cyber_Webinar 20-10-2022 11:00

Oswój Google Analytics 4 już teraz!

Prelegent: Krzysztof marzec
Oswój Google Analytics 4 już teraz!
video cover
  • 00:02:05Poznaj Google Analytics 4
  • 00:13:28Różnice w nowej wersji Google Analytics
  • 00:36:49Raporty w Google Analytics 4
  • 00:55:50Remarketing
  • 01:00:14Jakich rzeczy nie znajdziecie w nowym Google Analytics?
  • 01:05:49Q&A

Odpowiedzi na Wasze pytania dotyczące Google Analytics 4

Czy jeśli posiadam bloga wystarczy mi podstawowe wdrożenie GA4?

Krzysztof Marzec:

Zdecydowanie tak, zwróć jednak uwagę na dwa aspekty związane z celem działalności bloga. Po pierwsze, śledź efekty działania bloga. Jeśli blog to rozszerzenie strony, to piszesz na nim treści, które przyciągają użytkowników i mają prowadzić do sprzedaży. Pomyśl jakich raportów potrzebujesz i dodatkowo zastanów się, czy blog i strona nie są powiązane ze sobą na tyle, aby je śledzić razem za pomocą jednej usługi. Zawsze proponuję sprawdzać:

  • jak treści z bloga przekładają się na nowych użytkowników pozyskanych z kanału google/organic, którzy konwertują na stronie. W uproszczeniu: pozycjonujesz bloga – użytkownik wchodzi na stronę i w kolejnych krokach/sesjach dokonuje konwersji.
  • czy treści biorą udział w ścieżce konwersji innych kanałów? Czy zwiększają szanse na tę konwersję? Użytkownik trafia na stronę z innego niż google/organic kanału, trafia na treści blogowe podczas sesji – czy takie zachowanie zwiększa Twoje szanse sprzedażowe?
  • czy treści mają dobre wyniki, jeśli są stronami docelowymi dla innych kampanii – e-mail marketing, płatne kampanie i organiczne działania w social mediach możesz zmierzyć za pomocą parametrów UTM. Wtedy dowiesz się, czy dana treść spełniała swoje zadanie i prowadziła do sprzedaży, czy tylko generowała odbicia się od strony.

 Bartłomiej Firmanty:

  • Upewnij się, że korzystasz z Google Search Console i połącz go z Google Analytics 4. Otrzymasz w ten sposób dostęp do dodatkowych raportów, które pomogą Ci znaleźć najlepsze artykuły i strony, które są najchętniej wyszukiwane/odwiedzane/widoczne.

Czy mogę porównywać dane z Universal Analytics do GA4?

Krzysztof Marzec:

Niestety na wielu poziomach nie ma to większego sensu. Owszem, możesz stworzyć raport np.: w Looker Studio i porównać dane z obu wersji na jednym ekranie, ale różnice w definicji i sposobie zbierania danych sprawiają, że ma to bardzo mały sens. Zarówno to, jak Google definiuje sesje, użytkowników czy zmiany definicji sesji z interakcją/współczynnika odrzuceń, czasu spędzonego na stronie powodują, że porównania mają niską wartość. Jedyne co możesz sprawdzać, w celach głównie poszukiwania błędu we wdrożeniu GA4, to liczba odsłon i wdrożenia e-commerce (często rozszerzone e-commerce jest wdrożone pod Universal Analytics, gdzie GA4 potrzebuje zupełnie innego zakresu). 

Jak zintegrować stare dane z GA z nowymi w GA4, aby zachować ciągłość?

Krzysztof Marzec:

Aby zachować ciągłość analiz najlepiej wdrożyć śledzenie równoległe i do obecnie zbieranych danych w UA zbierać dane w GA4. W ten sposób nauczysz się interpretować nowe dane, odkryjesz różnice na własnej stronie i własnych doświadczeniach. 

Kiedyś była opcja sprawdzenia jakie frazy „sprowadziły” użytkownika, teraz też jest taka opcja, czy tylko Search Console ?

Krzysztof Marzec:

To było bardzo dawno temu i w imię walki o prywatność użytkownika Google zablokował przesyłanie danych o słowie kluczowym z wyszukiwarki. Zmiana dotknęła zatem wszystkie systemy analityczne. Próba sprawdzenia słów kluczowych pokaże nam status not provided. Istnieje kilka prób poprawy tego braku danych:

  • narzędzie Keywordhero, które próbuje uzupełniać te braki korzystając z dodatkowych danych. Należy pamiętać, że są to często niezbyt dokładne estymacje.
  • wspomniane Google Search Console pokazuje, jakie słowa mamy wysoko w Google i podaje liczbę wyświetleń, kliknięć, CTR oraz średnią pozycję. Niestety, nawet jak połączymy GSC z GA4, to i tak nie jesteśmy w stanie przypisywać konwersji do konkretnych słów kluczowych.
  • często analizie poddaje się nie słowa kluczowe, ale stronę docelową. Z GSC wiemy, jakie słowa generowały ruch na daną stronę docelową, z GA4 wiemy, jak ruch z google/organic lądujący na tej stronie przekładał się na konwersje. Toporne rozwiązanie, niedokładne, ale zawsze coś.
  • testy konwersji słów robi się w Google Ads. Jeśli mamy odpowiednią próbkę ruchu z Google Ads i dane słowo nie przynosi konwersji, to jest spora szansa, że w SEO osiągniemy podobny efekt. W DevaGroup SEO współpracuje ze specjalistami od Google Ads w ten sposób, że wymienia się tą wiedzą. Potem do kampanii SEO łatwo wybrać słowa, które są niejako skazane na sukces.

Czy dodajesz UTM do linków, które pozyskujesz z myślą o SEO np. z publikacji sponsorowanych?

Krzysztof Marzec:

Jeśli moim celem jest analiza efektu kupionej publikacji u influencera czy w danym portalu, to jasne, że tak. Ale jeśli ten cel to pozycjonowanie, to nie używam UTM. W teorii nie powinny szkodzić jeśli chodzi o SEO, ale przez wiele lat widziałem za dużo błędów Google z tym związanych, żeby tak się podkładać. Google potrafiło nawet indeksować strony z UTM jako duplikaty. Zresztą, ma to jeszcze inny aspekt – podkładanie się wścibskiej konkurencji. Oczywiście absolutnie nie używamy UTM do linków wewnętrznych na swojej stronie czy osadzonych wewnętrznie banerków itp.

Czy dane sprzed 1.07.23 na pewno nie znikną?

Krzysztof Marzec:

Niestety tego nikt nam nie obiecał, wręcz przeciwnie – Google podaje, że po 1 lipca 2023 przez co najmniej 6 miesięcy zachowamy dostęp w usłudze UA do przetworzonych danych. Będzie można je sobie wyeksportować. Może to oznaczać, że w 2024 nie zobaczymy już interfejsu UA.

Czy da się nadpisać parametry domyślne? Np source?

Krzysztof Marzec:

Tak, możesz to zrobić za pomocą parametrów UTM. W tym zakresie polecam nasze nagranie – co prawda jest uniwersalne dla GA4 i UA, ale to bardzo wyczerpujące temat 40 minut wiedzy o UTMach: https://dva.pl/utm-film 

Jak sprawdzić w domyślnych dashboardach, które dane są próbkowane?

Krzysztof Marzec:

Przy nazwie raportu znajduje się ikonka z rozwinięciem tej informacji, jak na poniższym obrazku.

Czy eventy dzieliłbyś na bardzo precyzyjne (np.: kliknięcie w konkretny baner z nazwa zdarzenia „”click_banner_homepage””) czy ogólne kliknięcia z nazwą zdarzenia „click” i parametrem „”click_value = banner_homepage””? I dlaczego?

 Bartłomiej Firmanty:

Bardzo szczegółowych eventów używałbym tylko w sytuacji, w którym są one kluczowe do mierzenia skuteczności osiągania celów biznesowych. W większości przypadków, nie są nam potrzebne aż tak rozbudowane struktury danych, a bez dedykowanej osoby, często wprowadzają szum informacyjny i skupiamy się na analizowaniu rzeczy, które nie mają znaczenia w pełnym obszarze działania.

Odpowiednie korzystanie z sekcji eksploracje w Google Analytics 4 oraz zaplanowane parametry niestandardowe wystarczą w 90% przypadków. Taka postawa otwiera nam też drogę do lepszego poznania narzędzia oraz wykorzystania jego możliwości w o wiele szerszym zakresie.

Obowiązkowa przesiadka na Google Analytics 4 – sprawdź co musisz wiedzieć!

Działasz w Google Analytics? Twoja strona lub sklep korzystają z analitykI serwowanej przez Google? Świetnie! W przyszłym roku czeka nas wszystkich obowiązkowa zmiana i przesiadka na GA4. Ten temat rozgrzewa całą branżę, a my, razem z Krzysztofem Marcem z DevaGroup postaramy się pomóc Wam we wdrożeniu tej zmiany!

Z webinaru dowiesz się:

  • dlaczego powinieneś myśleć o Google Analytics 4 już wczoraj,
  • na co zwrócić uwagę w nowym GA i jakich obszarów dotyczą zmiany,
  • jak tworzyć nietypowe, a praktyczne raporty, które mogą przydać się w działaniach SEM,
  • jak zrozumieć nowe narzędzie i jego interfejs.

Webinar odbędzie się 20.10.2022 roku i jest bezpłatny.

WAŻNE! Zapisy trwają do 20.10.2022 do godziny 10.30.

Krzysztof Marzec

CEO w DevaGroup, agencji z tytułem Partner Google Premier i Google Rising Star. W branży SEM od 2005 roku. Trener SEO, Google Ads & Analytics, prowadził szkolenia dla najlepszych agencji i domów mediowych bezpośrednio na zlecenie Google, szkolił w Akademii Google Partners. Autor trzech książek, ponad setki artykułów i wysoko ocenianych kursów on-line. Wykładowca m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Wyższej Szkoły Europejskiej im. Józefa Tischnera. Gościł na scenach kilkudziesięciu konferencji (m.in. MobileTrends, SEM Camp, Targi eHandlu, Internet BETA) zdobywając wysokie miejsca i nagrody publiczności. Na największej branżowej konferencji w Polsce (I love Marketing) dwukrotnie zajmował pierwsze miejsce – w kategorii Ads & Analytics oraz w dniu poświęconym SEO. Jest pomysłodawcą i organizatorem semKRK, wyjątkowej, krakowskiej konferencji dedykowanej miłośnikom SEM, SEO i Analityki oraz gali nagród semKRK Awards. Pracował dla takich marek, jak: Allegro.pl, Neo24, Shoper.pl, Conrad.pl, Interia.pl, Grupa RMF czy Wydawnictwo Bauer. Sędzia konkursów European Search Awards i Global Search Awards.