Dynamiczny rozwój technologii sprawia, że to, co jeszcze kilka lat temu wydawało nam się niedostępne, dziś staje się powszechne. Wraz z rozwojem internetu, powstaje cała masa pomysłów, które umożliwiają zarabianie przez sieć. Za sprawą internetu możemy pracować z dowolnego miejsca na świecie, nawiązywać współpracę z klientami z odległych zakątków globu i rozwijać swoje umiejętności w niesamowity sposób. W tym kontekście, dziesiątki tysięcy osób odkrywają, że tradycyjne metody zarabiania ustępują miejsca nowoczesnym, online’owym przedsięwzięciom. Jak zarabiać przez internet? Czy to jest dla mnie?

Ten artykuł powstał z myślą o:

 • osobach poszukujących dodatkowych źródeł dochodu w internecie,
 • osobach, które szukają alternatywnych metod zarabiania na życie,
 • wszystkich zainteresowanych przekuciem pasji w dochodowy działający biznes.

Bądź jak Casey Neistat – zacznij zarabiać przez internet

Casey Neistat to filmowiec, youtuber i przedsiębiorca z USA, który jest również dobrze znany w Polsce. Case stał się szczególnie popularny dzięki swojemu kanałowi na YouTube, gdzie dokumentuje swoje życie, podróże i projekty. Jego podejście do tworzenia filmów, niekonwencjonalność i szczerość przyciągnęły miliony subskrybentów. Zanim osiągnął sławę w świecie internetu, pracował w różnych miejscach, m.in. w lokalnych restauracjach. W pewnym momencie postanowił rzucić tradycyjny model zatrudnienia i skoncentrować się na swojej pasji – tworzeniu filmów. Dziś jego pasja stała się również pracą.

Czy można zarabić przez internet?

Świat online otwiera przed nami nieograniczone możliwości, dając szansę na elastyczność, niezależność oraz rozwój zawodowy. Stwarza także różnorodne możliwości zarobkowe, zarówno dla przedsiębiorców, freelancerów, jak i osób poszukujących dodatkowych źródeł dochodu. Jeśli potrzebujesz twardych dowodów na to, że zarabianie przez internet jest możliwe, zobacz choćby na te historie:

 • Krzysztof Gonciarz
  Krzysztof Gonciarz zyskał popularność dzięki prowadzeniu swojego kanału na YouTube, gdzie dokumentuje swoje podróże i przygody. Zarabia przede wszystkim na reklamach na swoim kanale oraz na współpracy z różnymi markami.

 • Łukasz Chrząszcz
  Łukasz Chrząszcz, założyciel agencji internetowej XZT.PL, zajmującej się tworzeniem stron internetowych. Pomysłodawca i właściciel serwisu niepoddawajsie.pl. Założyciel Managero.pl jednego z największych portali gastronomicznych w Polsce.

 • Michelle Phan
  Michelle Phan zaczęła od tworzenia tutoriali makijażowych na YouTube. Jej kanał stał się jednym z najpopularniejszych w tej dziedzinie, a Michelle wykorzystała swoją rozpoznawalność do stworzenia własnej linii kosmetyków i innych przedsięwzięć związanych z urodą.

Jak zarabiać przez internet?

Wraz z rozwojem internetu powstały nowe ścieżki kariery, przedsiębiorczości i zarabiania online. W tym kontekście, warto przyjrzeć się bliżej różnorodnym możliwościom, jakie oferuje nam wirtualny świat, by zdobyć nie tylko finansową niezależność, ale także znaleźć i rozwijać swoją pasję.

1. Własny sklep internetowy

Internet staje się głównym miejscem interakcji i wymiany informacji. To tutaj rezerwujemy wakacje, płacimy rachunki i robimy zakupy. I właśnie przy tych zakupach na chwilę się zatrzymajmy. Własny sklep internetowy to jeden z pomysłów, dzięki jakiemu możesz zacząć zarabiać przez internet.

79% internautów kupuje za pośrednictwem sieci.[1]

Co sprzedawać w sieci?

Pytanie, jakie się nasuwa, to co sprzedawać? Powiedzmy sobie otwarcie, sprzedawać możesz wszystko pod warunkiem, że najdziesz na to nabywcę. Nie ma jednej dobrej odpowiedzi, a wśród ofert internetu możemy znaleźć nawet sprzedawane powietrze ze słoiczka z różnych zakątków świata. To sprawia, że ograniczać Cię może wyłącznie wyobraźnia.

Jak założyć sklep internetowy?

Założenie własnego sklepu jeszcze nigdy nie było tak proste. Dzięki nim nawet osoby bez wiedzy technicznej mogą w prosty sposób stworzyć pełnoprawny sklep internetowy. Takich rozwiązań dostarcza _Stores. To kreator stron www oferujący intuicyjny interfejs, pozwalający użytkownikom łatwo dostosować wygląd i układ swojej strony. Wszystko odbywa się w trybie „przeciągnij i upuść”, co eliminuje konieczność nauki kodowania czy programowania. Dzięki temu proces tworzenia sklepu staje się dostępny dla szerokiego grona osób, niezależnie od ich doświadczenia w branży technologicznej.

Jak pozyskać klientów do swojego sklepu internetowego?

2. Prowadzenie własnego kanału na Youtube

Pamiętasz wcześniej wspomnianego Casey’a Neistata, a może widziałeś jego filmik z Warszawy, który szturmem zdobył sławę. Casey zaproszony do Polski przez Polską Fundację Narodową w ramach świętowania 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości przez pryzmat kamery opowiedział o naszym kraju. Dziś jego audytorium sięga ponad 12 milionów osób.

Jak zacząć prowadzenie własnego vloga?

Kariera jako twórca treści na platformach takich jak YouTube czy TikTok stała się nie tylko popularnym zajęciem, ale także atrakcyjnym sposobem na zdobycie zaufania klientów oraz zmonetyzowanie własnej działalności. Tworzenie autentycznych treści staje się kluczowym elementem tego sukcesu.


Dariusz Pichalski
Sukces na Youtube to maraton nie sprint, najważniejsza jest konsekwencja i cierpliwość. Od 2018 roku rozwijam największy polski kanał na YouTube poświęcony WordPressowi i marketingowi online, z ponad 25 tysiącami subskrybentów i ponad 2 milionami wyświetleń.

Pierwszy klient pozyskany z Youtube zadzwonił do mnie dopiero po ok 40-stym filmie – czyli po prawie roku konsekwentnego dodawania filmów bez gwarancji gratyfikacji. Większość ludzi nie jest w stanie  wytrwać 3 tygodni w swoim postanowieniu, a co dopiero prawie rok.

Tak niewiele trzeba, by zrobić z Youtube największą dźwignię w swoim biznesie – konsekwentnie dodawać filmy. Wiele osób pyta mnie, jak zacząć zarabiać na YouTube – po prostu zacząć. Nie starać się być perfekcyjnym, szukać braków w sprzęcie itp. Po prostu zacznij – bądź w procesie. Z każdym filmem będzie lepiej. Droga do perfekcjonizmu prowadzi przez nieperfekcyjne działania. Działania – nie rozmyślania.

Zaczynając na Youtube nie myśl o nim jak o karcie do bankomatu. Pomyśl jak możesz pomóc innym. Ucz ludzi tego, co sam chciałbyś usłyszeć, gdy dopiero zaczynałeś. Dokumentuj swój proces. Edukuj ludzi, którzy są krok za Tobą. Postaw na ilość, min. 1 film tygodniowy. Najpierw jakoś, później jakość. Edukuj się w zakresie wideo marketingu i wdrażaj małe zmiany na lepsze w swoich filmach. Ale na początku zacznij, bo póki nie zaczniesz to wszystkie scenariusze dzieją się jedynie w Twojej głowie.

Dariusz Pichalski, twórca kanału WordPress & Marketing

 1. Pomysł
  Dobrym pomysłem na karierę jako twórca treści na platformach społecznościowych, takich jak YouTube czy TikTok, może być skoncentrowanie się na tematach i treściach, które są autentyczne, wartościowe oraz związane z własnymi pasjami i doświadczeniami.

 2. Zbudowanie zaufania
  Pierwszym krokiem do zbudowania zaufania jest zdolność do dostarczania autentycznych treści. Odbiorcy są skłonni zaufać osobom, które prezentują się realistycznie, dzielą się swoimi doświadczeniami i pokazują swoją prawdziwą osobowość.

 3. Zmonetyzowanie działalności
  Dzięki różnym mechanizmom, takim jak reklamy, współprace z markami, czy systemy wsparcia od fanów, można przekształcić popularność i zaufanie publiczności w dochodowy biznes. Firmy coraz chętniej inwestują w promocję swoich produktów poprzez współpracę z popularnymi twórcami treści, którzy posiadają zaufanie swojej publiczności.

3. Freelancing

Freelancerzy są niezależnymi profesjonalistami, którzy oferują swoje umiejętności i usługi na rynku pracy, często zdalnie lub na zasadzie elastycznego harmonogramu. To sytuacja, w jakiej freelancer, nie jest stałym pracownikiem danej firmy, ale świadczy usługi na zasadzie kontraktu lub zlecenia dla różnych klientów.

Jak zarabiać będąc freelancerem?

 • Zaprezentuj swoje mocne strony
  Zidentyfikuj obszar, w jakim jesteś ekspertem lub w którym chciałbyś rozwijać swoje umiejętności. To mogą być np. copywriting, projektowanie graficzne, programowanie, marketing, tłumaczenia czy konsulting.

 • Pokaż swoje portfolio
  Pokaż czym się zajmujesz i przekonaj do siebie użytkowników. Zbuduj portfolio prezentujące najlepsze przykłady swojej pracy. To pomoże potencjalnym klientom zrozumieć, jakie umiejętności i doświadczenie posiadasz.

 • Zarejestruj się na dedykowanych platformach
  Dołącz do platform freelancerskich, takich jak Upwork, Freelancer czy Fixly. Uzupełnij swój profil, dodaj informacje o swoich umiejętnościach, doświadczeniu i portfolio. Zleceniodawcy poszukując wykonawców przeglądają profile na tych platformach, aby znaleźć odpowiedniego użytkownika do swoich projektów.

 • Zainwestuj w personal branding
  Promuj swoje usługi poprzez personal branding. Udzielaj się w społecznościach branżowych, publikuj treści na blogu, bądź aktywny się na portalach społecznościowych i w dedykowanych grupach – to wszystko może przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów.

W 2022 roku liczba freelancerów w Polsce przekroczyła 330 tysięcy osób, to ponad 8% wzrost względem roku poprzedniego.[2]

Wraz z rozwojem technologii i internetu pojawiają się nowe możliwości nieosiągalne wcześniej. Omówiliśmy kilka sposobów zarabiania przez internet, a wybór zależy od indywidualnych umiejętności, zainteresowań i dostępności czasu. Warto eksperymentować, poszukiwać nowych możliwości i dostosowywać swoje podejście do zmieniających się uwarunkowań rynkowych. Niezależnie od tego, czy decydujesz się na freelancing, własny sklep internetowy czy karierę youtube’owca, ważne jest, aby podążać za pasją, być konsekwentnym i stale się rozwijać.

Źródła:
[1] Raport „E-commerce w Polsce 2023
[2] fashionbiznes.pl

>
Katarzyna Węgiel
Pasjonatka i praktyk działań inbound marketing. Prywatnie miłośniczka bliższych i dalszych wycieczek rowerowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Polecane dla Ciebie

Szukasz dalej?