Wix to platforma do tworzenia stron internetowych, która umożliwia użytkownikom tworzyć strony internetowe bez konieczności posiadania umiejętności programistycznych. Jest to narzędzie stworzone dla osób bez doświadczenia w projektowaniu, oferujące intuicyjny interfejs typu „przeciągnij i upuść” oraz szeroką gamę szablonów, które można dostosować do indywidualnych potrzeb.

Kreator stron _Now to stworzone przez cyber_Folks narzędzie do tworzenia stron internetowych, które zostało zaprojektowane z myślą o przedsiębiorcach prowadzących działalność usługową, poszukujących prostego i efektywnego sposobu na zaistnienie online. Dzięki integracji z algorytmami sztucznej inteligencji, _Now umożliwia szybkie utworzenie witryny firmowej bez konieczności poświęcania wielu godzin na naukę obsługi narzędzia.

_Now vs. Wix – co potrzeba na start

Zarówno _Now, jak i Wix, są kompleksowymi narzędziami typu all-in-one, oferującymi użytkownikom łatwe i szybkie tworzenie stron internetowych. Nie trzeba się specjalnie przygotowywać do budowy strony – wystarczy założyć konto i skorzystać z gotowych elementów.

Oba narzędzia działają w modelu subskrypcyjnym, co oznacza, że nie musimy się martwić o zakup domeny i hostingu, gdyż te usługi są już uwzględnione w ramach miesięcznej opłaty.

_Now vs. Wix – tworzenie strony

W Wix mamy do dyspozycji asystenta AI, który zadaje nam kilka pytań dotyczących naszej działalności, takich jak nazwa firmy czy rodzaj świadczonych usług. Niestety, pytania są zadawane częściowo po angielsku, co może sprawić pewne trudności w komunikacji, zwłaszcza jeśli nie czujemy się pewnie w tym języku.

Po udzieleniu odpowiedzi na kilka pytań zostajemy przeniesieni do panelu administracyjnego. Musimy tu najpierw poświęcić chwilę aby się zorientować co dalej zrobić, gdyż panel jest dość rozbudowany.

Po odnalezieniu przycisku do Edycji strony, kreator zapyta nas jeszcze o motyw przewodni dla naszej strony, będziemy też mogli wybrać wygląd strony głównej spośród trzech propozycji.

Na końcu strona zostaje dla nas utworzona. Trzeba przyznać, że jest całkiem estetyczna, choć w przypadku mojej strony, asystent AI nie do końca poradził sobie z doborem zdjęć.

W kreatorze _Now również mamy asystenta AI, który zada nam kilka pytań odnośnie naszej działalności. Działa on jednak w całości w języku polskim, więc nie musimy się stresować, że czegoś nie zrozumiemy. Cała konwersacja potrwa nie dłużej niż minutę, a gotowe sugestie pomogą nam odpowiadać na pytania.

Następnie, na podstawie naszych odpowiedzi, AI wygeneruje dla nas stronę z gotowymi tekstami i odpowiednio dobranymi zdjęciami, które będziemy mogli później edytować.

_Now vs. Wix – edycja strony

Edycja strony w Wix jest dosyć intuicyjna dzięki wbudowanemu edytorowi wizualnemu typu „przeciągnij i upuść”. Można łatwo modyfikować każdy element strony, przeciągając go w odpowiednie miejsce lub dostosowując jego właściwości za pomocą prostych narzędzi. Niezależnie od tego, czy chodzi o dodanie nowego tekstu, zmianę koloru tła czy umieszczenie galerii zdjęć, wszystkie operacje są wykonywane na żywo, co pozwala natychmiast zobaczyć efekty dokonywanych zmian. Dzięki temu nawet osoby bez doświadczenia w projektowaniu stron internetowych mogą szybko i łatwo dostosować wygląd i treść strony do swoich potrzeb i preferencji.

Treści na stronie stworzonej w kreatorze stron _Now są automatycznie generowane na podstawie informacji podanych we wcześniejszym etapie, co może oznaczać, że nie będziemy czuć potrzeby ich edycji. Jednak, jeśli zechcemy dokonać jakichkolwiek zmian w treściach, możemy to zrobić za pomocą prostego edytora dostępnego po zalogowaniu. Edytor ten został uproszczony, aby nie trzeba było poświęcać czasu na naukę jego obsługi, a także zoptymalizowany do łatwej edycji na urządzeniach mobilnych, co umożliwia wygodne edytowanie treści nawet za pomocą telefonu komórkowego.

_Now vs. Wix – koszty

Oba narzędzia operują na zasadzie subskrypcji, co oznacza, że ponosimy miesięczną opłatę za utrzymanie strony i nie musimy przejmować się dodatkowymi kwestiami, takimi jak odnawianie domeny czy hostingu.

Ceny pakietów Wix, w których możemy usunąć reklamy narzędzia i podpiąć własną domenę, zaczynają się ok 44 zł/ miesiąc. W tej cenie znajduje się opłata za domenę i 2GB pojemności konta. W droższych pakietach mamy możliwość uruchomienia sprzedaży na stronie.

W generatorze stron _Now, koszty subskrypcji miesięcznej wahają się od 29 do 149 złotych netto, w zależności od wybranego pakietu. W cenie zawarta jest domena oraz dostęp do wsparcia biura obsługi klienta, nie ma dodatkowych opłat.

_Now vs. Wix – widoczność w wyszukiwarce Google

Samo stworzenie witryny to dopiero początek, ważne jest także jej promowanie, np. w wyszukiwarce Google. Dzięki obecności w wynikach wyszukiwania użytkownicy mogą łatwiej odnaleźć naszą stronę, co przekłada się na większy ruch w witrynie i potencjalnie większą liczbę klientów. Wysoka pozycja w wynikach wyszukiwania buduje również zaufanie i reputację marki, co może prowadzić do lepszego sukcesu biznesowego.

Aby nasza witryna była widoczna w wynikach wyszukiwania Google, konieczne jest przeprowadzenie optymalizacji SEO. Poprawna optymalizacja pozwala wyszukiwarce zrozumieć treść i znaczenie naszej strony, co z kolei zwiększa szanse na pojawienie się jej w wynikach wyszukiwania dla określonych fraz kluczowych. Elementy optymalizacji SEO obejmują m.in. odpowiednie użycie słów kluczowych w treści, zoptymalizowane meta opisy, szybkość ładowania strony, czy też responsywność witryny.

Wybór narzędzia, którego użyjemy do tworzenia strony, znacząco wpłynie na nasze możliwości optymalizacji witryny.

Optymalizacja strony

W platformie Wix istnieje wiele możliwości optymalizacji strony pod kątem SEO, dzięki którym możemy zwiększyć widoczność witryny w wynikach wyszukiwania Google. Wix oferuje m.in. możliwość dostosowania meta tagów, takich jak meta tytuły i meta opisy, co pozwala na precyzyjne opisanie zawartości strony dla wyszukiwarek. 

W kreatorze stron _Now treści oraz metadane są generowane i zoptymalizowane automatycznie. Treści są tworzone za pomocą asystenta AI i są wstępnie zoptymalizowane pod kątem wyszukiwarki Google. Można je później ręcznie dostosowywać, ale przeważnie nie będzie takiej potrzeby.

Szybkość wczytywania strony

Szybkość ładowania strony ma kluczowe znaczenie dla optymalizacji pod kątem SEO. Wysokiej jakości doświadczenie użytkownika oraz szybkie działanie strony są czynnikami, które Google uwzględnia w swoim algorytmie rankingowym.  

W Wix użytkownicy mogą zoptymalizować szybkość ładowania strony poprzez optymalizację obrazów, korzystając z narzędzi dostępnych w panelu edycyjnym. Niestety sama witryna stworzona w Wix jest przeładowana skryptami, przez co wczytuje się znacznie wolniej niż strona zbudowana w _Now.

Strona stworzona przy użyciu kreatora _Now jest bowiem dość oszczędna jeśli chodzi o zasoby, które są potrzebne do jej załadowania. Dzięki temu strona wczytuje się szybko, a my nie musimy podejmować żadnych dodatkowych działań w celu przyspieszenia jej działania.

KreatorCzas ładowania
_Now
WIX

_Now vs. Wix – zalety i wady

Wix to dosyć popularne narzędzie do tworzenia stron internetowych, które ma swoich zwolenników. Zaletą Wixa jest z pewnością rozbudowany, ale wciąż łatwy w obsłudze edytor “przeciągnij i upuść”, który łatwo pozwala dostosować różne aspekty strony do naszych potrzeb.

Minusem Wix jest jakość wykonania strony, z czego nietechniczny użytkownik niestety nie będzie sobie zdawał sprawy. Na tak prostej stronie wizytówkowej nie powinno się ładować tak wielu zasobów. Spowalniają one wczytywanie strony, co może mieć negatywny wpływ zarówno na doświadczenie użytkownika, jak i na widoczność witryny w rankingu Google.

W przeciwieństwie do Wix, strona utworzona w _Now, ładuje tylko niezbędne zasoby, przez co jest lekka i szybko się wczytuje. Dodatkowo cechuje się prostotą użytkowania i szybkością tworzenia, dzięki czemu nawet osoby bez doświadczenia technicznego mogą łatwo zbudować własną witrynę.

edytor _Now
Edytor _Now

_Now vs. Wix – dla kogo

Zarówno Wix, jak i _Now, skierowane są do podobnej grupy odbiorców – głównie do przedsiębiorców, którzy nie posiadają specjalistycznej wiedzy technicznej, a chcą samodzielnie stworzyć profesjonalnie wyglądającą stronę internetową dla swojej firmy.

Oba kreatory oferują relatywnie proste narzędzia do edycji strony. Przy czym Wix ma bardziej rozbudowany edytor, co z jednej strony jest zaletą ponieważ pozwala na większą personalizację witryny, a z drugiej wadą, gdyż obsługa narzędzia będzie od nas wymagać nauki.

Kreator stron _Now jest na tyle prosty intuicyjny, że jego obsługa nie wymaga od nas poświęcania czasu na naukę.

Podsumowanie

Ostateczny wybór między _Now a Wix zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji i potrzeb dotyczących funkcjonalności. My polecamy kreator _Now, przede wszystkim dlatego, że strona jest szybka, łatwa w obsłudze i zoptymalizowana pod polski rynek.

>
Magdalena Paciorek
Ewangelistka WordPress, deweloperka, organizatorka naszych webinarów. Fanka Gutenberga.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Polecane dla Ciebie

Szukasz dalej?