Problem z połączeniem z serwerem – test MTR

Zdarzają się sytuacje gdy prędkość transferu, albo stabilność połączenia z naszymi serwerami nie jest satysfakcjonująca. Nie zawsze jednak jest to spowodowane problemami z naszą infrastrukturą. Do pełnej analizy przyczyn problemu niezbędne jest ustalenie, czy problem nie leży gdzieś pomiędzy Twoim komputerem, a naszymi serwerami. Do tego celu idealnie nadaje się narzędzie WinMTR.

W przypadku braku łączności z serwerem prosimy pobrać program WinMTR i wykonać test.

Na czas działania WinMTR prosimy o wyłączenie programów typu p2p oraz zapory sieciowej (firewalla) lub o udostępnienie wszystkich portów. Aplikacja nie wymaga instalacji. Wystarczy rozpakować ją np. na pulpit i uruchomić. W przypadku systemów Windows VISTA i nowszych program należy uruchomić poprzez kliknięcie prawym klawiszem myszy i wybranie opcji „Uruchom jako administrator”.

Instrukcja użycia dla użytkowników systemów operacyjnych z rodziny Microsoft Windows:

 1. Uruchamiamy program i w polu Host wpisujemy nazwę domeny, która działa z naszych serwerów, można również podać adres IP serwera i wciskamy przycisk „Start”
  testmtr
  Oczywiście proszę się nie sugerować adresem IP, który widnieje na zrzucie powyżej – to tylko przykład!
 2. WinMTR wykonuje test, po koło 10-15 minutach wciskamy przycisk „Stop”.
 3. Eksportujemy wynik do pliku tekstowego lokalnie na nasz komputer, za pomocą opcji „Export TEXT”
 4. Wpisujemy nazwę pliku, np. wynik_mtr.txt i klikamy Zapisz
  testmtr2
 5. Plik wysyłamy jako załącznik do maila wraz z krótkim opisem problemu i wysyłamy wiadomość na adres wsparcie@cyberfolks.pl
 6. Do maila prosimy również dołączyć swój adres IP, można go w łatwy sposób uzyskać wchodząc tutaj.

Wynik działania programu możemy również przesłać w formie zrzutu ekranowego, który będzie przedstawiał całe okno programu po kliknięciu w przycisk Stop.

MacOS

W celu instalacji aplikacji MTR na komputerze typu mac trzeba uruchomić terminal (aplikacje > terminal) i w linii komend wpisać polecenie które zainstaluje aplikacje mtr: brew install mtr.

Aplikacja jest wywoływana z trybu tekstowego terminala poleceniem: sudo mtr <nazwa_domeny.pl>

W przypadku problemów z uruchomieniem aplikacji i błędem „mtr: command not found” należy jednorazowo pisać takie komendy:
echo -n 'export PATH=~/bin:$PATH' >> ~/.zshrc
echo -n 'export PATH=~/bin:$PATH' >> ~/.bashrc

problem-z-polaczeniem-z-serwerem-test-mtr
>
Krzysztof Przybyła