Kupować można nie tylko nowe domeny, ale również takie, które wcześniej były w posiadaniu innych firm lub osób. Pytanie brzmi: jaką domenę warto, a jakiej nie warto odkupić od innego właściciela? Starsze domeny znajdziesz w pojedynczych ogłoszeniach sprzedaży, na giełdach domen, możesz też skierować zapytanie do rejestratora z ofertą kupna interesującej Cię domeny. W tym zakresie konieczna jest wiedza nie tylko o jej ruchu organicznym, ale również wieku, pozycjach w rankingach czy historii.

1 Co to jest domena?

Domena internetowa jest miejscem w sieci, a także nazwą, pod którą kryje się Twoja strona WWW czy też adres poczty elektronicznej.

Przykład: www.cyberfolks.pl i imienazwisko@cyberfolks.pl

Kiedy wpiszesz poprawną nazwę domeny do paska adresu przeglądarki internetowej, otworzy się strona, która Cię interesuje.

2 Rodzaje i ceny domen

Na cenę domeny wpływ ma kilka czynników, jednym z nich jest jej rodzaj, czyli końcówka, jaką posiada domena. Wyróżnić można głównie domeny globalne (.com, .net, .biz, .info, .eu, .asia), państwowe (.pl, .de, .co.uk) oraz regionalne (.waw.pl, .cieszyn.pl, .mazury.pl). Istnieją również domeny zastrzeżone dla firm lub podmiotów działających w określonej branży (.gov, .edu, .museum, .travel). Najtańsze są domeny regionalne, a najdroższe globalne. Domenę najlepiej jest wybierać, mając na uwadze to, gdzie prowadzisz swoją działalność. Jeśli działasz w Polsce, najlepszym wyborem, będzie domena kończąca się na .pl, jeśli zamierzasz rozszerzyć swoją działalność na świat, to postaraj się o domenę z końcówką .com. Nowe domeny nie należą do drogich, czasami możesz nawet znaleźć domeny darmowe lub w promocji za złotówkę.
Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa to podmiot zarządzający domenami w Polsce. NASK oferuje rejestratorom domeny w określonej cenie, po czym do tego dokładają oni własną marżę. Przykładowo przedłużenie domeny w NASK to 40 zł, a u rejestratora 60-100 zł.
Inaczej będzie z domenami już zajętymi. Jest to czasami bardzo lukratywny interes, z którego można zyskać ogromne pieniądze. Interesuje Cię pewna nazwa strony www, ale jest już zajęta? Możesz spróbować ją odkupić, chociaż niekiedy trzeba za nią dużo zapłacić. Przykładowo domena lekarze.pl została odsprzedana za 135 tysięcy złotych, a najdroższa domena na świecie sex.com osiągnęła ogromną sumę 13 milionów dolarów.

3 Zakup starej domeny – pamiętaj

Zakup używanej domeny może okazać się dla Ciebie korzystny, ale przed transakcją powinieneś pamiętać o sprawdzeniu efektów indeksacji, linków przychodzących oraz historii domeny. Indeksację sprawdzisz w wyszukiwarce Google, wpisując komendę site: nazwadomeny. Po dokonaniu tej czynności zobaczysz wszystkie zaindeksowane adresy zawarte w danej domenie. Brak wyników może oznaczać, że strona została zbanowana przez Google, jest nowa albo została przekazana do ponownego zakupu.

Prześledzenie linków przychodzących jest niezwykle ważne. Linki przychodzące, czyli backlinks, są to odnośniki znajdujące się gdzieś w sieci, prowadzące do domeny, o której wykup się starasz. Każdy dobry specjalista SEO wie, że źródła odnośników powinny być różnorodne, a anchory naturalne, dlatego powinieneś zwrócić uwagę na postać linków, witryny, na których je zamieszczono, zakotwiczenia i treść, która otacza odnośnik. Jak sprawdzić pochodzenie linków przychodzących? Zrobisz to przy pomocy odpowiednich narzędzi, m.in. Majestic oraz Ahrefs. Po wpisaniu nazwy domeny w Majestic i przejściu do zakładki backlinks, otrzymasz tabelę z wszystkimi linkami przychodzącymi prowadzącymi do domeny, którą chcesz kupić.

Kiedy już zobaczysz wyniki indeksacji oraz dokonasz analizy linków przychodzących, możesz przejść do kolejnego etapu weryfikacji używanej domeny, czyli sprawdzenia jej historii. Dokonasz tego narzędziem zawierającym zrzuty stron głównych oraz podstron wszystkich domen, które kiedykolwiek zarejestrowano. Szczególnie powinieneś zwrócić uwagę na liczbę wpisów znajdujących się w domenie. Narzędzie pokazujące historię domeny znajdziesz pod adresem web.archive.org.

Whois to narzędzie, które jest świetną bazą danych na temat większości domen. Wpisując w odpowiednie miejsce nazwę domeny, która Ciebie interesuje, możesz uzyskać ważne informacje m.in. dowiesz się, kim jest właściciel domeny, jaka firma dokonała rejestracji domeny i uzyskasz IP serwerów DNS. Im więcej informacji ukazuje się w narzędziu, tym większą masz pewność, że sprzedawca domeny jest osobą rzetelną, ponieważ nie ukrywa przed Tobą niezbędnych informacji.

4 Gdzie kupić używaną domenę?

Zakupu domeny, która była używana, można dokonać m.in. na giełdzie domen. Znajdziesz tam domeny osób, których prawa do użytkowania już wygasły lub które zdecydowały się na sprzedaż. Warto zwrócić uwagę na wszystkie parametry SEO domeny oraz jej sytuację prawną przed zakupem.

Łukasz Bielawski
>
Łukasz Bielawski
Zawsze chętny do pomocy. Od 10 lat zajmuje się marketingiem internetowym, z naciskiem na działania seo oraz kampanie w ekosystemie Google Ads. Prywatnie pasjonat motoryzacji.

2 odpowiedzi do "Chcesz odkupić domenę? Sprawdź czy warto!"

 1. Marek pisze:

  Kiedyś słyszałem ze za domenę należy płacić około 20-kortnosc jej wartość. Ale nie wiem jak się sprawdza wartość domen.

  1. Artur Pajkert pisze:

   Marku, to zawsze sprawa indywidualna, ale brałbym pod uwagę takie zagadnienia jak:
   1. Wiek domeny
   2. Jej historię w Google
   3. Długość nazwy
   4. Znaki specjalne w nazwie (myślnik)
   5. Test słuchu – czy brzmi jednoznacznie?
   6. Czy jest branżowo spójna z planem jej wykorzystania?
   7. Jakie są wartości domen zbliżonych tematycznie o podobnej długości, wystawione na giełdach domen.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Polecane dla Ciebie

Szukasz dalej?