Wersja WordPress to jeden z elementów większego, cyklicznego badania. Jako jeden z wiodących operatorów hostingu stale monitorujemy ponad milion domen w Polsce i chętnie dzielimy się wiedzą – stąd rozpoczynamy publikowanie raportów o stanie WordPress w Polsce. Raport obejmuje stany, które udało nam się przeanalizować w kwietniu 2021 roku.

Wersje WordPress w kwietniu 2021 – źródła danych

Źródłem wiedzy o domenach, które podlegały analizie były przede wszystkim:

  • domeny zarejestrowane w cyberfolks.pl i innych markach grupy H88
  • domeny obsługiwane na serwerach DNS w cyberfolks.pl
  • listy domen budowane w sposób zautomatyzowany na podstawie mechanizmów wyszukiwawczych, bazujących na języku polskim
  • listy domen budowane w oparciu o autorskie narzędzia analizujące linkowanie między stronami pod kątem seo (seofabryka.pl)
  • audyty stron inicjowane przez użytkowników na stronach różnych marek grupy H88 S.A.
  • domeny, których właściciele korzystali z bezpłatnego narzędzia do generowania polityki prywatności na stronę
  • domeny używane w adresach mailowych osób, które zapisały się na webinary, pobrały ebooki itp.

W żadnym wypadku wykonywania tego badania nie przekazano nazw domenowych ani danych osób ewentualnie związanych z domenami do żadnego zewnętrznego podmiotu. Wszystkie testy były wykonane wyłącznie w oparciu o własne, wewnętrzne skrypty i mechanizmy analizujące strony.

Analizowany zbiór domen zawierał domeny zarejestrowane i hostowane u różnych operatorów, z dominującą końcówką domenową .pl – jednak były w nim także inne końcówki domenowe. Uproszczone kryterium kwalifikowało domenę do badania polskiego internetu, jeśli:

  • domena była krajową domeną NASK
  • domena była zarejestrowana przez polski podmiot
  • domena była zapisana w kontekście pozwalającym przypisać jej „polskie” zastosowanie, np. jej właściciel wykonywał polski audyt strony.

Ile stron na WordPress jest w Polsce?

Przeanalizowano 1 378 615 domen. Znaczna część domen to strony w budowie lub domeny wystawione na giełdach domen. W wypadku 536 878 domen wykryto jakikolwiek system CMS. Z tej liczby potwierdzono 357 696 stron opartych o WordPress.

Udział WordPress w systemach CMS w Polsce jest podobny do publikacji światowych, choć te mówią częściej o ok. 60%. W analizowanym okresie dla polskich stron wynosił on 66,6%, co oznacza ogromną przewagę WordPress nad jakimkolwiek innym systemem CMS.

66,6%

Strony oparte o WordPress stanowią dzisiaj absolutny trzon polskiej Sieci. Warto zwrócić uwagę, że badanie obejmuje tylko główne domeny – instalacji jest z pewnością o wiele więcej, niż wynika to tylko z liczby domen. Mogą one obejmować także subdomeny i instalacje w folderach domeny głównej, co nie było przedmiotem badania.

WordPress 5.7 zdecydowanym liderem!

W większości wypadków (333 103) udało się sprawdzić wersję rdzenia WordPress. Dla zapewnienia czytelności podaję wyłącznie wyniki dla wersji major (czyli głównej wersji WordPress, kodowanej przez dwie pierwsze cyfry i kropkę między nimi), podawanie wersji minor (czyli tej, oznaczanej trzecią liczbą po drugiej kropce, np. 5.2.3) powodowałoby zbyt wielką nieczytelność.

wersjaliczba stronudział
WordPress 5.76408619.24%
WordPress 5.64405613.23%
WordPress 4.93841911.53%
WordPress 5.53627710.89%
WordPress 5.4316659.51%
WordPress 5.3265707.98%
WordPress 5.2207456.23%
WordPress 5.1149414.49%
WordPress 4.7120823.63%
WordPress 4.891832.76%
WordPress 5.079292.38%
WordPress 4.438681.16%
WordPress 4.637501.13%
WordPress 4.537351.12%
WordPress 4.326330.79%
pozostałe131643.95%
SUMA333103100%
wersje WORDPRESS w Polsce w 2021-04

Jak widać, dominuje najnowsza wersja WordPress, tj. w chwili publikacji tego raportu – wersja 5.7, zgarniając blisko 19,24% udziału. To znaczny ogromny wzrost względem poprzedniego miesiąca. Przypomnijmy, że jest to wersja, którą opublikowano w marcu.

Tym samym widzimy tempo tempo dyfuzji nowej wersji. W ciągu kolejnego miesiąca kalendarzowego co piąta strona na WordPress oparta jest o nową wersję. Wydaje się zatem, że system automatycznych aktualizacji naprawdę „robi robotę”!

Wersja 4.9, prawdopodobnie jako ostatnia sprzed ery Gutenberga (wydana w listopadzie 2017) legitymuje się blisko 11,52% udziałem w rynku, co stawia ją na pozycji trzeciej – czyli zajmuje, niestety, miejsce na podium. Trzeba jednak przyznać, że udział tej wersji zdaje się delikatnie topnieć.

Wersje WordPress a certyfikat SSL

Sprawdziliśmy, jaka część stron na WordPress otwiera się jako strony zabezpieczone certyfikatem SSL, w podziale na wersje. Okazuje się, że poziom dobrych praktyk, związanych ze stosowaniem SSL’a nie jest taki sam względem wersji WordPress.

wersjaliczba stronz SSLudział z SSL
WordPress 5.7640894428169.09%
WordPress 5.6440532842264.52%
WordPress 4.9384181567640.8%
WordPress 5.5362762326264.13%
WordPress 5.4316651946561.47%
WordPress 5.3265681492756.18%
WordPress 5.2207451142055.05%
WordPress 5.114941530835.53%
WordPress 4.712082336827.88%
WordPress 4.89183299232.58%
WordPress 5.07929341643.08%
WordPress 4.43868101926.34%
WordPress 4.63750109129.09%
WordPress 4.53735105528.25%
WordPress 4.3263372127.38%
pozostałe13164364027.65%
SUMA33309918006354.06%
Udział stron na WORDPRESS z certyfikatem SSL

Strony na WordPress były chronione SSLem w stopniu, który można by przypisać poziomowi ogólnej „dbałości” o stronę, wyrażającej się także w w jej aktualizowaniu. Miesiąc temu badaliśmy polski internet i okazało się, że rekordowa wersja 5.7 uzyskała 68% „penetracji” SSL, podczas gdy tym razem wersja 5.7 legitymuje się już 69,09% udziałem stron na SSL!

Natomiast dla starszych wersji CMS’a widzimy, że wskaźnik penetracji SSL’ami wynosił zaledwie 20-30%, czyli radykalna większość takich stron funkcjonuje wyłącznie poprzez http://, bez stosowania szyfrowanego połączenia https:// – pozostawianie danych na takich stronach jest ryzykowne, a co więcej, ich właściciele tracą w oczach Google oraz użytkowników.

54% – tyle stron na WordPress używa SSL w ujęciu średnim. Ten wskaźnik jest lepszy o ok. 0,5% względem poprzedniego miesiąca.

Dowiedz się więcej o certyfikatach SSL, jeśli chcesz zrozumieć, dlaczego to takie ważne. W tym miejscu powiedzmy, że, w uproszczeniu, chodzi o:

  • zaufanie użytkownika,
  • pozycję w Google,
  • poufność danych użytkowników.

Co jeszcze chcesz tu zobaczyć?

To chyba pierwsze takie zestawienie, opracowane w pełni w Polsce, obejmujące wersje WordPress w naszym kraju. Uważasz je za interesujące? Śmiało, podziel się w komentarzu! A może jest coś, co chciałbyś, abyśmy zbadali w kolejnych iteracjach badania? Twoja sugestia będzie dla naszego zespołu ważną inspiracją 🙂

Artur Pajkert z kubkiem cyber_Folks
>
Artur Pajkert
Od 18 lat dzieli się wiedzą i poradami w sprawach e-marketingu i hostingu, jako menedżer, autor publikacji, prelegent, bloger, wykładowca akademicki.

2 odpowiedzi na "Wersje WordPress w Polsce w kwietniu 2021"

  1. Szymon pisze:

    Ja również posiadam już wersję 5.7 i czekam na nową 🙂

  2. Jarek pisze:

    Świetna robota! Dziękuję za to zestawienie. <3

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane dla Ciebie

Szukasz dalej?