❗❗❗ Ostatni dzień promocji! Kup teraz gotowy sklep od 228 zł / rok! ❗❗❗

Wiele firm hostingowych oferuje dziś automatyczne instalatory, dzięki którym uruchomienie WordPressa sprowadza się do kilku kliknięć. Automatyczna instalacja ma jednak też i wady, często nie pozwala uzyskać dokładnie takiego efektu, na jakim może Ci zależeć. Możesz np. chcieć zainstalować konkretną wersję WordPressa, zmodyfikowaną do swoich potrzeb, umieścić instalację w niestandardowym katalogu lub współdzielić bazę danych z inną stroną na tym systemie zarządzania treścią. Warto więc dokładnie poznać przebieg ręcznej instalacji.

Pobieramy WordPressa

Zawsze najnowszą stabilną anglojęzyczną wersję WordPressa pobierzesz ze strony http://wordpress.org/download, klikając przycisk Download WordPress.

Wersję polskojęzyczną pobierzesz ze strony http://pl.wordpress.org, klikając tam przycisk Pobierz WordPressa. Może być tak, że nie będzie to wersja najnowsza.

W obu wypadkach dostępne są archiwa w formacie .zip oraz .tar.gz – ten drugi format to paczka nieco mniejsza, ale trudniejsza do użycia w systemie Windows (na komputerach Mac i z systemem Linux to standardowy format). W dalszych krokach to, którą pobierzesz nie robi różnicy. Plik archiwum będzie nosił nazwę wordpress-numerwersji.zip lub wordpress-numerwersji-pl_PL.zip. Zapamiętaj, gdzie go zapisałeś, czy na pulpicie, czy też w innym folderze.

Kopiujemy WordPressa na serwer

Najwygodniej skopiować archiwum WordPressa za pomocą specjalnego klienta FTP, np. FileZilli. Po zainstalowaniu tego programu musisz go odpowiednio skonfigurować (znać login, hasło i adres serwera FTP, tak jak podaje twój dostawca hostingu) – ale w zamian będziesz mógł sprawnie zarządzać plikami.

Najprościej jest to zrobić za pomocą wbudowanego w panel DirectAdmin menadżera plików. W tym celu po zalogowaniu się do DirectAdmina wybierz z głównego menu ikonkę Twoje pliki. Kliknięcie otwiera widok listy plików. Tam wybierasz katalog public_html i wchodzisz do niego kliknięciem. Powinieneś wśród plików na liście znaleźć index.html.

Teraz należy wgrać na serwer archiwum z WordPressem. W tym celu należy kliknąć przycisk Uploaduj pliki do obecnego katalogu, znajdujący się w sekcji Narzędzia systemu plików menadżera DirectAdmin. Jego kliknięcie otworzy kolejny widok, z przyciskami Wybierz plik, pozwalającymi wskazać do ośmiu plików do wgrania na serwer. Wskaż plik z pobranym w poprzednim kroku archiwum i kliknij przycisk Uploaduj pliki. Jeśli pojawi się komunikat „Wgranie powiodło się”, kliknij link Tutaj, żeby wrócić do widoku plików. Wśród nich powinien być teraz widoczny wordpress-numerwersji.zip

Rozpakowanie archiwum WordPressa

Aby WordPress znalazł się w katalogu, do którego skopiowałeś jego paczkę archiwum, musisz go rozpakować. W tym celu należy w widoku listy plików kliknąć akcję Wypakuj. Otworzy to nowy widok, pokazujący zawartość archiwum i pozwalający zmienić katalog docelowy.

Klikamy tu Rozpakuj. Jeśli pojawi się komunikat: „Rozpakowano plik”, to wszystko poszło dobrze. Trzeba teraz kliknąć link zaczynający się od słów Idź do (i tu ścieżka dostępu).

Jak widać, WordPress został rozpakowany do własnego podkatalogu o nazwie wordpress. Jeśli taki stan rzeczy ci odpowiada (będziesz miał np. kilka różnych stron internetowych na tym samym koncie), to możesz to tak zostawić.

Jeśli jednak chcesz przenieść wszystko do głównego katalogu serwera (co uprości później konfigurację strony) należy wejść do katalogu wordpress, a następnie zaznaczyć wszystkie jego pliki i podkatalogi, klikając w menu listy plików opcję Wybierz. Wszystko zostanie zaznaczone „ptaszkami”. Teraz kliknij przycisk Dodaj do schowka, a następnie wróć do katalogu poziom wyżej (u góry listy link Poziom wyżej).

W głównym katalogu (public_html) kliknij przycisk Przenieś pliki ze schowka tutaj i potwierdź, że chcesz nadpisać wszystkie istniejące pliki. Jedno kliknięcie i instalacja WordPressa znalazła się w głównym katalogu.

Teraz skasuj niepotrzebny już katalog wordpress oraz plik archiwum – robi się to, zaznaczając je na liście „ptaszkami”, a potem klikając na dole listy przycisk Usuń.

Przygotowanie bazy danych dla WordPressa

W głównym widoku DirectAdmina znajduje się link Menadżer baz MySQL. Klikając go otwierasz proste narzędzie do zarządzania bazami.

Zacznij od kliknięcia Utwórz nową bazę danych. W nowym widoku trzeba będzie kolejno podać:

 • nazwę bazy danych (zwykle zaczyna się od niezmiennego prefiksu)
 • nazwę użytkownika (zwykle zaczyna się od niezmiennego prefiksu)
 • hasło użytkownika (można automatycznie wygenerować kliknięciem przycisku Losowe)
 • potwierdzenie hasła użytkownika

Po wypełnieniu tych pól kliknij Załóż.

W rezultacie otrzymasz podsumowanie operacji. Zachowaj wyświetlone tu dane, będą ci później potrzebne.

Możesz teraz sprawdzić, czy wszystko poszło dobrze, używając narzędzia phpMyAdmin. Klikając link Przejdź do phpMyAdmin w Menadżerze baz MySQL trafisz do niezależnego panelu logowania. Przetestuj tu, czy zapisana nazwa użytkownika i hasło pozwalają się zalogować.

Jeśli wszystko poszło dobrze, w lewej kolumnie widoku phpMyAdmina zobaczysz listę swoich baz danych, wśród których powinna być ta, którą przed chwilą założyłeś. Jeśli natomiast posiadałeś już jakąś bazę oraz dane, zrób po prostu import bazy danych mysql.

Pięć minut instalacji

WordPress reklamuje się, że jego instalacja zajmuje kilka minut – oczywiście przy właściwie skonfigurowanym środowisku. Takie środowisko już stworzyłeś, możesz więc uruchomić oficjalny instalator WordPressa.W tym celu otwórz w przeglądarce adres swojej strony (podany w panelu DirectAdmin jako Bieżąca domena) i po ukośniku dodaj index.php, np. www.mojastrona.pl/index.php.

Pierwsze co zobaczysz, to wybór wersji językowej instalatora. Znajdź Polski (jeśli chcesz wersję polską) i kliknij przycisk Kontynuuj. Potem jeszcze pojawi się komunikat z podstawowymi informacjami – przeczytaj je, mogą się przydać – i kliknij Zaczynajmy!

Teraz należy podać podstawowe parametry dostępu do bazy danych, takie jak w poprzednim kroku. Być może nie znasz tylko adresu serwera baz danych. Zwykle domyślna wartość (tzn. localhost) będzie działała poprawnie. Jeśli nie, zapytaj swojego dostawcę hostingu.

Ostatnie pole to Prefiks tabel. Domyślną wartość (wp_) zmień tylko wtedy, jeśli masz dostęp do tylko jednej bazy danych, a chcesz mieć na serwerze kilka niezależnych instalacji WordPressa (można użyć wtedy prefiksów w rodzaju wp1_, wp2_, itd.). Dzięki temu każda instalacja będzie korzystała tylko z przypisanych jej tabel.

Wszystko dobrze? Jeśli tak, to dostaniesz komunikat zaczynający się od „W porządku, złotko!”. Kliknij Uruchomienie instalacji, które przekieruje do kolejnego widoku. Tutaj kolejno wpiszesz:

 • tytuł witryny (dowolny, tak będzie nazywała się twoja strona)
 • nazwa użytkownika (z uprawnieniami administratora – dla bezpieczeństwa polecamy, by nie był to „admin”)
 • hasło (już domyślnie wygenerowane, jest bardzo silne, choć może być trudne do zapamiętania. Możesz zastąpić je własnym, polecamy jednak korzystać z menedżera haseł w przeglądarce)
 • swój e-mail (na ten adres będą wysyłane powiadomienia o działaniu strony na WordPressie)

Ostatnie pole, tj. Widoczność dla wyszukiwarek, pozwala na ustawienie pliku robots.txt tak, by wyszukiwarki internetowe nie indeksowały twojej witryny. Zaznacz je tylko wtedy, jeśli chcesz ukryć stronę przed innymi (np. zakładasz wewnętrzną stronę firmową tylko dla pracowników). Kliknij teraz Zainstaluj WordPressa. Po kilkunastu sekundach powinieneś zobaczyć komunikat Sukces!

Możesz już zalogować się do kokpitu administracyjnego WordPressa. W tym celu kliknij przycisk Zaloguj się – przekieruje on na nową stronę, której adres będzie kończył się ciągiem wp-login.php. Przeglądarka powinna już mieć zapisany login i hasło w swoim menedżerze, ale jeśli nie, pozostaje ręcznie wprowadzić dane logowania, jakie wcześniej podałeś. Uważaj na literówki – i witaj w WordPressie. No tak i najważniejsze! Zapoznaj się koniecznie z zabezpieczeniami wordpressa, aby uniknąć spamu oraz kradzieży danych!

Artur Pajkert z kubkiem cyber_Folks
>
Artur Pajkert
Od 18 lat dzieli się wiedzą i poradami w sprawach e-marketingu i hostingu, jako menedżer, autor publikacji, prelegent, bloger, wykładowca akademicki.

9 odpowiedzi na "Jak ręcznie zainstalować WordPress na hostingu współdzielonym?"

 1. marek pisze:

  A wrzucanie zdjęć do katalogu uploads przez WordPressa od razu działa, czy trzeba zmieniać uprawnienia?

 2. Ziemowit Sajko pisze:

  Jaka jest nazwa hosta bazy SQL, bo mi wyskakuje ciągle error establishing a database connection?

  1. Hekko.pl pisze:

   Zazwyczaj proponujemy po prostu 'localhost’ lub – jeśli przy zakładaniu bazy w panelu operatora hostingu był podany inny – wpisanie właśnie tego, który był podany podczas zakładania bazy.

 3. Mikhail Panyakin pisze:

  Po utworzeniu środowiska, nie mogę uruchomić instalator WordPressa. Otwieram adres swojej strony , po ukośniku dodaję index.php – pisze NOT FOUND. W czym może być problem?

 4. o tym pisałem również na swoim blogu o Copywritingu, SEO i Pozycjonowaniu, zapraszam 🙂

 5. Natalia Bolewicz pisze:

  Dziękuje Wam za ten wpis, bez niego nie dałabym sobie rady sama! 🙂

 6. karlotta pisze:

  Dzięki!, piąteczka, przeszłam proces pomimo małych umiejętności, nieoceniona pomoc!

  1. Artur Pajkert pisze:

   No i pięknie, gratulacje! 🙂 W razie czego – nasz team chętnie pomoże.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane dla Ciebie

Szukasz dalej?