W ubiegły weekend uczestniczyliśmy w WordCamp Łódź – największej konferencji WordPressowej w Polsce. To 3 dni wypełnione wiedzą i rozmowami, niekoniecznie tylko o WordPressie. Osobiście był to mój 6 polski WordCamp. Wcześniej bywałam już uczestnikiem, prelegentem oraz organizatorem, a w tym roku po raz pierwszy jako przedstawiciel sponsora.

Do tej pory zmieniały się miasta, ekipy organizatorów i pomysły na WordCamp, ale jedno pozostaje niezmienne – społeczność WordPressa, która jest po prostu wspaniała.

Z linuxpl.com byliśmy tylko we dwójkę – ja i Tomek Urbański. Całe 3 dni konferencji i 2 imprezy spędziliśmy na rozmowach z wieloma, wieloma osobami. Udało nam się osobiście poznać nawet kilkoro uczestników naszych webinarów oraz klientów linuxpl.com (pozdrawiam, fajnie było się spotkać! :)).

Chciałabym w tym miejscu móc napisać coś o prelekcjach, ale wstyd się przyznać, nie uczestniczyłam w żadnej z nich w całości. Większość czasu spędziłam przy stoisku z kawą i przy barze rozmawiając zarówno ze starymi, jak i nowo poznanymi znajomymi.

Middle Party na WordCamp Łódź 2019

Jakie jest nastawienie społeczności do Gutenberga?

Wśród tych rozmów starałam się m.in. wybadać jakie są nastroje wśród społeczności odnośnie Gutenberga. Jest to temat, który w ostatnich miesiącach w całości mnie pochłania. Ja na razie bawię się własnymi blokami eksperymentalnie, ale udało mi się znaleźć 3 osoby, które wdrażały już bloki tworzone w REACT na produkcji. Dodatkowo, całkiem sporo osób przerzuciło się już na kodowanie stron z wykorzystaniem bloków ACFa. Ogólnie widzę, że nastroje są pozytywne, coraz więcej osób jest zainteresowanych nauką Gutenberga.

I bardzo dobrze, Gutenberg i JavaScript są przyszłością WordPressa i ogólnie webdevelopmentu. Trzeba iść w te technologie jeśli chce się na dłuższą metę pozostać w grze.

WordCamp Łódź 2019 – podsumowanie

Ogólnie WordCamp w Łodzi udał się bardzo dobrze, pozostaną mi po nim miłe wspomnienia. Cieszę się, że jako linuxpl.com mogliśmy dołożyć się do imprezy. Mam nadzieję, że piwo Wam smakowało i że bawiliście się na WordCampie równie dobrze jak i my.

linuxpl.com sponsoruje imprezę na WordCamp Łódź 2019

A wszystkich tych, którzy na co dzień pracują z WordPressem, ale w WordCampie nie uczestniczyli, mogę tylko zachęcić do udziału w kolejnych edycjach.

Warto także uczestniczyć w lokalnych spotkaniach społeczności WordPressa, które odbywają się w kilku miastach w Polsce. Kalendarz WordUpów jest uzupełniany na bieżąco przez organizatorów i można go przeglądać na tej stronie >>>.

Dajcie znać jeśli byliście na WordCampie. Jakie są Wasze wrażenia?

>
Magdalena Paciorek
Ewangelistka WordPress, deweloperka, organizatorka naszych webinarów. Fanka Gutenberga.

12 odpowiedzi do "Wspomnienia z WordCamp Łódź 2019"

 1. Jako organizator chcę Wam raz jeszcze podziękować za to, że nas wspomogliście w organizacji. Jak zauważyłaś – dość sporo nowych ludzi się pojawiło i czytając wstępne opinie chcą więcej 🙂

  1. Magdalena Paciorek pisze:

   Dzięki Maciek za świetną organizację. WordCampów nigdy za wiele 🙂

 2. iwona pisze:

  Doskonały artykuł!

 3. Robert pisze:

  Żałowałem, że nie mogę jechać w tym roku. Po tym co tutaj napisałaś, żałuję jeszcze bardziej. W przyszłym roku na pewno będę. No i oczywiście czekam na WordUp w Poznaniu.

  1. Magdalena Paciorek pisze:

   Naprawdę warto się wybrać na WordCamp 🙂 Myślę, że po nowym roku będziemy organizować WordUp w Poznaniu, a może i nawet jakieś warsztaty 🙂

 4. adres kalendarza to tak po prawdzie
  https://calendar.google.com/calendar/embed?src=g9taks392e8mc5letq9pmtfqq8%40group.calendar.google.com&ctz=Europe%2FWarsaw
  możecie go sobie dodać do własnych kalendarzy w telefonie

  trochę krótki ten opis poczytałbym więcej 🙁

  1. Magdalena Paciorek pisze:

   Dzięki Arku za bezpośredni link do kalendarza 🙂 Dla mnie WordCampy to przede wszystkim spotkania z ludźmi, rozmowy w kuluarach, wspólne imprezowanie, ale też uczenie się od siebie. Wszystko inne, cała ta otoczka, do której tak przywiązujemy uwagę jako organizatorzy, jest sprawą drugorzędną. W tym roku to sobie przypomniałam, bo pierwszy raz od 3 lat byłam po prostu uczestnikiem, a nie organizatorem czy prelegentem. Inaczej się na to patrzy jako uczestnik, a inaczej jako organizator. Nagadałam się z ludźmi za wszystkie czasy, a i tak jeszcze z wieloma osobami nie zdążyłam porozmawiać. I myślę, że moje doświadczenie byłoby podobne, niezależnie od tego czy lokalizacja WordCampa byłaby inna, czy prelekcje trwałyby 30 min, czy 40 min, czy byłyby 2 albo 3 ścieżki, czy WordCamp trwałby jeden dzień czy dwa dni. Po prostu w tym wszystkim najważniejsze są relacje, społeczność i ogólnie idea, za którą stoi WordCamp.

 5. Super, że można było zbić piątkę i porozmawiać! Do zobaczenia za rok!

  1. Magdalena Paciorek pisze:

   Hej Łukasz, fajnie było się poznać 🙂 Do zobaczenia na kolejnych eventach! 🙂

 6. Barnaba pisze:

  Wygląda na to, że w tym roku warto było się pojawić. Do zobaczenia w nowym roku!

 7. Michał pisze:

  Ciekawe co z WordCampem w tym roku. Czy coś już wiadomo?

 8. jan pisze:

  No właśnie, a co z WordCampem w tym roku? Ktoś coś wie?

Komentowanie jest wyłączone.

Polecane dla Ciebie

Szukasz dalej?