“Rób WordPressa lepiej” to kompaktowa książka, w której Maciek Kuchnik zebrał listę kilkudziesięciu powszechnych błędów w pracy z WordPressem. Opisał również dobre praktyki, które pomogą tych błędów uniknąć.

Maciek – autor książki – jest doświadczonym programistą, który w swojej karierze zrealizował wiele projektów WordPressowych. Jest także autorem podcastu “Rób WordPressa”, którego, jako cyber_Folks, jesteśmy partnerem.

Z książki dowiesz się:

  • jakich błędów nie popełniać przy zamawianiu domeny i hostingu
  • jak postępować z motywami i wtyczkami
  • w jaki sposób dbać o bezpieczeństwo WordPressa
  • jak współpracować z klientami (dla osób zajmujących się tworzeniem stron dla klientów)

Dla kogo jest książka “Rób WordPressa lepiej”?

Rób WordPressa lepiej” nie jest pozycją dla programistów i osób posiadających zaawansowaną wiedzę na temat WordPressa. To trzeba sobie od razu powiedzieć.

Książka skierowana jest do:

  • przedsiębiorców i blogerów, którzy sami wykonali własną stronę internetową na WordPressie
  • osób zajmujących się tworzeniem stron na WordPressie dla klientów, głównie z wykorzystaniem gotowych motywów i wtyczek np. typu page builder
  • osób, które dopiero planują stworzyć stronę internetową na WordPressie

Wszystkie zagadnienia opisane są lekkim i łatwym do zrozumienia językiem, brak tu branżowego żargonu i skomplikowanych opisów. Więc nawet jeśli określasz się jako osoba “nietechniczna”, ta książka jak najbardziej jest dla Ciebie. Wystarczy, że chcesz poszerzać swoją wiedzę na temat WordPressa.

Czego dowiesz się z książki “Rób WordPressa lepiej”?

Książka jest zbiorem typowych błędów, z którymi każdy i każda z nas na swojej WordPressowej drodze prędzej czy później się spotka. A z pewnością je samodzielnie popełni. Jest to praktycznie nie do uniknięcia. Jednak zamiast uczyć się na własnych błędach, możemy przeczytać książkę i skorzystać z wiedzy bardziej doświadczonej osoby.

Książka rozpoczyna się z grubej rury. Od tematów, których zaniedbanie może nas w przyszłości narazić na duże koszty, a może i nawet na nieprzyjemności natury prawnej. Maciek opisuje tu na co należy zwrócić uwagę przy zakupie domeny, hostingu oraz komponentów do WordPressa. Wziął pod uwagę: motyw czy wtyczki, tak aby w przyszłości uniknąć przykrych niespodzianek np. utraty praw do domeny czy aktualizacji wtyczek. A problemy obrazowo okrasza opisami własnych doświadczeń.

Wyceniłem to zlecenie. Klient zaakceptował koszt, a ja zabrałem się do pracy. W tym momencie czekało nas niemiłe zaskoczenie. Okazało się, że klient nie ma dostępu do aktualizacji wtyczek, za które zapłacił przy zleceniu strony kilka miesięcy wcześniej. Niestety kontakt z poprzednim wykonawcą strony okazał się niemożliwy. Rozwiązanie było jedno, ponownie kupić wtyczki, które zostały użyte na stronie. Mój klient musiał wydać dodatkowo około 1000 zł na wtyczki, za które zapłacił przecież wcześniej. Gdyby podczas tworzenia strony klient kupił te wtyczki na siebie, nie byłoby ryzyka związanego ze zmianą firmy obsługującej sklep.

„Rób WordPressa lepiej” Maciej Kuchnik

W kolejnych rozdziałach zagłębiamy się w tematy związane z wtyczkami i motywami. Tematy te, na pierwszy rzut oka, wydają się oklepane. W internecie znajdziemy przecież mnóstwo tutoriali jak zainstalować daną wtyczkę, aby rozwiązać palący nas problem. Jednocześnie z tych tutoriali nie dowiemy się, jakie mogą być tego skutki uboczne po dłuższym czasie. Dla przykładu: wyjdą nowe wersje wtyczki, zostanie ona porzucona przez autora czy gdy nasza strona zostanie zhakowana poprzez wykrytą we wtyczce podatność. 

Dzięki książce “Rób WordPressa lepiej” mamy okazję spojrzeć na temat motywów i wtyczek z innej niż dotychczas perspektywy. Wielu z poruszanych tu zagadnień próżno szukać w szeroko dostępnych materiałach, które znajdziemy w internecie.

Płatne motywy zwykle są dużo bardziej rozbudowane i mają więcej funkcji, niż motywy z repozytorium WordPressa. Niestety nie zawsze jest to zaletą. Głównym problemem takich motywów “do wszystkiego” jest to, że są one przeładowane ogromną ilością zbędnego kodu. Mówi się, że od przybytku głowa nie boli, ale w tym przypadku tak może się zdarzyć. Gdy sprawdzisz swoją stronę w narzędziu takim jak PageSpeed Insights lub GTMetrix może się okazać, że przez ten dodatkowy kod strona ma problemy z wydajnością.

„Rób WordPressa lepiej” Maciej Kuchnik

Kolejnym ważnym tematem, który został prześwietlony w książce Maćka Kuchnika jest wysyłka maili z WordPressa. Każdy właściciel sklepu internetowego, platformy e-learningowej czy też innego portalu, który wysyła maile systemowe do użytkowników, wie jaki to jest problem gdy te maile nie dochodzą. Podkopuje to wiarygodność naszej firmy, zwiększa niezadowolenie użytkowników. Przeważnie też powoduje większe obciążenie zespołu wsparcia i konieczność odpowiadania na zwiększoną liczbę zapytań.

Podobnie jest w przypadku wysyłki newslettera – tu również chcielibyśmy unikać problemów z dostarczalnością maili. W książce oraz w załączonych do rozdziału odcinkach podcastów znajdziesz niezbędne informacje. W tym jak się zabrać za wysyłkę maili systemowych oraz newslettera.

Dodatkowo, jeśli interesuje Cię temat dostarczalności maili, to ze swojej strony polecam Ci także webinar, który jakiś czas temu przeprowadzaliśmy wspólnie z EmailLabs. Wysyłka e-maili przez dedykowany SMTP: jak unikać błędów i zyskać przewagę?.

Ok. 25% treści książki poświęcone jest tematyce szeroko rozumianego bezpieczeństwa WordPressa. Jest to temat niezmiernie ważny, aczkolwiek przeważnie zupełnie pomijany w tutorialach, które możemy znaleźć w internecie. Sami też mamy tendencje do nieprzywiązywania do tego należytej uwagi, dopóki strona działa i nic się z nią nie dzieje. Lecz gdy wydarzy się coś niepokojącego, np. strona zostaje zhakowana, to często jest już za późno. Przez zaniedbania związane z bezpieczeństwem strony łatwo utracić reputację i narazić swoją działalność na straty.

Okazało się, że wszystkie maile jakie wysyłam trafiają do spamu zamiast do skrzynki odbiorczej. Mocno się zdziwiłem, bo nigdy nie miałem problemu z pocztą tym bardziej, że moja poczta była obsługiwana przez komercyjną wersję Gmaila. […] Pierwsza rzecz jaka przyszła mi do głowy to sprawdzenie, czy moja domena nie trafiła na jakąś blacklistę. Po kilku minutach okazało się, że faktycznie moja domena jest na kilku blacklistach. Systemy antyspamowe wykorzystują takie blacklisty. W momencie, gdy znajdzie się tam domena, z której pochodzi mail automatycznie jest oznaczany jako spam. […] 
…kilka miesięcy wcześniej […] zainstalowałem takiego testowego WordPressa, o którym zupełnie zapomniałem. Jedna z tych wtyczek miała błąd dotyczący bezpieczeństwa i przez to do WordPressa dostał się złośliwy kod, który zamienił tę testową stronę w maszynkę do wysyłania spamu. Oczywiście natychmiast usunąłem tego WordPressa i zgłosiłem rozwiązanie problemu do operatorów blacklist. Mniej więcej po 2-3 dniach moja poczta zaczęła prawidłowo dochodzić do adresatów. Utrudniło mi to pracę, bo dopóki nie miałem pewności, że wszystko działa poprawnie, to równolegle do maila wysyłałem też smsa z informacją, że wysłałem maila. Jeden zapomniany WordPress wprowadził spore zamieszanie i skutecznie zdezorganizował mi pracę. Pomyśl teraz, jaki wpływ miałaby ta sytuacja jeśli dotknęłaby firmę, w której pracuje np. 20 handlowców i każdy z nich wysyła codziennie po kilkanaście maili. Byłoby naprawdę źle.

„Rób WordPressa lepiej” Maciej Kuchnik

Choćby dla tych tylko rozdziałów – poświęconym bezpieczeństwu WordPressa – warto kupić książkę “Rób WordPressa lepiej”. 

Znajdziemy w niej jeszcze, omówione pokrótce, tematy prawne związane z licencjami, prawami autorskimi czy niezbędnymi dokumentami (np. regulaminy). O nich nie powinniśmy zapominać gdy posiadamy stronę lub sklep internetowy.

Ostatni rozdział dedykowany jest osobom, które tworzą strony dla klientów. Znajdziemy w nim wiele porad dotyczących współpracy z klientami: jak wycenić swoją pracę, czy jak komunikować swoje oczekiwania wobec klienta. Maciek opisał w nim też kilka historii, które przydarzyły mu się podczas współpracy z klientami. Były dla niego nauczką na przyszłość. 

Czy warto kupić książkę “Rób WordPressa lepiej”?

Książka “Rób WordPress lepiej” nie jest dla każdego. Nie znajdziesz tu tajemnej, czy zaawansowanej wiedzy dla programistów. Jest to przewodnik po dobrych praktykach pracy z WordPressem, napisany w przystępnym stylu i przeznaczony dla właścicieli stron oraz osób korzystających z page builderów (np. Elementor) do tworzenia layoutów.

Najmocniejszą stroną tej książki jest… jej autor, który nie tylko jest programistą i zna WordPressa od strony “bebechów”, ale także ma wieloletnie doświadczenie w pracy z klientami i widział już nie raz, jak pewne zaniedbania podczas tworzenia strony mogą w niedalekiej przyszłości powodować nieciekawe skutki uboczne.

Jest to unikalne na polskim rynku, gdyż większość ogólnodostępnych w internecie materiałów dla osób początkujących z WordPressem, opracowana jest przez osoby równie początkujące, które nie mają jeszcze dostatecznej wiedzy i doświadczenia żeby widzieć potencjalne problemy w prezentowanych przez siebie poradach.

Czy zatem warto kupić książkę “Rób WordPressa lepiej”? 

Warto, jeśli samodzielnie tworzysz i administrujesz swoją witryną – zapoznanie się z zawartością książki i wdrożenie zawartych w niej porad pozwoli Ci uniknąć niepotrzebnego stresu. 

Warto dwa razy bardziej, jeśli zajmujesz się tworzeniem stron na WordPressie dla klientów, głw. za pomocą page builderów – pozwoli Ci to uniknąć niepotrzebnych wpadek i podpatrzeć u bardziej doświadczonej osoby jakimi zasadami kieruje się przy współpracy z klientem. 

A jeśli jesteś programistą to niewiele rzeczy opisanych w książce będzie dla Ciebie nowością. Ale może warto wesprzeć autora i np. nabyć książkę do firmowej biblioteczki czy na prezent dla mniej doświadczonej osoby?

W każdym razie, na polskim rynku książka “Rób WordPressa lepiej” jest solidną i na swój sposób unikalną pozycją na temat WordPressa. Fajnie, że Maciek Kuchnik zdecydował się w niej podzielić swoim doświadczeniem. Mam nadzieję, że w przyszłości więcej PROsów WordPressowych pójdzie w jego ślady i zapełni pustkę na polskim rynku wiedzy, a szczególnie w zakresie bardziej zaawansowanych tematów.

A Wy macie do polecenia jakieś ciekawe materiały o WordPressie? Podzielcie się linkami w komentarzu.

>
Magdalena Paciorek
Ewangelistka WordPress, deweloperka, organizatorka naszych webinarów. Fanka Gutenberga.

Jedna odpowiedź do "Recenzja książki “Rób WordPressa lepiej”"

  1. PwS pisze:

    Świetna książka. Jestem już po lekturze ebooka i z czystym sumieniem mogę polecić każdemu, kto opiera swoje strony na WordPressie. W książce znajduje się masa użytecznych porad i tricków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Polecane dla Ciebie

Szukasz dalej?