PHP 8 to duża aktualizacja w popularnym języku, używanym do dynamicznej budowy stron i aplikacji. Zawiera nowe funkcje i wprowadza nowe metody optymalizacji. Do nowości należą także: nazywane argumenty, złączenia, atrybuty… zresztą – po po prostu przeczytaj!

Nazywane argumenty – named arguments

W PHP 8 argumenty nie muszą być wywoływane z zachowaniem kolejności charakterystycznej dla PHP 7.4. Można pomijać zbędne argumenty.

Nowości w kompilacji – JIT


PHP 8 wprowadza nowości w kompilacji. Mechanizm JIT (Just-In-Time) , główna nowość, pokazuje około 3-krotnie lepszą wydajność w syntetycznych testach porównawczych i 1,5–2-krotną poprawę w niektórych konkretnych, długotrwałych aplikacjach. Wydajność typowej aplikacji jest porównywalna z PHP 7.4. Wygląda więc na to, że w typowych zastosowaniach nie ma co liczyć na rewolucyjne przeskoki wydajnościowe takie, jakie były pomiędzy linią PHP 5.6 a 7.x

W dużym uproszczeniu JIT ma upraszczać proces kompilacji kodu tak, że niektóre elementy znacznie szybciej i bardziej bezpośrednio są tłumaczone na język maszynowy. Wcześniej były potrzebne do tego etapy pośrednie. W tym materiale video można zobaczyć różnicę między kompilacją klasyczną, a JIT:

Nowe, użyteczne funkcje

Na stronie projektu PHP znajdziesz sporo ciekawych funkcji. Mnie najbardziej spodobały się proste mechanizmy, których zawsze mi trochę brakowało:

str_contains ( string $haystack , string $needle ) : bool
str_starts_with ( string $haystack , string $needle ) : bool
str_ends_with ( string $haystack , string $needle ) : bool

Kiedy PHP 8 będzie dostępne na serwerach?

PHP 8 wprowadza nieco wyzwań w zakresie kompatybilności. W cyberfolks.pl skupiamy się na zapewnienie wysokiego poziomu stabilności usług hostignowych. Aktualnie czekamy na stabilną wersję tandemu Cloud Linux z PHP 8. Prowadzimy jednocześnie testy kompatybilności popularnych aplikacji w środowisku deweloperskim, w oparciu o PHP 8 RC5 (a więc jeszcze nie wersję stabilną) + Apache.

Na ten moment udało nam się sprawdzić kilka aplikacji:

 • WordPress 5.x – działa
 • WordPress 5.x+ WooCommerce – działa
 • PrestaShop 1.6 – nie działa
 • PrestaShop 1.7 uruchamia się instalator, ale instalacja nie kończy się uruchomieniem aplikacji

Artur Pajkert z kubkiem cyber_Folks
>
Artur Pajkert
Od 18 lat dzieli się wiedzą i poradami w sprawach e-marketingu i hostingu, jako menedżer, autor publikacji, prelegent, bloger, wykładowca akademicki.

8 odpowiedzi do "PHP 8 – co nowego?"

 1. CyberTutorials.pl pisze:

  Kiedy PHP 8 będzie dostępny na serwerach w cyberFolks?

  1. Artur Pajkert pisze:

   Kiedy tylko pojawi się oficjalne wsparcie dla PHP 8 w dystrybucji CloudLinux, która jest podstawą działania naszych serwerów. Na pewno damy znać, jak tylko będzie dostępne.

    1. Artur Pajkert pisze:

     Stabilna wersja pojawiła się dopiero niedawno. PHP 8 jest już dostępne. Warto pamiętać, że kompatybilne z nią muszą być też aplikacje i komponenty po stronie użytkownika.

 2. Renata pisze:

  Ciekawe, pewnie trochę potrwa zanim PHP 8 stanie się powszechne. Cóż, pozostaje czekać i dostosowywać się do nowinek.

 3. Kolejne nowości, dobrze wiedzieć.

 4. Karol pisze:

  Czy php8 jest już dostępne do wybrania?

  1. Artur Pajkert pisze:

   Tak, z tym, że mimo, że na serwerze jest ono dostępne, to nie wszystkie aplikacje są gotowe, aby z niego korzystać. Niektórzy użytkownicy korzystają ze starszych wersji WordPress, motywów lub pluginów, które mogą nie być w pełni kompatybilne z PHP 8 – w razie, gdyby dana wersja nie pracowała z PHP 8, polecam cofnąć się do poprzedniej stabilnej wersji (zazwyczaj PHP 7.2 do 7.4) i zaktualizować swoje komponenty na stronie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Polecane dla Ciebie

Szukasz dalej?