Marzena od dwóch lat prowadzi firmę specjalizującą się w projektowaniu i pielęgnacji ogrodów. Jej usługi cieszą się uznaniem wśród lokalnej społeczności. Zdjęcia z wykonywanych zleceń umieszcza w swoich social mediach. Ostatnio zauważyła wzrost zainteresowania klientów. Niemal codziennie w mediach społecznościowych odpowiada na wiadomości odnośnie wolnych terminów i zakresu działania. Jej telefon i skrzynka mailowa również pękają w szwach. Marzena zaczęła zastanawiać się co zrobić, aby nieco zautomatyzować tę pracę, Codzienne odpowiadanie na maila, z jednej strony dawało szansę na nowe zlecenia, ale z drugiej zaś, zabierało czas, który mogła poświęcić na wieczorną zabawę z dziećmi.

Czujesz, że ta historia jest o Tobie? Wraz z rozwojem mediów społecznościowych, coraz więcej właścicieli małych firm zadaje sobie to samo pytanie: po co mieć stronę internetową, skoro mam social media? Czy rzeczywiście warto poświęcać czas i pieniądze na stworzenie i utrzymanie strony www, skoro większość klientów spędza swój czas na platformach społecznościowych?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jaką rolę zajmują obecnie social media i poznasz ich znaczenie w strategii komunikacji firm;
 • dlaczego social media to za mało i sprawdzisz korzyści płynące z posiadania własnej strony www;
 • jakie obawy towarzysza mikro-przedsiębiorcom przy uruchomieniu własnej strony www;
 • o dobrych praktykach dywersyfikowania kanałów komunikacji.

Media społecznościowe – jaki mają potencjał?

814 godzin. To czas, jaki statystyczny internauta spędził w ubiegłym roku przeglądając kanały społecznościowe. Dlatego też to właśnie social media, ze względu na swoją ogromną popularność oraz potencjał dotarcia do szerokiego grona odbiorców, stały się silnym elementem strategii marketingowych wielu firm. Platformy społecznościowe, takie jak Facebook, Instagram, Twitter czy LinkedIn, nie tylko umożliwiają firmom budowanie swojego wizerunku, dzielenie się swoją pracą, ale stały się także głównym kanałem komunikacji firmy z klientami – również tymi potencjalnymi.

Platformy społecznościowe przejęły rolę, jaką dotychczas pełnił e-mail czy telefon. To właśnie teraz social media umożliwiają użytkownikom szybkie i łatwe zadawanie pytań, wyrażanie opinii oraz udzielanie informacji zwrotnych bez potrzeby korzystania z tradycyjnych kanałów komunikacji, takich jak telefony czy e-maile.

Dla firm oznacza to możliwość natychmiastowej reakcji na zapytania klientów, rozwiązywania problemów oraz budowania pozytywnych relacji poprzez bezpośrednią interakcję. Wymaga również poświęcania czasu na czynności, które można bardziej automatyzować.

Raport Digital Poland 2024 wyraźnie pokazuje, że wzrost liczby użytkowników mediów społecznościowych przewyższa wzrost liczby wszystkich internautów razem wziętych. W minionym roku liczba internautów na całym świecie wzrosła o 97 milionów, jednakże w tym samym okresie liczba użytkowników mediów społecznościowych zwiększyła się aż o 266 milionów!

Dlaczego social media stały się ważne dla firm?

Social media zyskują na popularności. Tylko w styczniu 2024 r. w Polsce liczba aktywnych użytkowników mediów społecznościowych wyniosła prawie 28 mln. Dlatego też trudno wyobrazić sobie również, że posiadając firmę, nie mam social mediów.

Działania w social mediach są potrzebne i przynoszą pozytywne efekty jednak ograniczając się tylko do nich możemy znacząco ograniczać nasz zasięg działania i pozyskiwanie nowych klientów. Już od dawna wiadomo, że ludzie nie zawsze podejmują decyzje zakupowe od razu. Potrzeba wielu punktów styku klienta z marką, aby zachęcić go do działania, a media społecznościowe są tylko jednym z nich. Posiadanie strony oraz własnej domeny otwiera zupełnie nowe drzwi w komunikacji z przyszłymi klientami. Własna strona internetowa daje możliwość korzystania z alternatywnych kampanii reklamowych takich jak mailingi, kampanie PPC, SEO, marketing automation. Dzięki badaniom ruchu na stronie możemy lepiej poznać naszych odbiorców. Dostęp do poczty we własnej domenie poprawi nasz wizerunek w sieci. Podsumowując media społecznościowe mogą przyciągnąć uwagę użytkowników i zachęcić ich do zakupu, ale własna strona www jest tym elementem w działaniach online, który sprawi że użytkownicy zobaczą w nas profesjonalną firmę i staną się naszymi klientami.”

Karol Chmielarz, Specjalista ds. Reklamy Internetowej kschprojekt.pl

Media społecznościowe – jaki mają potencjał?

 • Zasięg
  Platformy społecznościowe umożliwiają firmom dotarcie do ogromnej liczby osób bez względu na szerokość geograficzną. Jeśli jesteś zafascynowany techniką Claude Moneta i poszukujesz artysty, który wykona dla Ciebie obraz w duchu impresjonizmu, to właśnie dzięki social mediom możesz znaleźć wykonawcę. Dzięki nim, firmy mogą promować swoje produkty czy usługi bez względu na lokalizację. To bezpośrednio przekłada się na zwiększenie widoczności a tym samym benefity dla marki.

 • Budowanie relacji
  Social media umożliwiają firmom interakcję z klientami w sposób bezpośredni i osobisty. Biorąc pod uwagę, że statystycznie w mediach społecznościowych spędzamy ponad 2 godziny dziennie, regularna aktywność na platformach społecznościowych pozwala firmom dotrzeć do klientów – również tych potencjalnych. Działania na social mediach pozwalają także budować zaangażowanie poprzez odpowiedzi na pytania, udzielanie wsparcia, reagowanie na opinie oraz angażowanie się w dialog z użytkownikami.

 • Komunikacja oferty
  Platformy społecznościowe oferują dodatkowe możliwości promowania marki, usług i produktów. Spersonalizowane działania promocyjne, konkursy, a także regularne publikowanie atrakcyjnych treści w postaci zdjęć, filmów czy infografik sprzyja zainteresowaniu. Dzięki temu, firmy mogą skutecznie zwrócić uwagę potencjalnych klientów i zachęcić ich do skorzystania z oferty.

Strona internetowa czy social media?

Dla mikro-przedsiębiorcy wybór pomiędzy posiadaniem strony internetowej a obecnością w social mediach może być szczególnie trudny. Z jednej strony własna strona internetowa postrzegana jest jako wiarygodne narzędzie do prezentacji oferty. Takie, gdzie potencjalni klienci szybko znajdą wszystkie ważne informacje o usłudze.

Z drugiej zaś, social media stały się naturalną formą komunikacji, umożliwiając łatwiejszy i szybszy sposób dotarcia do swojej grupy.

Łukasz Kania

Dzisiaj użytkownicy nie ograniczają się do jednego kanału komunikacji – są aktywni zarówno na stronach internetowych, w mediach społecznościowych, jak i korzystają z tradycyjnych form kontaktu.
Chociaż social media stały się standardem w komunikacji marki, nie powinny być traktowane jako jej wyłączny kanał. Pomimo ich ogromnego zasięgu i możliwości interakcji, nie wszystkie informacje możesz skutecznie przekazywać poprzez te platformy. Mają one również swoje ograniczenia.

Łukasz Kania, Partnership Manager, Grupa Tense
social media czy strona internetowa

Strona internetowa a social media – dlaczego warto mieć własną stronę?

Niektórzy wierzą, że obecność w social media jest dziś podstawą działania biznesowego, jednak warto wiedzieć, z czym wiąże się budowanie „domu na cudzej ziemi”. W przeciwieństwie do obecności na platformach społecznościowych, posiadanie własnej strony internetowej daje mikro-przedsiębiorcy większą kontrolę nad prezentacją swojej działalności online i uniezależnienie od regulaminu i polityki danego serwisu.

Korzyści z posiadania własnej strony internetowej:

 • Niezależność
  Przedstawiasz ofertę tak, jak chcesz, a Twoje działania nie podlegają ograniczeniom wynikającym z algorytmów czy polityki platform społecznościowych, co daje większą elastyczność w działaniu. Własna strona jest po prostu Twoja, nikt Ci jej nie wyłączy bez powodu. W przypadku social media polegasz na zewnętrznym ekosystemie, a ten może zawieść. Pamiętasz awarię Facebooka z 2021 roku? Kilkugodzinna niedostępność serwisu sparaliżowała działanie wielu firm, a sam Facebook zanotował straty sięgające 6 mld dolarów.

 • Łatwy dostęp do informacji
  Strona internetowa umożliwia klientom łatwy dostęp do informacji o firmie, takich jak dane kontaktowe, godziny otwarcia, lokalizacja czy oferowane produkty i usługi. Co ważne pozwala również zamieścić np. harmonogram oferowanych szkoleń czy pokazać dostępność kalendarza. To sprawia, że oszczędzasz czas, eliminując powtarzalne czynności, jakie musiałbyś wykonywać za każdym razem, gdy do skrzynki wpadnie nowy e-mail lub wiadomość w komunikatorze. Taka sytuacja powoduje, że potencjalni klienci mogą szybko znaleźć potrzebne informacje bez konieczności bezpośredniego kontaktu z Tobą.

 • Wiarygodność
  Strona internetowa pozwala na prezentację portfolio, referencji oraz opinii zadowolonych klientów. W ten sposób budujesz zaufanie i wiarygodność firmy oraz może przekonać potencjalnych klientów do skorzystania z Twoich usług. Własna strona to także możliwość założenia poczty firmowej we własnej domenie, co wpływa na postrzeganie firmy przez użytkownika.
Łukasz Kania

Wyobraź sobie sytuację, że jesteś fotografem
i oferujesz sesje rodzinne. Codziennie odbierasz wiadomości z pytaniem o wolne terminy. Poświęcasz czas, aby odpowiedzieć na każdego maila. A teraz wyobraź sobie, że masz na swojej stronie kalendarz, gdzie pokazujesz swoją dostępność. W ten sposób eliminujesz potrzebę indywidualnego przekazywania tych informacji za każdym razem, gdy klient skontaktuje się z Tobą mailowo lub telefonicznie. Nie wszystkie informacje można przekazać za pośrednictwem mediów społecznościowych. Jeśli klient potrzebuje szczegółowej oferty dostosowanej do swoich potrzeb lub preferuje bezpośredni kontakt w celu omówienia szczegółów usługi, to w tym przypadku lepiej sprawdzi się strona internetowa. Dlatego odpowiedzią jest dywersyfikacja. Social media są świetnym narzędziem do promocji i mogą przyciągnąć uwagę użytkowników, a własna www może ich przekształcić w lojalnych klientów.

Łukasz Kania, Partnership Manager Tense

Będąc w social mediach, musisz postawić na regularność. Przy ograniczonych zasobach czasu, brak regularnych postów i ciekawych treści spowoduje, że Twój profil w mediach społecznościowych nie będzie atrakcyjny,

Czy założenie własnej strony internetowej jest trudne?

Najczęstsze obawy, z jakimi spotykamy się rozmawiając z mikro-przedsiębiorcami o własnej stronie www, sprowadzają się do trzech kwestii.

CZAS

WIEDZA

BUDŻET

„Nie mam czasu, nie znam się na tym”
„Nie mam jeszcze strony, trochę mnie to przerasta pod kątem ilości technicznych rzeczy do ogarnięcia.”
„Boję się, że jak zainwestuje w stronę, to nie będę wiedziała jak to ugryźć i przepalę budżet.”
„Mam social media, po co mi strona internetowa?”

Takie obawy są w pełni uzasadnione. Jednak rozwój technologii sprawia, że założenie własnej strony internetowej nie musi być takie trudne, jak wydaje się to na pierwszy rzut oka. Istnieje prosta i intuicyjna alternatywa, które umożliwia szybkie i łatwe stworzenie profesjonalnej strony internetowej. Nawet dla osób bez specjalistycznej wiedzy technicznej.

Jakie mam możliwości?

Tutaj znowu słynne „to zależy” jest jedyną dobrą odpowiedzią. Do projektu założenia własnej strony internetowej możesz podejść na 3 sposoby. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, a ostateczny wybór zależny jest od potrzeb biznesowych, umiejętności technicznych i dostępnego budżetu.

Kreator stron internetowych

Open Source
np. WordPress

Rozwiązania dedykowane

Kreator stron internetowych

Dla mikroprzedsiębiorców, którzy obawiają się trudności związanych z założeniem własnej strony internetowej, rozwiązaniem wartym przemyślenia staje się kreator stron internetowych.

Kreatory powstały z myślą o osobach bez specjalistycznej wiedzy technicznej. Oferują intuicyjne interfejsy i gotowe szablony, które możesz łatwo dostosować do własnych potrzeb. Dzięki nim, proces tworzenia strony staje się szybszy, prostszy i bardziej przystępny nawet dla osób początkujących.

Sprawdź jak wybrać kreator stron internetowych

W portfolio cyber_Folks znajdziesz _Now – kreator stron internetowych AI. To proste i intuicyjne narzędzie, za pomocą którego pełnoprawną stronę internetową założysz już w 60 sekund.

Wybierając _Now – wybierasz stronę internetową w abonamencie. To oznacza, że otrzymujesz wszystko, co potrzebne żeby zaistnieć w sieci. Rozwiązanie zdejmuje z Ciebie ciężar administrowania stroną, dbanie o infrastrukturę techniczną, aktualizacje czy backup.

W ramach rozwiązania otrzymujesz m.in.

 • czytelne i sprawdzone układy treści,
 • pakiet zdjęć związany z Twoją branżą,
 • wstępnie przygotowany blog content marketingowy,
 • responsywny projekt strony,
 • optymalizację SEO (ang. Search Engine Optimization) i UX (ang. User Experience).

Zobacz jak szybko możesz mieć własną stronę internetową

Open Source

Popularne platformy takie jak WordPress, Joomla czy Drupal również umożliwiają stworzenie i zarządzanie stroną internetową w oparciu o proste w w obsłudze interfejsy. Wybierajac stronę internetową na WordPressie, musisz jednak pamiętać, że wszelkie kwestie techniczne, przeprowadzanie aktualizacji, jej optymalizacja i dbanie o bezpieczeństwo będzie należeć do Ciebie. Dlatego też musisz uwzględnić te działania planując budżet.

Strona szyta na miarę

Jeśli masz większy budżet i potrzebujesz bardziej zaawansowanej strony internetowej, możesz zdecydować się na skorzystanie z usług profesjonalnego webmastera lub agencji interaktywnej. Specjaliści pomogą Ci zaprojektować, zbudować i wdrożyć stronę internetową, dostosowaną do Twoich potrzeb i wymagań. Wiąże się z to większym budżetem

Ile kosztuje stworzenie strony internetowej? Zobacz nasze porównanie

Co zatem wybrać? Strona czy social media?

Strona internetowa czy obecność na platformach społecznościowych? Po co mieć stronę internetową skoro mam social media? To pytanie często zadawane przez mikro-przedsiębiorców, którzy zastanawiają się nad najlepszym sposobem promocji swojej działalności w internecie. Obie formy komunikacji mają swoje mocne i słabe strony. Jednakże, w rzeczywistości nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ obie te formy komunikacji mają swoje zalety i mogą uzupełniać się nawzajem.

Warto zatem zastanowić się, jak można wykorzystać obie te formy komunikacji w sposób synergiczny, tak aby wzajemnie się uzupełniały. Strona internetowa może pełnić rolę solidnej bazy informacyjnej. Social media natomiast mogą być wykorzystane do aktywnego promowania treści z witryny, budowania zaangażowania klientów i generowania ruchu na stronie.

Media społecznościowe oferują interaktywność i zasięg. Natomiast witryna pozwala na bardziej kontrolowane i spersonalizowane doświadczenie użytkownika. Wykorzystując obie te platformy w sposób zintegrowany, możemy przyciągać uwagę użytkowników za pomocą mediów społecznościowych, a następnie przekierowywać ich na stronę internetową, gdzie mogą znaleźć więcej informacji i skorzystać z oferty.

Strona wwwSocial media
(+) Błyskawiczny start(+) Błyskawiczny start
(+) Jest po prostu Twoja, nie podlegasz algorytmom i regulaminowi, jak w przypadku social mediów(+) Bezpłatne utrzymanie
(+) Łatwo przedstawić szczegółowe informacje o ofercie i kierować do niej klientów(+) Ludzie spędzają w mediach społecznościowych 2,5 h dziennie
(+) Niezależność, przedstawiasz ofertę, tak jak chcesz(+) Natychmiastowe interakcje (polubienia, komentarze)
(+) Ty decydujesz, jakie opinie użytkowników są widoczne na stronie(-) Ograniczony wpływ na wygląd i sposób prezentowania treści
(+) Łatwa komunikacja dzięki sekcji FAQ(-) Niskie zasięgi organiczne, widoczne głównie dla świeżych wpisów
(-) Trudniej zdobyć ruch(-) Niewygodna obsługa pytań od Klientów
(-) Istnieje koszt utrzymania(-) Ryzyko nagłej blokady, włamania na profil i jego kradzieży

Podsumowanie

Czy posiadanie strony www jest jeszcze konieczne, kiedy można wypracować całkiem niezły zasięg za pomocą mediów społecznościowych? Naszym zdaniem warto postawić na synergiczny charakter obu tych kanałów.

Social media oferują szybki zasięg i możliwość interakcji z użytkownikami, co jest niezaprzeczalnym atutem. Jednakże, strona internetowa stwarza możliwość głębszego zaangażowania oraz bardziej spersonalizowanego doświadczenia dla odwiedzających. Własna witryna pozwala również zautomatyzować powtarzalną pracę – choćby pytania czy maile o dostępność terminów czy cennik.

Ważne jest zrozumienie, że oba te kanały uzupełniają się nawzajem, a ich integracja może przynieść znacznie lepsze rezultaty niż poleganie wyłącznie na jednym z nich. Różnorodność kanałów może przyczynić się do zwiększenia efektywności działań marketingowych.


Źródło:
[1] isportal.pl
[2] nowymarketing.pl
[3] websiterating.com
[4] brief.pl
[5] widoczni.com

>
Katarzyna Węgiel
Pasjonatka i praktyk działań inbound marketing. Prywatnie miłośniczka bliższych i dalszych wycieczek rowerowych.

Polecane dla Ciebie

Szukasz dalej?