Błąd 404

Jeżeli na naszej stronie pojawia się błąd 404 to świadczy to o odwołaniu się strony do nieistniejącej lokalizacji/pliku. W takim przypadku powinniśmy upewnić się, czy katalog public_html (lub private_html) naszej domeny istnieje oraz czy znajduje się w nim plik index, odpowiedzialny za wyświetlanie strony.

Zweryfikować można to w DirectAdmin w zakładce „Twoje pliki” lub łącząc się z serwerem przez FTP. Jeżeli brakuje jakichś plików lub katalogów, uzupełnij braki i sprawdź ponownie czy błąd się pojawia.

Inne przyczyny występowania błędu 404 oraz możliwe rozwiązania:

1. Pliki strony zostały skasowane i nasz katalog public_html (lub private_html) jest pusty lub brakuje pliku wywoławczego.
Rozwiązanie: Przywrócenie kopii strony lub pliku zgodnie z instrukcją dostępną tutaj.

2.
Błąd występuje tylko w jednej z naszych przeglądarek lub na jednym urządzeniu.
Rozwiązanie: W przypadku gdy strona wyświetla się na innych urządzeniach, może to być problem z pamięcią podręczną przeglądarki. W takim przypadku czyścimy ją i za pomocą klawiszy Ctrl+F5 odświeżamy stronę.

3.
Błędnie wprowadzony adres w pasku adresu.
Rozwiązanie: Upewnij się, że wprowadzony adres jest poprawny i nie zawiera literówki, jest to dość często popełniany błąd w chwilach, gdy się spieszymy.

4.
Problem z plikiem .htaccess, błędne regułki.
Rozwiązanie: Zaloguj się do DirectAdmin lub FTP i edytuj plik .htaccess sprawdzając czy są zawarte w nim poprawne regułki. Często znajdują się w tym pliku przekierowania zawierające ścieżki do naszych skryptów, upewnij się, że są one poprawne, czy nie zawierają literówek itp. Czasem także pomaga usunięcie takich regułek.

4. Błąd występuje dla podstrony/strony głównej.
Rozwiązanie: Zaloguj się do DirectAdmin, wejdź w Twoje pliki, a następnie udaj się do lokalizacji, która wywołuje błąd. Jeśli docelowy plik ma inne uprawnienia niż 644 lub katalog nadrzędny ma inne uprawnienia niż 755, dokonaj zmiany przez zaznaczenia, a następnie na dole wpisz w polu odpowiednie uprawnienia i zatwierdź zmiany.

blad-404
>
Tomasz Gałązka