Nazwa sklepu internetowego to najważniejszy element marki (brandingu) Twojego e-commerce’u, który często bywa niedoceniany. A to właśnie dobra nazwa już na starcie daje przewagę konkurencyjną i ułatwia wypromowanie Twojej marki. Nazwa jest ważniejsza od logo, bo bez niego sklep/marka może istnieć, a bez nazwy sklepu po prostu nie ma. Wszystko sprowadza się do prostej zasady: to co jest nienazwane – nie istnieje w ludzkiej świadomości. Znajduje się poza ludzkim horyzontem poznawczym. 

W tym artykule chcę Ci pokazać dlaczego powinnaś lub powinieneś przyłożyć dużą wagę do wymyślenia/wybrania nazwy dla swojego sklep, jak również dla każdego innego biznesu lub dla własnych produktów, jeśli takie tworzysz. 

Z artykułu dowiesz się:

  • czy jest nazwa i z czego się składa,
  • dlaczego jest ważna i jakie korzyści idą w parze z dobrą nazwą,
  • jakie cechy powinna spełniać dobra nazwa,
  • jak samodzielnie zabrać się do wymyślania i tworzenia nazwy dla własnego sklepu internetowego.

Czym jest nazwa sklepu internetowego

Według definicji słownikowej „nazwa” to słowo lub zestaw słów używanych do identyfikowania jednej osoby, miejsca, przedmiotu lub idei. Jest to forma znaku lub oznaczenia, które są stosowane w celu rozpoznawania i rozróżniania jednego bytu od innych. 

Nazwa w kontekście biznesu i budowania marki obejmuje słowo lub zestaw słów używany do identyfikowania i odróżniania konkretnej firmy, produktu lub usługi od innych. Można ją tworzyć z różnych elementów takich jak: słowa, skróty, akronimy, kombinacje liter, numery, neologizmy lub połączenia słów. Stanowi ona kluczowy element identyfikacji marki i może wpływać na sposób, w jaki marka jest postrzegana przez klientów. 

W odniesieniu do branży e-commerce nazwa sklepu internetowego jest nie tylko identyfikatorem, ale również narzędziem marketingowym. Może pomóc w przyciąganiu uwagi potencjalnych klientów, budowaniu zaufania i lojalności, a także w poprawie widoczności w wynikach wyszukiwania.

Wszystko zaczyna się od nazwy

Nazwa sklepu to pierwsza rzecz, z jaką klienci stykają się przy kontakcie z Twoim sklepem. Jest to ogromna szansa na wywołanie w nich pozytywnego wrażenia i korzystnych skojarzeń z Twoją marką. Wykorzystaj to, bo jak mówi znane powiedzenie: „Nigdy nie masz drugiej szansy na zrobienie pierwszego wrażenia”.

W przypadku biznesów działających w sieci dobra nazwa nabiera jeszcze większego znaczenia. Firma z fizyczną lokalizacją ma do dyspozycji oznakowanie, wystrój i atmosferę, którą może zbudować na pomocą przestrzeni, do której zaprasza swoich klientów. W przypadku sklepu internetowego nie możesz wykorzystać tych fizycznych „wspomagaczy”. To, jak zostaniesz odebrany przez swoich potencjalnych klientów, zależy od tego, jakie doświadczenie wywoła u nich korzystanie z Twojego sklepu. A to właśnie nazwa Twojej marki (nazwa sklepu, nazwa domeny) jest pierwszą rzeczą, z jaką zetkną się Twoi potencjalni klienci.

Dlaczego nazwa sklepu internetowego jest tak ważna?

Tak jak już wspomniałem nazwa sklepu internetowego może ona mieć ogromny wpływ na wrażenia klientów, postrzeganie Twojej marki oraz skuteczność marketingową sklepu. Oto kilka kluczowych powodów, dla których warto poświęcić czas na wybranie odpowiedniej nazwy dla sklepu.

Pierwsze wrażenie

Nazwa sklepu jest często pierwszym komunikatem, który trafi do klienta i wywoła u niego określone wrażenie.W tym kontekście powinna ona wzbudzać zainteresowanie, być łatwa do zapamiętania i przyjemna dla oka, a także ucha. Ciekawa i przyciągająca nazwa może zwrócić uwagę potencjalnych klientów i skłonić ich do bliższego przyjrzenia się ofercie sklepu.

Budowanie marki

Nazwa sklepu to jeden z kluczowych elementów budowania marki. Dobra nazwa powinna wyrażać wizję i wartości firmy, a także przekazywać odpowiednie, korzystne skojarzenia. Powinna być unikalna, łatwo rozpoznawalna i różnić się od konkurencji. Silna marka z dobrze dobraną nazwą może przyciągnąć lojalnych klientów i wyróżnić się na rynku e-commerce.

Komunikacja wartości i oferty

Dobrze dobrana nazwa sklepu komunikuje wartości i unikalną ofertę firmy, a nawet potrafi podkreślić cechy i korzyści produktów, które oferuje sklep. Na przykład, jeśli sklep specjalizuje się w ekologicznych produktach, nazwa powinna to odzwierciedlać i przyciągać klientów zainteresowanych takimi produktami.

Optymalizacja pod SEO 

Wybór odpowiedniej nazwy sklepu może mieć wpływ na optymalizację SEO (Search Engine Optimization). Jeśli nazwa sklepu zawiera kluczowe słowa związane z produktem lub branżą, może to pomóc w osiągnięciu lepszych wyników w wyszukiwarkach internetowych. W tym kontekście warto rozważyć również dostępność domeny zgodnej z nazwą sklepu, aby ułatwić klientom dotarcie do witryny.

Cechy dobrej nazwy sklepu/marki

Stworzenie dobrej nazwy nie jest łatwe, o czym świadczy fakt, że na rynku działają firmy namingowe, które profesjonalnie zajmują się ich tworzeniem. Można za to wymienić wyznaczniki dobrej i przy ich pomocy samodzielnie próbować wymyślić nazwę dla swojego biznesu. Powodzenia!

Krótka i prosta

Krótką nazwę (najlepiej o długości 5-10 znaków) łatwiej zapamiętać. Lepiej wygląda na materiałach marketingowych, zwłaszcza w mniejszych rozmiarach.

Łatwa do zapisania, wymówienia oraz powtórzenia

Nazwa powinna być łatwa do zapisania, wymówienia i powtórzenia. Zwróć uwagę zarówno na formę pisemną, jak i fonetyczną. 

Unikatowa, niepowtarzalna, oryginalna

Nazwę, która jest niepowtarzalna będzie Ci łatwiej wypromować, ponieważ nie będzie mylona z innymi – takimi samymi lub podobnymi. Oryginalność nazwy ułatwi Ci również jej zastrzeżenie.

Nawiązuje do tego czego dotyczy (np. branży)

Nie jest to łatwe, ale jeśli uda Ci się nazwą marki nawiązać do tego czego, zyskasz pewną przewagę. Przykłady takich nazw: Danio, Jogobella, Timex. 

Nieograniczająca znaczeniowo, przyszłościowa

Postaraj się nie zawężać w nazwie profilu działalności marki, bo być może w przyszłości będziesz chcieć ją rozszerzyć. 

Jeśli dziś sprzedajesz np. maskotki dla dzieci i sklep nazwiesz „Wesołe maskotki” a w przyszłości zechcesz rozszerzyć asortyment o inne zabawki, to nazwa marki będzie ograniczająca.

Nie budzi negatywnych skojarzeń

Zastanów się czy zarówno w zapisie, jak i w wymowie Twoja nazwa nie ma negatywnych skojarzeń. 

Jeśli w przyszłości zamierzasz działać również za granicą, to sprawdź czy w innych językach (zwłaszcza angielskim) też nie posiada niewłaściwych konotacji.

Niezastrzeżona przez inny podmiot z branży

Niektóre nazwy mogą być już zastrzeżone przez inny podmiot z branży, w której chcesz działać. 

Czy tak jest, możesz sprawdzić na stronach: 

Ma wolną domenę z pożądaną końcówką (np. pl)

Jeśli masz już swoją nazwę, to warto sprawdzić czy istnieje dla niej wolna domena i najlepiej od razu taką domenę kupić. A co jeśli domena jest już zajęta? 

Wówczas przyda się wiedza z poniższego artykułu:

Jak wybrać domenę i już na starcie podjąć dobrą decyzję?

Jak stworzyć dobrą nazwę sklepu internetowego

Wymyślenie nazwy dla sklepu internetowego nie jest zajęciem łatwym i prostym, ale może może stać się kreatywnym i ekscytującym procesem. Poniżej znajdziesz listę kroków, które mogą pomóc Ci w tym zadaniu.

Zdefiniuj swoją markę i grupę docelową

Zanim zaczniesz generować konkretne nazwy, zdefiniuj swoją markę. Określ jej cel i wartości. Zastanów się nad tym, czym chcesz się wyróżniać na rynku i jakie przesłanie ma Twoja marka. Zrozumienie celów i wartości pomoże Ci w kształtowaniu nazwy.

Ustal grupę docelową dla Twoich produktów

Jasno określ kto jest Twoją grupą docelową, czyli kogo chcesz przyciągnąć i przekonać do Twojego sklepu internetowego. Zrozumienie preferencji i stylu komunikowania się Twojej grupy docelowej pomoże Ci w tworzeniu nazwy, która będzie dla nich atrakcyjna.

Wymyśl i wypisz słowa kluczowe i skojarzenia dotyczące Twojej marki

Zapisz słowa kluczowe związane z Twoją branżą, produktem lub ofertą sklepu. Możesz również wymienić słowa, które odnoszą się do cech, korzyści lub wartości Twojego sklepu. Zbuduj listę skojarzeń i asocjacji, które przychodzą Ci do głowy.

Eksperymentuj z połączeniami słów

Stwórz kombinacje różnych słów kluczowych, skojarzeń i ich połączeń, aby wymyślać nowe nazwy. Eksperymentuj z różnymi kombinacjami, dodając, usuwając lub modyfikując słowa. Możesz spróbować też łączyć słowa z różnych języków lub tworzyć neologizmy.

Kieruj się kreatywnością i oryginalnością

Staraj się tworzyć nazwy, które są unikalne, niepowtarzalne i wyróżniają się na tle konkurencji. Unikaj nazw zbyt podobnych do innych istniejących marek, aby nie utracić waloru odróżnienia się od innych.

Upewnij się, że nazwa jest łatwa do zapamiętania i pisania

Nazwa sklepu powinna być łatwa do zapamiętania, zapisania i powtórzenia przez klientów. Unikaj zbyt skomplikowanych lub trudnych do wymówienia nazw, które nie zapadną w pamięć odbiorcom Twojej nazwy lub marki.

Sprawdź dostępność domeny i znaki towarowe

Przed ostatecznym wyborem nazwy, sprawdź dostępność domeny internetowej zgodnej z nazwą sklepu. Upewnij się również, że nazwa nie koliduje z żadnymi znakami towarowymi lub prawami własności intelektualnej o czym była już mowa wcześniej.

Zbieraj opinie i testuj

Jeśli masz kilka potencjalnych nazw, przedyskutuj je z innymi osobami i zbierz ich opinie. Możesz również przeprowadzić testy, prezentując różne nazwy potencjalnym klientom, aby dowiedzieć się, która nazwa najbardziej do nich przemawia..

Zarejestruj wybraną nazwę

Po wybraniu ostatecznej nazwy, zarejestruj ją jako domenę internetową i na odpowiednich platformach społecznościowych. Upewnij się, że masz pełne prawa do używania nazwy i chronisz swoją markę.

– – –

Pamiętaj, że proces wymyślania nazwy może być czasochłonny i zapewne nie zrobisz podczas jednego dnia. Jest to jednak na tyle ważny element, że warto mu poświęcić trochę czasu. 

Powodzenia w tworzeniu nazwy dla Twojego sklepu internetowego! Nie masz jeszcze sklepu internetowego? Czas to zmienić! Zobacz nasz poradnik – Jak założyć sklep internetowy.

Łukasz Badziak cyber folks
>
Łukasz Badziak
Projektant treści tekstowych i graficznych, marketingowiec, PR-owiec – w zależności od potrzeby. Majsterkowicz oraz entuzjasta odnawiania starych mebli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Polecane dla Ciebie

Szukasz dalej?