Darmowy sklep internetowy to hasło z jakim możesz często spotkać się w sieci. Zwłaszcza gdy sam stoisz przed decyzją uruchomienia własnego e-commerce. Choć brzmi kusząco dla wszystkich chcących rozpocząć działalność online, nie oznacza, że taki pełnoprawny sklep internetowy uruchomisz zupełnie bezkosztowo. Jeżeli jesteś na etapie badania dostępnych możliwości jego założenia, dobrze się składa. Zatrzymajmy się dzisiaj nieco dłużej nad tym i odpowiemy na pytanie postawione w tytule.

Darmowy sklep internetowy, czyli co masz na myśli?

Poprzez darmowy sklep internetowy najczęściej rozumiemy e-commerce założony na platformie typu open source. Jest to jednak pewne uproszczenie, o którym za chwilę opowiemy.
Samo pojęcie open source oznacza oprogramowanie, gdzie kod źródłowy jest publicznie dostępny i może być modyfikowany oraz dostosowywany przez użytkowników. Istnieje przy tym oprogramowanie tego typu przeznaczone właśnie do tworzenia sklepów internetowych. Oznacza to, że każdy z nas może zobaczyć, zmienić i zaimplementować je do potrzeb własnego sklepu.
W skrócie, możesz bezpłatnie wykorzystać ten kod, aby przystąpić do budowania własnego sklepu.

Określenie darmowy sklep internetowy oznacza skrót myślowy. Tym mianem definiujemy sklep założony na open source, jak np. WooCommerce czy PrestaShop. W tym modelu zyskujemy bezpłatny dostęp do kodu źródłowego. Jednak instalacja sklepu i jego personalizacja wymaga już wiedzy i konkretnych umiejętności.

Ważne jest jednak zrozumienie, że choć takie darmowe oprogramowanie istnieje, to prowadzenie skutecznego sklepu internetowego wiąże się z pewnymi kosztami. Na pytanie: czy darmowy sklep w ogóle istnieje odpowiedź jest jednoznaczna. Nie, nie zbudujesz własnego e-commerce bez poniesienia kosztów. Tworząc sklep w oparciu o open source, co prawda otrzymujesz dostęp do bezpłatnego kodu, ale jego dostosowanie pod kątem przyszłego sklepu wymaga wiedzy i umiejętności, za które musisz już zapłacić. Do tego niezbędne są dodatkowe wtyczki lub moduły (zazwyczaj płatne), bez których Twój sklep nie będzie posiadał wymaganych w dzisiejszych czasach funkcjonalności, jak choćby szybkie płatności online czy dostawy kurierskie.

Wielu przedsiębiorców decydując się na tę platformę, jest świadoma, że wybór open source, to dopiero początek drogi. Część z nich rozważa także inne płatne rozwiązania, tworzone od podstaw pod konkretne wymagania biznesu, czyli tak zwane dedykowane sklepy internetowe. Tego typu rozwiązania oferują szersze możliwości, większą elastyczność, profesjonalne wsparcie techniczne i brak ograniczeń funkcjonalnych. Są to jednak rozwiązania drogie.

Jeszcze inną drogą do zbudowania własnego sklepu internetowego jest wykorzystanie oprogramowania typu SaaS (Software as a Service, oprogramowanie jako usługa), gdzie w ofercie abonamentowej użytkownik otrzymuje wszystko, co jest potrzebne do jego uruchomienia sklepu. W zamian za korzystanie z gotowej infrastruktury ponosi miesięczne opłaty.

Przykładem takiego rozwiązania jest platforma sklepu internetowego _Stores, czyli proste narzędzie do zakładania i prowadzenia sklepów internetowych przeznaczone dla osób nieposiadających kompetencji technicznych.

Jak założyć sklep? Dowiedz się więcej na temat najpopularniejszych rozwiązań:

Sklep na open source. Koszty

Mówiąc o darmowych sklepach założonych na open source, stosujemy pewne uproszczenie. Oczywiście, dostęp do kodu źródłowego jest bezpłatny. Nie oznacza to jednak, że postawisz sklep internetowy zupełnie bezkosztowo. Nawet jeśli zdecydujesz się na wykorzystanie darmowego oprogramowania, to wciąż będziesz potrzebować środków finansowych na przeprowadzenie procesu konfiguracji, dostosowania i utrzymania sklepu. Taka praca może wymagać wiedzy z zakresu programowania i projektowania. Warto pamiętać, że podczas budowania sklepu na open source, pojawią się także koszty związane z utrzymaniem domeny, hostowaniem sklepu, jego dostosowywaniem, integracjami, rozwijaniem funkcjonalności i obsługą techniczną.

Sklep na opensource

Jak doskonale widzisz darmowy sklep internetowy nie istnieje. O czym możesz przekonać się poniżej. Koszty związane z uruchomieniem sklepu internetowego opartego na oprogramowaniu open source mogą się różnić w zależności od wybranego rozwiązania, potrzeb biznesowych i dostępnych zasobów. Poniżej przykładowe koszty uruchomienia sklepu internetowego na open source.

OpisKoszt
Kod źródłowy0 zł
Domena i hosting (cena dla WooCommerce na podstawie cyber_Folks)39,90 zł
Instalacja i konfiguracja platformyod 1 000 zł
Motyw graficzny i jego dostosowanieod 3 000 zł
Personalizacja sklepuod 5 000 zł
Integracje z operatorami płatnościod 2 000 zł
Obsługa technicznaod 1 000 zł
RAZEM12 039,39 zł
Przykładowy kosz uruchomienia sklepu na Platformie Open Source

Sklep w oparciu o oprogramowanie open source może być dobrym rozwiązaniem, jeśli masz dostęp do wiedzy technicznej bądź posiadasz w swoim zespole osoby o takich kompetencjach. Wówczas zyskujesz kontrolę nad kodem źródłowym i funkcjonalnością sklepu. To oznacza także, że masz większą swobodę w dostosowywaniu i rozwijaniu swojego projektu. Warto w tym miejscu uwzględnić koszty, jakie będziesz musiał ponieść aby uruchomić sklep.

Sklep w modelu SaaS

Jednak w sytuacji, gdy dopiero startujesz ze swoim e-commerce, preferujesz prostotę obsługi, nie chcesz angażować się w konfigurację techniczną, potrzebujesz regularnych aktualizacji i wsparcia technicznego oraz cenisz elastyczność warto rozważyć budowę sklepu w oparciu o platformę sklepową SaaS.

Sklep stworzony na oprogramowaniu w modelu SaaS oznacza, że platforma e-commerce jest dostarczana jako usługa, a nie jako samodzielne oprogramowanie, które musisz instalować i zarządzać nim samodzielnie.

sklep na _Stores

Sklep na SaaS. Koszty

_Stores jest przykładem sklepu w modelu abonamentowym. To rozwiązanie przygotowane z myślą o osobach, które chcą szybko zacząć sprzedawać w sieci. W ramach planów abonamentowych otrzymujesz domenę, hosting, środowisko i niezbędne dokumenty oraz integracje w cenie pakietu. Ten zaczyna się już od 19 zł netto miesięcznie. Szczegóły znajdziesz w cenniku _Stores.

OpisKoszt
Potrzebna infrastruktura (domena i hosting)w cenie
Oprogramowanie sklepuw cenie
Przygotowanie sklepu (szablon, responsywność)w cenie
integracje z operatorami płatnościw cenie
Wsparcie technicznew cenie
RAZEM (koszt miesięczny w 1 roku użytkowania)od 19 zł netto / miesięcznie
PRZYKŁADOWA CENA SKLEPU NA PLATFORMIE _STORES

Sklep na open source vs sklep SaaS

Rozumiesz już różnicę pomiędzy sklepem na open source, a sklepem w wersji abonamentowej. Po więcej informacji możesz sięgnąć do artykułu PrestaShop czy WooCommerce, a może _Stores? Porównanie rozwiązań gdzie jeszcze bardziej rozwinęliśmy ten temat.

Znaczenia nabierają tutaj różnice wynikające z ich architektury, elastyczności, kosztów oraz wsparcia technicznego. Dlatego też w celu większej przejrzystości przedstawmy najważniejsze różnice.

 1. Model biznesowy
  Sklep na oprogramowaniu open source jest oparty na wolnym dostępie do kodu źródłowego, co oznacza, że można go pobrać bezpłatnie, ale instalacja i dostosowywanie będzie wymagało wiedzy technicznej. Natomiast sklep SaaS jest dostarczany jako usługa, gdzie płacisz za dostęp do gotowej platformy e-commerce, a dostawca zarządza infrastrukturą i aktualizacjami.

 2. Infrastruktura (domena i hosting)
  W przypadku sklepu na oprogramowaniu open source, musisz samodzielnie zadbać o infrastrukturę hostingową (zakupić hosting), zainstalować oprogramowanie i zarządzać serwerem. W przypadku sklepu SaaS, założonym na platformie sklepu internetowego _Stores niezbędna infrastruktura jest zapewniana przez dostawcę, dostajesz gotowe rozwiązanie.

 3. Dostosowanie

  Sklep na oprogramowaniu open source daje większą swobodę dostosowania, ponieważ masz dostęp do kodu źródłowego. Możesz wprowadzać zmiany, dodawać funkcje, dostosowywać wygląd i rozbudowywać sklep według swoich potrzeb. W przypadku sklepu SaaS, dostosowanie jest zwykle ograniczone do dostępnych funkcji i opcji konfiguracyjnych oferowanych przez danego dostawcę SaaS.

 4. Aktualizacje i wsparcie techniczne

  W sklepie na oprogramowaniu open source jesteś odpowiedzialny za zarządzanie aktualizacjami oprogramowania i rozwiązywanie problemów technicznych samodzielnie lub z pomocą rozbudowanej społeczności. Natomiast decydując się na sklep SaaS, jakim jest _Stores, regularnymi aktualizacjami zajmujemy się my jako dostawca. Zyskujesz też bezpłatnie wsparcie techniczne. To oznacza, że utrzymaniem oprogramowania i rozwiązywaniem problemów technicznych zajmuje się wyspecjalizowany zespół.

 5. Koszty

  Sklep na oprogramowaniu open source może wydawać się stosunkowo tanim rozwiązaniem, ponieważ nie wymaga opłat za licencję. Jednak poniesiesz koszty związane z hostingiem, dostosowaniem, obsługą techniczną i utrzymaniem sklepu. Sklep SaaS ma zwykle model abonamentowy, gdzie płacisz regularne opłaty za korzystanie z platformy, ale koszty utrzymania i wsparcia technicznego są zazwyczaj wliczone w cenę abonamentu.

Darmowy sklep internetowy wcale nie taki darmowy

Przystępując do projektu e-commerce, pamiętaj, że pozornie darmowe rozwiązania, z jakimi być może spotkasz się w opisie, nie oznaczają, że nie poniesiesz żadnych kosztów związanych z jego uruchomieniem. Innymi słowy, decydując się na oprogramowanie open source na wstępie będziesz musiał ponieść koszty. Z jednej strony, musisz zainwestować we własną domenę oraz hosting. Z drugiej zaś, znaczenia nabiera również Twoja wiedza techniczna. Kod źródłowy otrzymujesz za darmo, ale instalacja i dostosowanie go pod wymogi konkretnego projektu to już kwota rzędu kilku tysięcy złotych. Jeżeli dopiero startujesz, a Twoim celem jest szybkie i sprawne uruchomienie sklepu internetowego, warto zastanowić się nad sklepem w wersji abonamentowej typu SaaS.

>
Katarzyna Węgiel
Pasjonatka i praktyk działań inbound marketing. Prywatnie miłośniczka bliższych i dalszych wycieczek rowerowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Polecane dla Ciebie

Szukasz dalej?