PHP 7.3 wdrożone w 24h… ale jakie jest szybkie i co zmienia się w SEM/SEO?

6. grudnia 2018 ukazała się nowa wersja PHP, oznaczona 7.3. Dowiedz się, co to zmienia dla SEM/SEO, sprawdź wyniki porównujące wydajność i oceń, czy warto przesiadać się na nią już teraz.

Hosting z nowym PHP

Wszystko wskazuje na to, że byliśmy pierwszym hostingiem w Polsce, który udostępnił PHP 7.3 w produkcyjnym środowisku dla klientów. Można go przypisać do strony w panelu administratora>PHP – zaawansowane ustawienia.

Dostępne jest również w SSH pod poleceniem php73.

Hosting z PHP 7.3 – jaka jest szybkość nowej wersji PHP?

Jeśli korzystałeś z poprzedniej linii 5.x – szykuj się na gigantyczny skok wydajności. Co ważne – nawet, jeśli Twoja strona operowała dotąd na PHP 7.2 – możesz spodziewać się dalszego wzrostu wydajności. Przeprowadziliśmy dla Ciebie testy, uruchamiając 10-krotnie Benchmark PHP w środowisku z PHP 7.2.11 oraz PHP 7.3

PHP 7.3 Benchmark

Co istotne, lepsze wyniki dla PHP 7.3 uzyskaliśmy praktycznie w każdym przebiegu testu, ani razu PHP 7.2.11 nie okazało się szybsze od nowszej wersji interpretera.

Hosting z PHP 7.3 – dlaczego to ważne dla SEM/SEO?

Nowa wersja PHP 7.3 nie wnosi wprawdzie rewolucyjnej prędkości, ale wprowadza zmiany funkcjonalne. Jedna z nich może okazać się szczególnie istotna dla osób, zajmujących się zawodowo usługami SEM/SEO, ponieważ dotyczy operowania na ciągach znaków.

Funkcja mb_strtoupper() zamienia alfabetyczne litery ciągu (Unicode) na wielkie. Sama funkcja nie jest nowa, jednak wynik jej działania różni się między PHP 7.3 i poprzednimi wersjami. Chodzi o obsługę niektórych znaków, w szczególności w języku niemieckim. Dla niektórych może to mieć duże znaczenie w aplikacjach, a także w SEM/SEO, bo fraza „Straße” po przekształceniu w wielkie litery nie brzmi teraz „STRAßE” ale „STRASSE” i niektóre systemy mogą ją rozpoznać jako całkiem inne słowo niż do tej pory.

Może to powodować, że fraza zawierająca tę niemiecką literę będzie interpretowana inaczej w niektórych aplikacjach, zależnie od tego, w której wersji PHP są one uruchamiane, a co za tym idzie, może być teoretycznie, zaklasyfikowana jako całkowicie inne słowo kluczowe. Warto o tym pamiętać, korzystając z tej funkcji w swojej aplikacji.

PHP 7.3 – nowa funkcja is_countable()

Przykładem operacji na zmiennej policzalnej jest liczenie elementów tablicy. PHP 7.3 wprowadza nową funkcję is_countable(), która pozwala sprawdzić, czy dana zmienna, podawana jako argument, jest „policzalna”. Zdarza się czasem, że próbujemy wykonać funkcję count() na zmiennej, która policzalna nie jest – w takim wypadku doszłoby do błędu. Dzięki is_countable() istnieje możliwość sprawdzenia wcześniej, czy argument dla funkcji count() wykona się prawidłowo.

Hosting w PHP 7.3 – Jak to sobie ustawić?

Instrukcję na temat zmiany wersji PHP znajdziesz tutaj:
https://cyberfolks.pl/pomoc/jak-zmienic-wersje-php-dla-domeny/

Wersja PHP 7.3 – Czy warto się przesiąść?

Przyspieszenie działania strony z wersji wcześniejszych linii 7.x nie będzie wprawdzie aż tak odczuwalne, jak przy przechodzeniu z linii 5.x, ale i tak warto to zrobić, o ile aplikacja na to pozwoli. W Sieci pojawiają się doniesienia dotyczące PHP 7.3 w kontekście WordPress:
https://wordpress.org/support/topic/php-7-3-notices

Jeśli przymierzasz się do migracji z linii 5.x – to polecałbym od razu wybrać najnowszą wersję z linii 7, czyli czy momencie pisania tego posta: właśnie php 7.3.

Kompatybilność oprogramowania z PHP 7.3 przedstawia się całkiem nieźle, sprawdziliśmy kilka popularnych aplikacji:

 • WordPress 4.8 + WooCommerce + CF7 = działa OK!
 • WordPress 5.0 + WooCommerce +CF 7 = działa OK!
 • Joomla! 3.9.1 = działa OK!
 • Presta 1.7 – działa, ale na dzień dzisiejszy powoduje wyświetlanie ostrzeżeń: Function create_function() is deprecated, w tym wypadku nie zalecamy zatem zmiany.

[imie before=”” after=”, jak” alter=”Jak „] bardzo jest to dla Ciebie interesujące? Przyda Ci się ta wiedza? A może jest coś, co szczególnie zainteresowało Cię w PHP 7.3? Podziel się tym artykułem ze znajomymi, zapraszam Cię także do dyskusji w komentarzu.

Artur Pajkert z kubkiem cyber_Folks
>
Artur Pajkert
Od 18 lat dzieli się wiedzą i poradami w sprawach e-marketingu i hostingu, jako menedżer, autor publikacji, prelegent, bloger, wykładowca akademicki.

3 odpowiedzi do "Hosting z PHP 7.3. Co ono wnosi?"

 1. infomiasto.eu pisze:

  Czasami przy zmianie wersji php na wordpresie są problemy jeśli wtyczki nie obsługują tego nowego. To też nie do końca jest taka łatwa migracja za zmianą jednego klawisza.

 2. Dzięki za artykuł, pomógł nam podjąć decyzję o przeniesienie się na PHP 7.3 🙂

 3. Artur Pajkert pisze:

  Rzeczywiście, wszystko zależy od kompatybilności danej wtyczki czy motywu. Sam rdzeń WP i popularne wtyczki i motywy świetnie sobie radzą z PHP 7.3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Polecane dla Ciebie

Szukasz dalej?