Hasła, które są łatwe do zapamiętania są przeważnie łatwe do złamania. Z kolei bezpieczne hasła trudno zapamiętać. Jak zatem stworzyć hasło dostępu, które jednocześnie będzie mocne (trudne do odgadnięcia dla osoby trzeciej) i jednocześnie łatwe do zapamiętania/używania dla Ciebie?

Elementy bezpiecznego hasła

Bezpieczne hasło to takie, które składa się z kombinacji zróżnicowanych znaków. Powinno ono zawierać:

 • co najmniej 8-12 znaków – im więcej, tym wyższy poziom bezpieczeństwa,
 • małe (a) i duże (A) litery,
 • znaki specjalne (!@#$%^&*),
 • cyfry (0).

Przykład dobrego hasła:

aH$9*kMtq7w

Tego unikaj tworząc Twoje hasło

Tworzą bezpieczne hasło warto wiedzieć, czego w nim unikać. Doradzam Ci przede wszystkim unikanie:

 • ponownego zastosowania loginu, którego już używasz do innych usług,
 • prostych słów, które można znaleźć w słowniku, np. haslo, login, rejestr,
 • stosowania wyłącznie z cyfr lub liter,
 • ciągów znaków, które występują kolejno obok siebie na klawiaturze, np. poiuy , zxcvbnm, !@#123,
 • imienia i nazwiska swojego i osób bliskich,
 • informacji, które można łatwo odgadnąć posiadając podstawową wiedzę o Tobie, np. data urodzin, adres zamieszkania, numer telefonu.

Password i 123456 górą… niestety.

Co roku od 8 lat SplashData ocenia miliony haseł, które wyciekły i określa, które były najczęściej stosowane przez użytkowników w danym roku. Ciężko się pozbyć złych nawyków. Od lat miliony ludzi używają słabych, łatwych do odgadnięcia haseł, aby chronić swoje dane.

2018 był piątym z kolei rokiem, w którym „123456” i „password ” zachowały swoje dwa pierwsze miejsca na liście. Jeśli używasz jednego z tych haseł – szybko je zmień:

 • 123456
 • password
 • 123456789
 • 12345678
 • 12345
 • 111111
 • 1234567
 • sunshine
 • qwerty
 • iloveyou

Jak wygenerować mocne hasło całkowicie ręcznie

Niestety, wymyślanie haseł trudnych do odgadnięcia i jednocześnie łatwych do zapamiętania – niestety stanowi wewnętrzną sprzeczność. W większości wypadków mamy do czynienia z sytuacją, w której uproszczenie hasła jednocześnie powoduje, że staje się ono łatwiejsze do złamania. Rekomenduję stosowanie menedżerów haseł, ale jeśli z jakiegokolwiek powodu nie możesz / nie chcesz skorzystać z jakiego rozwiązania, to spróbuj, zamiast hasła typu „Ala1234!” przygo

 1. Wybierz długie słowo, mające ponad 8 znaków. Jako, że warto unikać swojego imienia, nazwiska lub osób znanych, najlepiej wymyśl nowe, abstrakcyjne słowo, np: „hekatepto„. Słowo to możesz wpisać w Google, aby sprawdzić, czy nie jest przypadkiem popularne, brak wyników wyszukiwania dobrze rokuje.
 2. Alternatywą jest użycie ciągu znaków, zdefiniowanych jako pierwsze litery słów w znanym dla Ciebie cytacie, np. The people who are crazy enough to think they can change the world are the ones who do. – S. Jobs. W takim wypadku arkonim mógłby brzmieć: tpwacetttcctwatowd – mimo, że to dość długi ciąg znaków, to znając cytat, będziesz mógł łatwo przypomnieć sobie, o jakie litery chodzi.
 3. Podmieniasz niektóre litery na znaki specjalne. Przykładowo „e” zamieniasz na „#”, a „a” na „!”, co sprawie, że nasze słowo przykładowe będzie brzmiało: h#k!t#pto
 4. Dodajesz cyfry po każdym znaku specjalnym, uzyskując przykładowo: h#1k!2t#3ptop
 5. Zamieniasz co drugą literę na wielką, co skutkuje: h#1K!2t#3PtO

Powstałe w ten sposób hasło jest dość długie i skomplikowane, nie przypomina żadnego naturalnego słowa, zawiera małe i wielkie litery, cyfry i znaki specjalne. Nie jest to tak dobre hasło, jak wygenerowane przy pomocy generatorów, jednak jeśli w danym momencie nie masz pod ręką żadnego generatora – metoda może pomóc Ci przygotować hasło lepsze niż ciąg „qwerty” wpisany na klawiaturze.

Postępowanie z hasłami

Najlepszą możliwa praktyka zakłada dwie ważne czynności, związane z hasłami.

Pierwsza z nich to okresowa zmiana haseł. Każde hasło może zostać złamane, każde może „wyciec” z różnych przyczyn, począwszy od odgadnięcia, podpatrzenie ruchów ręki na klawiaturze, przechwycenie znaków wpisywanych na klawiaturze poprzez tzw. keylogger (oprogramowanie logujące każdy naciśnięty klawisz), aż po podsłuchanie hasła w warstwie transmisji, o ile nie jest szyfrowana protokołem SSL. Dlatego okresowa zmiana haseł – mimo, że pracochłonna – jest skutecznym sposobem ograniczania ryzyka przechwycenia Twojego hasła. W razie opublikowania listy haseł przez hakerów, masz spore szanse, że dzięki regularnym zmianom, Twoje hasło będzie już po prostu inne.

Aktualne (2020) rekomendacje FBI co do haseł

Aktualnie FBI w ramach dobrych praktyk tworzenia i przechowywania haseł nie zaleca zmuszania użytkownika do okresowej zmiany hasła. Praktyka pokazuje, że takie działania obniżają bezpieczeństwo.

Drugą, rekomendowaną przeze mnie praktyką jest stosowanie osobnego hasła do każdej usługi. W ten sposób nawet jeśli ktoś przechwyciłby Twoje hasło np. do poczty, nie będzie mógł nim zalogować się do FTP i odwrotnie.

W tym miejscu warto zwrócić uwagę, że niektóre usługi są wyjątkowo istotne. Należy do nich poczta elektroniczna. Chodzi o to, że znając hasło do poczty, zazwyczaj osoba atakująca może zainicjować procedurę zmiany hasła w innych usługach, np. na Facebooku albo w banku. Najczęściej link pozwalający zmienić hasło przychodzi wówczas mailem na adres właściciela. Dlatego zwróć szczególną uwagę na hasło do poczty – pamiętaj, że mocne, unikalne hasło to gwarancja bezpieczeństwa poczty!

Zatem: Jak nad tym dobrze zapanować?

Krótko mówiąc… potrzebujesz pomocy. Pomocy fachowego oprogramowania. Do generowania i bezpiecznego przechowywania haseł proponujemy program Kee Pass, rekomendowany także przez, specjalizujący się w zagadnieniach bezpieczeństwa, serwis niebezpiecznik.pl Szczegółowy artykuł na ten temat znajdziesz pod adresem: https://niebezpiecznik.pl/post/keepass-jak-zaczac-swoja-przygode-z-managerem-hasel/

Sam program jest do pobrania tutaj: https://keepassxc.org/

To bezpłatne narzędzie, działające na wielu platformach i znacznie ułatwiające zarządzanie Twoimi hasłami do usług internetowych.

Artur Pajkert z kubkiem cyber_Folks
>
Artur Pajkert
Od 18 lat dzieli się wiedzą i poradami w sprawach e-marketingu i hostingu, jako menedżer, autor publikacji, prelegent, bloger, wykładowca akademicki.

Jedna odpowiedź na "Jak tworzyć dobre hasła?"

 1. Krzysztof pisze:

  https://keepassxc.org/ dlaczego ten program nie jest w j. polskim???
  mieszkamy i żyjemy w Polsce..
  Jak by to było gdybyśmy zrobili odwrotnie: ten program udostępniliśmy tylko w j. polskim na terenie anglojęzycznym.? Ciekawe co.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane dla Ciebie

Szukasz dalej?