Wersja WordPress to jeden z elementów większego, cyklicznego badania. Jako jeden z wiodących operatorów hostingu stale monitorujemy ponad półtora miliona domen w Polsce i chętnie dzielimy się wiedzą – stąd rozpoczynamy publikowanie raportów o stanie WordPress w Polsce. Raport obejmuje stany, które udało nam się przeanalizować w lipcu 2021 roku.

Wersje WordPress w czerwcu 2021 – źródła danych

Źródłem wiedzy o domenach, które podlegały analizie były przede wszystkim:

  • domeny zarejestrowane w cyberfolks.pl i innych markach grupy H88
  • domeny obsługiwane na serwerach DNS w cyberfolks.pl
  • listy domen budowane w sposób zautomatyzowany na podstawie mechanizmów wyszukiwawczych, bazujących na języku polskim
  • listy domen budowane w oparciu o autorskie narzędzia analizujące linkowanie między stronami pod kątem seo (seofabryka.pl)
  • audyty stron inicjowane przez użytkowników na stronach różnych marek grupy H88 S.A.
  • domeny, których właściciele korzystali z bezpłatnego narzędzia do generowania polityki prywatności na stronę
  • domeny używane w adresach mailowych osób, które zapisały się na webinary, pobrały ebooki itp.

W żadnym wypadku wykonywania tego badania nie przekazano nazw domenowych ani danych osób ewentualnie związanych z domenami do żadnego zewnętrznego podmiotu. Wszystkie testy były wykonane wyłącznie w oparciu o własne, wewnętrzne skrypty i mechanizmy analizujące strony.

Analizowany zbiór domen zawierał domeny zarejestrowane i hostowane u różnych operatorów, z dominującą końcówką domenową .pl – jednak były w nim także inne końcówki domenowe. Uproszczone kryterium kwalifikowało domenę do badania polskiego internetu, jeśli:

  • domena była krajową domeną NASK
  • domena była zarejestrowana przez polski podmiot
  • domena była zapisana w kontekście pozwalającym przypisać jej „polskie” zastosowanie, np. jej właściciel wykonywał polski audyt strony.

Ile stron na WordPress jest w Polsce?

Przeanalizowano 1 521 079 domen. Znaczna część domen to strony w budowie lub domeny wystawione na giełdach domen. W wypadku 533 411 domen wykryto jakikolwiek system CMS. Z tej liczby potwierdzono 425 663 stron opartych o WordPress.

Udział WordPress w systemach CMS w Polsce jest podobny do publikacji światowych, choć te mówią częściej o ok. 60%. W analizowanym okresie dla polskich stron wynosił on 79,8%, co oznacza ogromną przewagę WordPress nad jakimkolwiek innym systemem CMS.

79,8%

WAŻNE – W czerwcu 2021 zmodernizowaliśmy algorytm, który wykrywa instalacje WordPress bardziej skutecznie, stąd wyższy odsetek stron. Naszym zdaniem za duży wzrost względem poprzedniego miesiąca odpowiada przede wszystkim udoskonalone wykrywanie instalacji WordPress, a nie faktyczny wzrost udziału tego CMS w rynku systemów CMS.

Strony oparte o WordPress stanowią dzisiaj absolutny trzon polskiej Sieci. Warto zwrócić uwagę, że badanie obejmuje tylko główne domeny – instalacji jest z pewnością o wiele więcej, niż wynika to tylko z liczby domen. Mogą one obejmować także subdomeny i instalacje w folderach domeny głównej, co nie było przedmiotem badania.

WordPress 5.7 zdecydowanym liderem!

W większości wypadków (348 953) udało się sprawdzić wersję rdzenia WordPress. Dla zapewnienia czytelności podaję wyłącznie wyniki dla wersji major (czyli głównej wersji WordPress, kodowanej przez dwie pierwsze cyfry i kropkę między nimi), podawanie wersji minor (czyli tej, oznaczanej trzecią liczbą po drugiej kropce, np. 5.2.3) powodowałoby zbyt wielką nieczytelność.

wersjaliczba stronudział
WordPress 5.79798823.02%
WordPress 4.9387919.11%
WordPress 5.6342428.04%
WordPress 5.5335927.89%
WordPress 5.4276746.5%
WordPress 5.3246125.78%
WordPress 5.2195704.6%
WordPress 5.8180934.25%
WordPress 5.1137593.23%
WordPress 4.7120242.82%
WordPress 4.892802.18%
WordPress 5.079131.86%
WordPress 4.438510.9%
WordPress 4.538080.89%
WordPress 4.637970.89%
pozostałe7666918.01%
liczba zbadanych instalacji wordpress wraz z wersjami tego cms

Jak widać, dominuje wersja 5.7 zgarniając ponad 23% udziału. Najnowsza wersja WordPress, tj. w chwili publikacji tego raportu – wersja 5.8, aktualnie ma ponad 4% udziału. WordPress 5.8 został udostępniony 20 lipca, a tym samym w kolejnym miesiącu oczekujemy znacznego wzrostu udziału najnowszej wersji.

Wersja 4.9, prawdopodobnie jako ostatnia sprzed ery Gutenberga (wydana w listopadzie 2017) legitymuje się blisko 9.11% udziałem w rynku, co stawia ją na pozycji drugiej- czyli zajmuje, niestety, nadal miejsce na podium.

Wersje WordPress a certyfikat SSL

Sprawdziliśmy, jaka część stron na WordPress otwiera się jako strony zabezpieczone certyfikatem SSL, w podziale na wersje. Okazuje się, że poziom dobrych praktyk, związanych ze stosowaniem SSL’a nie jest taki sam względem wersji WordPress.

wersjaliczba stronw tym z SSLudział z SSL
WordPress 5.7979886870670.12%
WordPress 4.9387911630442.03%
WordPress 5.6342422210864.56%
WordPress 5.5335922021060.16%
WordPress 5.4276741723062.26%
WordPress 5.3246121412957.41%
WordPress 5.2195701111356.79%
WordPress 5.8180931320372.97%
WordPress 5.113759540539.28%
WordPress 4.712024355429.56%
WordPress 4.89280317734.23%
WordPress 5.07913352044.48%
WordPress 4.43851105327.34%
WordPress 4.53808113729.86%
WordPress 4.63797109928.94%
pozostałe766694357156.83%
udział stron z ssl w systemi wordpress

Strony na WordPress były chronione SSLem w stopniu, który można by przypisać poziomowi ogólnej „dbałości” o stronę, wyrażającej się także w w jej aktualizowaniu. Miesiąc temu badaliśmy polski internet i okazało się, że rekordowa wersja 5.7 uzyskała 70,46% „penetracji” SSL, podczas gdy tym razem wersja 5.7 i 5.8 legitymuje się już 70,56% udziałem stron na SSL!

Natomiast dla starszych wersji CMS’a widzimy, że wskaźnik penetracji SSL’ami wynosił zaledwie 20-30%, czyli radykalna większość takich stron funkcjonuje wyłącznie poprzez http://, bez stosowania szyfrowanego połączenia https:// – pozostawianie danych na takich stronach jest ryzykowne, a co więcej, ich właściciele tracą w oczach Google oraz użytkowników.

57.68% – tyle stron na WordPress używa SSL w ujęciu średnim.

Dowiedz się więcej o certyfikatach SSL, jeśli chcesz zrozumieć, dlaczego to takie ważne. W tym miejscu powiedzmy, że, w uproszczeniu, chodzi o:

  • zaufanie użytkownika,
  • pozycję w Google,
  • poufność danych użytkowników.

Co jeszcze chcesz tu zobaczyć?

To chyba pierwsze takie zestawienie, opracowane w pełni w Polsce, obejmujące wersje WordPress w naszym kraju. Uważasz je za interesujące? Śmiało, podziel się w komentarzu! A może jest coś, co chciałbyś, abyśmy zbadali w kolejnych iteracjach badania? Twoja sugestia będzie dla naszego zespołu ważną inspiracją 🙂

wersje-wordpress-w-polsce-w-lipcu-2021
>
Artur Wolański

Jedna odpowiedź na "Wersje WordPress w Polsce w lipcu 2021"

  1. Adam pisze:

    Widzę trochę zmian 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane dla Ciebie

Szukasz dalej?