O hostingu słyszałeś pewnie nieraz. Jednak czy na pewno rozumiesz wszystkie parametry i pojęcia z nim związane? Przekonaj się o tym, szczególnie jeśli Twoim celem jest samodzielne stworzenie strony www. Wiedzę na temat najważniejszych parametrów hostingu z pewnością wykorzystasz w praktyce.

Zanim zdecydujesz się na wybór konkretnego hostingu, warto przeanalizować opisy poszczególnych kont wraz z informacjami na temat kluczowych parametrów. Wybór dostosowanego do swoich potrzeb serwera jest nie tylko gwarancją satysfakcjonującego, niezawodnego użytkowania, ale również… odczuwalnych oszczędności.

Pojemność serwera

Pojemność serwera definiuje ilość miejsca na dysku dla Twojej witryny i wszystkich jej składników (stron HTML, grafik, plików publikowanych przez www, FTP oraz SQL). Jeśli planujesz umieścić na stronie wiele zdjęć, grafik i filmów, duża pojemność okaże się niezbędna. Co ważne, dobry usługodawca powinien umożliwiać dowolny podział przestrzeni na poszczególne usługi. Sprawdzając możliwą pojemność serwera, zwróć uwagę również na rozmiar dostępnych baz danych, przesyłanych plików czy załączników poczty. Bardzo często ich maksymalne wartości określane są niezależnie.

Istnieje, niestety, niebezpieczeństwo, że nie zachowamy umiaru we wstawianiu animacji na stronie. Tak jak przyprawiając potrawy — jeśli przesadzimy i dodamy ich zbyt dużo, to pierwotny smak potrawy zginie.

David Crowder, Rhoda Crowder Tworzenie stron WWW. Biblia

Transfer danych

Każde wejście na Twoją stronę oznacza pobranie określonej ilości danych. Im większy ruch na Twojej witrynie, tym większy transfer danych. Jeśli Twoja strona nie będzie multimedialna i nie będzie odwiedzana przez dziesiątki tysięcy osób miesięczne, w zupełności wystarczy Ci kilka GB transferu. Pamiętaj też, że niektóre serwery, określane jako te „bez limitu transferu”, mogą posiadać inne ograniczenia, np. przepustowość łącza.

Konta FTP

FTP, czyli File Transfer Protocol pozwoli Ci wysyłać pliki bezpośrednio na serwer.

Analizując parametry hostingu to wartość FTP określa liczbę dostępnych kont obsługujących FTP, które można zdefiniować dla danej usługi hostingowej. Bardzo często szczegółowe parametry określają również, czy istnieje możliwość korzystania z kont anonimowych oraz z jak dużą liczbą plików możliwe jest powiązanie kont.

Ilość podpiętych (obsługiwanych) domen

Jeśli zależy Ci na tym, aby w ramach 1 serwera stworzyć kilka stron internetowych, wybierz taki pakiet, który umożliwi Ci podpięcie więcej niż 1 domeny. Dzięki temu nie będziesz musiał inwestować w kolejny hosting, a na 1 serwerze stworzysz z powodzeniem więcej niż jeden serwis.

Bezpieczeństwo, szybkość i jakość obsługi technicznej – zacznij od tego w przypadku wyboru firmy hostingowej. Wybór odpowiedniej firmy hostingowej to jak dobry fundament w przypadku budowy domu – pozwoli on Ci na stabilne i bezpieczne budowanie swojego biznesu internetowego.

Redakcja Pracawsieci.net

Bazy danych MySQL

Dzięki bazom danych możesz tworzyć dynamiczne strony i sklepy internetowe w oparciu o popularne systemy tworzenia stron jak np. Joomla czy WordPress. Bazy danych MySQL umożliwiają udostępnienie wielu funkcji użytkownikom witryny (takich jak wyszukiwarka czy forum). Sprawiają również, że strona zajmuje znacznie mniej miejsca na serwerze. Najlepszy hosting powinien zapewniać swoim użytkownikom więcej niż 1 bazę MySQL.

Parametry bezpieczeństwa

Poza tymi popularnymi limitami pod uwagę należy brać także limity bezpieczeństwa. Chodzi o to, że nawet uwzględniając przestrzeń czy kilka prostych parametrów nie sposób zapewnić, że każdy użytkownik hostingu współdzielonego będzie mógł komfortowo korzystać z usługi. Aby było to możliwe, należy ograniczyć też kilka bardziej zaawansowanych parametrów, takich jak liczba jednoczesnych procesów CGI na serwerze, maksymalna pamięć RAM dostępna dla skryptów PHP czy liczba maili wysyłanych w ciągu doby lub godziny. Każda firma hostingowa stosuje tu własną politykę.

Każda firma hostingowa stosuje tu własną politykę – 90% Klientów to zagadnienie zazwyczaj nie dotyczy, natomiast niektóre, bardziej popularne serwisy www, mogą przekraczać tego rodzaju parametry. Zazwyczaj rodzi to konieczność przeniesienia serwisu na bardziej zaawansowane rozwiązania hostingowe, jak VPS lub serwer dedykowany, bo usługa współdzielona jest po prostu nieodpowiednia dla przedsięwzięć o dużej skali.

Wyobraź sobie, że ktoś regularnie tramwajem próbuje przewozić 10 ton materiałów budowlanych. Tramwaj jest pełen pyłu, jedzie wolno i nie trzyma się rozkładu jazdy. Na nogi jadących spadają cegły, wszystkie miejsca siedzące zajęte workami cementu. Pasażerowie są coraz bardziej niezadowoleni. Parametry bezpieczeństwa są po to, żeby zapobiegać właśnie takim sytuacjom w odniesieniu do serwera.

Artur Pajkert, Cyberfolks.pl
Łukasz Bielawski
>
Łukasz Bielawski
Zawsze chętny do pomocy. Od 10 lat zajmuje się marketingiem internetowym, z naciskiem na działania seo oraz kampanie w ekosystemie Google Ads. Prywatnie pasjonat motoryzacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Polecane dla Ciebie

Szukasz dalej?