis: Ile kosztuje utrzymanie strony internetowej?

Strona na kreatorze _Now czy na WordPressie?

Zatem na czym stworzyć stronę internetową? Strona na kreatorze _Now czy strona na open source np. WordPress?

Wybierz kreator Now, jeśli:

 • potrzebujesz szybko uruchomić stronę;
 • nie masz doświadczenia technicznego;
 • chcesz mieć wydajną, szybką stronę i cieszyć się wygodą zarządzania bez zagłębiania się w techniczne szczegóły.

Wybierz WordPress, jeśli:

 • potrzebujesz większej elastyczności i możliwości dostosowania;
 • jesteś gotów poświęcić czas na naukę podstaw technicznych lub zatrudnić kogoś z odpowiednimi umiejętnościami;
 • planujesz rozwijać i rozbudowywać swoją stronę w przyszłości.
ASPEKTStrona KREATOR _NOWStrona WORDPRESS
Dla kogoOsoby bez znajomości zagadnień technicznychOsoby, które znają podstawy kodowania
Łatwość użyciaIntuicyjny interfejsWymaga podstawowej znajomości kodowania (PHP, HTML, CSS).
Szybkość tworzeniaStronę możesz mieć już w 60 sekundTworzenie i konfiguracja mogą być czasochłonne od 7 do 21 dni
WydajnośćMożliwość rozbudowy zależy od dostawcyMożliwość rozbudowy od prostych blogów po zaawansowane serwisy e-commerce.
Wsparcie i hostingRozwiązanie typu all-in-one. Zintegrowane wsparcie techniczne.Wymaga samodzielnego zarządzania serwerem i hostingiem.
Możliwości SEOOptymalizacja SEOGotowe wtyczki SEO, takie jak np. Yoast SEO.
BezpieczeństwoZapewnione przez dostawcę kreatoraRegularne aktualizacje, ale wymagają samodzielnego zarządzania bezpieczeństwem.
Strona Internetowa. _Now vs. WordPress
>
Katarzyna Węgiel
Pasjonatka i praktyk działań inbound marketing. Prywatnie miłośniczka bliższych i dalszych wycieczek rowerowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Polecane dla Ciebie

Szukasz dalej?