Rozwiązanie problemów po wygaśnięciu certyfikatu Let’s Encrypt – aktualizacja dla Windows 7

Każdy certyfikat SSL zapewniający szyfrowanie połączenia między użytkownikiem a serwerem posiada określoną datę ważności – dnia 30 września 2021 wygasł certyfikat IdenTrust DST Root CA X3 oferowany przez Let’s Encrypt. Był on wykorzystywany w wielu starszych urządzeniach i systemach, dla których zaprzestano wsparcia w zakresie aktualizacji – w tym między innymi Windows 7.

Jeśli Twoja witryna oparta o WordPress czy Joomla doświadcza problemów z działaniem w związku z wygaśnięciem tego certyfikatu, zapoznaj się z naszym artykułem: https://cyberfolks.pl/blog/wazna-informacja-dla-uzytkownikow-wordpress-joomla/

Jeśli nie obserwujesz problemów z działaniem Twojej strony, a mimo to jest ona oznaczana jako niebezpieczna na starszych urządzeniach mimo zainstalowanego certyfikatu Let’s Encrypt, a korzystasz z Windows 7 pomóc powinna ręczna instalacja certyfikatu na Twoim urządzeniu, którą możesz przeprowadzić zgodnie z poniższymi krokami:

1. Wciśnij kombinację klawiszy [Windows]+R i w wyszukiwaniu wpisz certmgr.msc i kliknij przycisk „Ok”

2. Następnie z menu wybierz „Akcja” oraz „Znajdź certyfikaty”

3. W polu „Zawiera” wpisz DST Root CA X3 i kliknij „Znajdź teraz”. Następnie kliknij prawym przyciskiem myszy na certyfikaty z datą ważności 2021-09-30 i wybierz „Usuń”

4. Wejdź na https://letsencrypt.org/certs/isrgrootx1.der (najlepiej z przeglądarki Firefox), kliknij w pobrany plik i wybierz opcję „Zainstaluj certyfikat”

5. W kreatorze importu certyfikatów kliknij „Dalej”

6. Wybierz odpowiedni magazyn certyfikatów – zaznacz opcję „Umieść wszystkie certyfikaty w następującym magazynie”, kliknij „Przeglądaj” i z magazynów wybierz „Zaufane główne urzędy certyfikacji” i kliknij „Ok”. Następnie kliknij przycisk „Dalej”.

7. Ostatni krok to kliknięcie przycisku „Zakończ” w kreatorze importu certyfikatów.

Gotowe! Certyfikat na Twoim urządzeniu został zaktualizowany.

rozwiazanie-problemow-po-wygasnieciu-certyfikatu-lets-encrypt-aktualizacja-dla-windows-7
>
Magdalena Pietraszek