Tekst powinien być urozmaicony, posiadać śródtytuły, wytłuszczenia, wypunktowania oraz ciekawe grafiki.
Właśnie grafikami w tym artykule się zajmiemy. Istnieje bowiem wiele narzędzi, dzięki którym możesz tworzyć infografiki, prezentacje oraz edytować zdjęcia. Samodzielne tworzenie grafik na potrzeby reklamy, kampanii AdWords, czy treści wirusowych nie wymaga dużego nakładu środków, a obsługa narzędzi jest niezwykle prosta.

Czy wiesz, że? Duża liczba udostępnień czy wejść zależy od jakości tworzonych przez Ciebie treści. Interesujący temat i ciekawie wykonana infografika są jednym z elementów marketingu internetowego, które stworzone raz mogą stale pracować na sukces Twojej strony. Jest to tzw. evergreen content, czyli treści nie sezonowe, które atrakcyjne są cały czas. Do tworzenia grafik wcale nie jest potrzebna osoba profesjonalnie się tym zajmująca. Wystarczy Ci odrobina zacięcia oraz estetycznego zmysłu, a sporządzenie estetycznej infografiki nie będzie stanowić dla Ciebie większego problemu.
Narzędzia do tworzenia infografik

1. Piktochart

Narzędzie to pozwoli Ci na tworzenie ciekawych i przejrzystych infografik, wykresów i prezentacji.W Piktochart własny pomysł nie jest konieczny, możesz korzystać z gotowych i darmowych szablonów. Infografikę możesz stworzyć w kilku różnych formatach, a wszystko zależy od tego, czego potrzebujesz. Gotowe szablony możesz przeglądać w wygodny i prosty sposób – przy pomocy słów kluczowych lub według kategorii. Kiedy już znajdziesz gotowy szablon, który może być dla Ciebie przydatny, wystarczy podmienić dane, a w przypadku wykresów zaimportować plik w formacie xls. Gotową grafikę możesz osadzić na stronie w dwojaki sposób – wklejając wygenerowany kod lub zapisując infografikę w formacie JPEG lub PNG.

2. GIF Maker

Animowany GIF to najłatwiejszy sposób na stworzenie prostej animacji. Dlaczego? Otóż na ekranie widzimy tak naprawdę zbiór dobranych obrazów, które wyświetlają się z odpowiednią szybkością oraz kolejnością. Tak stworzona animacja może oddawać wrażenie ruchu. Proste GIF-y możesz stworzyć sam, przez co łatwiej zainteresujesz innych swoimi treściami. Oczywiście, najważniejszy jest pomysł, ale również możliwość jego łatwej i szybkiej realizacji w odpowiednim narzędziu, w przypadku GIF-ów będzie to np. GIFMaker.me. Wystarczy wgrać zdjęcia (maksymalnie 20), ustawić rozmiar oraz prędkość animacji i GIF jest gotowy.

3. Canva

Canva to narzędzie, które obsłużysz online przez przeglądarkę internetową. Niczego nie trzeba instalować na komputerze, a do zalogowania wystarczy konto na Facebooku. Program ten daje bardzo wiele możliwości. Z jego pomocą stworzysz grafiki na potrzeby mediów społecznościowych, prezentacje, plakaty, grafiki do wpisów na Facebooku, grafiki na bloga, banery, ulotki, życiorysy i wiele, wiele innych projektów. Większa część zawartości Canvy i jej elementów jest darmowa, za dodatkowe elementy jednak już będziesz musiał zapłacić. Każdy dodatkowy składnik kosztuje 1$

[stan na dzień 15.03.2017]. Istnieje również możliwość dodawania własnych grafik, np. ze stocków – w ten sposób możesz komponować własne struktury graficzne. Nawet darmowe projekty w Canvie umożliwiają zmianę praktycznie wszystkiego – kolorów, wielkości, czcionek itp. Dzięki dodatkowi oferowanemu przez Canvę, stworzysz nie tylko grafiki, ale również bardziej rozbudowane projekty, korzystając z tutoriali na designschool.canva.com.

[stan na dzień 2018-07-21]. Skontaktowała się z nami przedstawicielka zespołu Canvas, przekazując informację o polskiej wersji serwisu, więc pamiętaj, że strona ma też naszą, polską wersję: https://www.canva.com/pl_pl/

4. Pablo

Pablo by Buffer to narzędzie pozwalające na kreowanie grafik. W narzędziu Pablo możesz skorzystać z własnych zdjęć lub gotowych grafik i dodać do nich odpowiedni przekaz. Oprócz tego narzędzie to umożliwia edycję zdjęć oraz wpisywanego tekstu. Ważnym elementem ułatwiającym tworzenie w Pablo jest to, że zdjęcia można odpowiednio dopasować do wybranego przez Ciebie portalu społecznościowego.

5. Inne narzędzia

Wymienione przez nas narzędzia do tworzenia infografik czy grafik to jedynie niewielka część istniejących aplikacji, z których możesz skorzystać. Oprócz wyżej wymienionych, warto się przyjrzeć takim pozycjom jak: Visual.ly, Easel.ly, Infogr.am, ImgFlip, PicMonkey oraz Pixlr. Niemniej jednak wszystkie tego typu programy nie wymagają od Ciebie fachowej wiedzy graficznej, dzięki czemu, pomimo małego budżetu, będziesz w stanie nawet w kilka minut stworzyć interesujące infografiki na potrzeby swojego bloga czy portalu społecznościowego.

Założenie bloga, prowadzenie strony internetowej, kanałów social media oraz tworzenie grafik na ich potrzeby jest dzisiaj bardzo ułatwione, dzięki dostępnym narzędziom. Przede wszystkim liczy się kreatywność, pomysł oraz jakość, której mimo wszystko na wielu blogach i fanpage’ach brakuje. Mamy nadzieję, że pomogliśmy Ci w znalezieniu odpowiednich narzędzi do tworzenia infografik.

Łukasz Bielawski
>
Łukasz Bielawski
Zawsze chętny do pomocy. Od 10 lat zajmuje się marketingiem internetowym, z naciskiem na działania seo oraz kampanie w ekosystemie Google Ads. Prywatnie pasjonat motoryzacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Polecane dla Ciebie

Szukasz dalej?