Uruchamiając własny sklep internetowy, musisz zadbać o wiele kwestii prawnych dotyczących jego funkcjonowania. Jedną z nich jest obecność regulaminu sklepu internetowego. Co właściwie powinien zawierać? Przypomnijmy, że wraz z początkiem roku zaczęły obowiązywać 3 dyrektywy: Omnibus, towarowa i cyfrowa, które również narzucają nowe obowiązki na właścicieli sklepów internetowych. Jakie warunki musisz spełnić jako właściciel e-commerce? Co musisz wiedzieć przymierzając się do założenia własnego sklepu internetowego?

Ten artykuł powstał z myślą o:

 • osobach, które planują wejść do świata online;
 • osobach i firmach świadczących usługi w ramach sprzedaży internetowej;
 • osobach pracujących w e-commerce, które chcą poszerzyć swoją wiedzę z zakresu bieżących wymagań prowadzenia e-commerce;
 • wszystkich tych, którzy kupują online i chcą poznać tajniki działań, jakie powinny być podejmowane przez sklepy internetowe w celu zwiększenia swojej skuteczności i przyciągnięcia klientów.

Regulamin sklepu internetowego

Czy sklep internetowy musi mieć regulamin? Takie pytanie pojawia się w głowie każdego kto chce zacząć sprzedawać w sieci. Regulamin sklepu internetowego to dokument, określający zasady korzystania z usług sklepu internetowego oraz prawa i obowiązki obu stron transakcji – sprzedawcy oraz klienta. Zawiera informacje dotyczące tego, na jakich warunkach odbywa się świadczenie usług drogą elektroniczną oraz informuje strony o warunkach sprzedaży oferowanych produktów czy usług.

Traktowany jest również jako zabezpieczenie przebiegu transakcji kupna-sprzedaży.
To obowiązkowy dokument, a jego obecność narzuca Ustawa z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną.[1] W myśl ustawy, każdy kto posiada sklep internetowy staje się usługodawcą świadczącym usługi poprzez sieć.

Co powinien zawierać regulamin sklepu internetowego?

Zależy nam, aby prowadząc działalność online, zapewnić jego zgodność z aktualnymi wymogami prawnymi i zapewnić bezpieczeństwo dla jego użytkowników. Jedną z pierwszych formalnych kwestii, o jakich będziesz musiał pomyśleć, to przygotowanie regulaminu swojego sklepu internetowego.

Regulamin to najważniejszy dokument prawny w sklepie internetowym, ponieważ określa warunki umowy, jaką kupujący zawiera ze sprzedawcą, składając zamówienie. Dzięki temu, sprzedaż w sklepie internetowym może być zautomatyzowana – kupujący nie musi podpisywać umowy, po prostu akceptuje regulamin, a umowa zawierana jest na warunkach wynikających z regulaminu. Oprócz tego, regulamin jest najprostszym sposobem na wywiązanie się z obowiązków informacyjnych nakładanych przez ustawę o prawach konsumenta. Pozwala w jednym zbiorczym dokumencie zawrzeć wszystko to, co wymaga od sprzedawcy prawo. Dzięki temu, nie trzeba obciążać stron internetowych setką formalnych informacji – znajdują się one w regulaminie.

Wojciech Wawrzak – Radca prawny, autor bloga praKreacja.pl i założyciel specjalistycznej kancelarii prawnej praKreacja.legal obsługującej branżę kreatywną
i internetową

Jak powinien on wyglądać? Nie znajdziemy jednoznacznej i pełnej informacji w jednym konkretnym akcie prawnym. O tym, jakie informacje są konieczne dla przygotowania takiego wzoru regulaminu sklepu internetowego mówi nam wiele dokumentów. To na przykład Ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną, Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów czy obowiązujące od tego roku 3 dyrektywy: omnibus, cyfrowa i towarowa.

ElementOpis
Informacje o sprzedawcyDane sprzedawcy, w tym jego nazwa, adres, numer telefonu, adres e-mail i numer identyfikacyjny REGON lub NIP.
Opis towarów i usługInformacje o produktach i usługach oferowanych przez sklep internetowy, w tym ich cena, charakterystyka, dostępność oraz ewentualne ograniczenia w dostarczaniu ich do określonych regionów.
Procedura składania zamówieńSzczegółowy opis procesu składania zamówienia, w tym informacje dotyczące kosztów dostawy, formy płatności oraz czasu realizacji zamówienia.
Prawa konsumentaInformacje na temat prawa konsumentów do odstąpienia od umowy, zwrotu towarów oraz reklamacji.
Przykładowy regulamin sklepu internetowego. wybrany zakres elementów

Co zmieniło się od 2023 roku?

O tym co musi zawierać regulamin sklepu internetowego mówią także dodatkowo zmiany. Od 1 stycznia 2023 roku, weszły w życie nowe przepisy dotyczące e-commerce, które wprowadzają szereg zmian w regulaminie sklepu internetowego. Za sprawą 3 unijnych dyrektyw, tj. omnibus, cyfrowa i towarowa, od początku tego roku, każdy właściciel sklepu internetowego jest zobowiązany do dostosowania sklepu do nowych regulacji.

Zmiany w prawie e-commerce obowiązujące od 01.01.2023 wymuszają na każdym sprzedawcy internetowym zadbanie o m.in. uwidacznianie najniższej ceny z ostatnich 30 dni przed obniżką, informowanie o weryfikacji (lub jej braku) autentyczności opinii, właściwy mechanizm zapisu do newslettera
z wykorzystaniem mechanizmu lead magnet, dostosowanie procesu obsługi reklamacji do odświeżonych zasad odpowiedzialności za wady.

Wojciech Wawrzak – Radca prawny, autor bloga praKreacja.pl i założyciel specjalistycznej kancelarii prawnej praKreacja.legal obsługującej branżę kreatywną i internetową.
 1. Dyrektywa Omnibus
  Wprowadza szereg zmian w prawie konsumentów w Unii Europejskiej, a także zmiany w przepisach dotyczących sprzedaży na odległość, co wpływa na sklepy internetowe, zwłaszcza w zakresie informacji, które muszą udostępniać konsumentom, sposobów prezentacji cen, umieszczania opinii wymiany lub zwrotu towarów.

 2. Dyrektywa cyfrowa
  Zawiera przepisy dotyczące sprzedaży i dostarczania treści cyfrowych oraz świadczenia usług online, co wpływa na sposób, w jaki firmy e-commerce będą oferować swoje produkty i usługi w Unii Europejskiej. Regulacje porządkują i ustalają prawa przysługujące użytkownikom usług cyfrowych.

 3. Dyrektywa towarowa
  Dotyczy sprzedaży produktów online i ma na celu ujednolicenie przepisów dotyczących gwarancji i odpowiedzialności producenta w Unii Europejskiej. Wprowadza ona również nowe przepisy w ramach praw konsumenta.

Jak napisać regulamin sklepu internetowego?

Przygotowanie regulaminu sklepu internetowego wymaga znajomości prawa oraz bieżących przepisów i wymagań. Dlatego też, najlepiej jest skorzystać z usług prawnika lub doświadczonego specjalisty w zakresie prawa internetowego, którzy pomogą w stworzeniu regulaminu zgodnego z wymaganiami prawnymi. Wzór regulaminu sklepu internetowego musi być dostosowany do indywidualnych wymagań naszej działalności.

Jednakże, jeśli zdecydujesz się na samodzielne przygotowanie regulaminu, powinieneś wziąć pod uwagę kilka kluczowych kwestii. Przede wszystkim, regulamin powinien zawierać informacje dotyczące polityki prywatności oraz ochrony danych osobowych. W regulaminie powinny również znaleźć się informacje dotyczące sposobu dokonywania zamówień, płatności, dostawy i zwrotów. Wszystkie te informacje powinny być przedstawione w sposób klarowny i zrozumiały dla klientów sklepu internetowego. Ważne jest także, aby regulamin zawierał informacje dotyczące odpowiedzialności sklepu internetowego za ewentualne błędy, usterki lub opóźnienia w realizacji zamówień. W dokumencie powinny również być określone zasady reklamacji oraz procedury rozstrzygania ewentualnych sporów między sklepem a klientami.

Inną możliwością jest wybranie platformy typu SaaS, która w pakiecie oferuje darmowy regulamin sklepu internetowego. Taką możliwość otrzymujesz wybierając platformę sklepu internetowego _Stores.

Wybierając _Stores, otrzymujesz zestaw dokumentów, koniecznych do legalnego prowadzenia działalności sklepu internetowego. Te dokumenty obejmują wzór regulaminu sklepu internetowego, Politykę prywatności oraz Ustawienia plików cookies. Wszystkie są dostępne w ramach pakietu, otrzymujesz je na starcie, co pozwala na szybsze zaczęcie sprzedaży w internecie.

Kacper Skoczylas, Head of Sales & Marketing _Stores by cyber_Folks

Gotowy regulamin _Stores. Dlaczego warto?

Wybierając oprogramowanie sklepu internetowego _Stores otrzymujesz wszystko, co potrzebne, aby zacząć sprzedawać online. W ramach pakietu udostępniamy również regulamin sklepu internetowego. To znacznie upraszcza bariery wejściowe dla wielu sprzedawców, którzy chcą wejść do świata online. Dlaczego warto skorzystać z gotowego szablonu regulaminu sklepu internetowego w ramach _Stores?

Po pierwsze, takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić czas który musiałbyś poświęcić na przygotowanie od podstaw regulaminu u prawnika. To pozwala na szybkie i łatwe założenie sklepu internetowego.

Po drugie, regulamin jest przygotowywany przez specjalistów w dziedzinie prawa, co zapewnia jego poprawność i zgodność z obowiązującymi przepisami prawa. Dzięki temu nie musisz martwić się o legalność swojego sklepu internetowego.

Po trzecie, korzystając ze _Stores z gotowym regulaminem sklepu internetowego, masz pewność, że dokumenty te będą aktualizowane w razie zmian w przepisach prawa. W przypadku samodzielnego przygotowywania regulaminu, musiałbyś pilnować zmian w przepisach i samodzielnie aktualizować swoje dokumenty.

Wreszcie, wybierając _Stores z gotowym regulaminem sklepu internetowego w cenie, otrzymujesz kompleksowe wsparcie techniczne i merytoryczne. Możesz liczyć na pomoc w razie pytań dotyczących regulaminu, jego dostosowania do Twojego biznesu czy w przypadku jakichkolwiek problemów technicznych.

Co zawiera regulamin sklepu _Stores?

Klienci, którzy wybiorą usługę _Stores, otrzymają gotowy regulamin do sklepu internetowego, który składa się z szeregu istotnych postanowień. Dokument zawiera szczegółowe zapisy dotyczące usług elektronicznych oferowanych w sklepie internetowym, warunków zawierania umowy sprzedaży, sposobów i terminów płatności oraz dostawy produktu, jak również zasad reklamacji i sposobów rozpatrywania reklamacji. Ponadto, regulamin obejmuje kwestie związane z prawem odstąpienia od umowy, ochroną danych osobowych oraz rozwiązywaniem umowy o świadczenie usług. W dokumencie znajdą się również postanowienia dotyczące klientów niebędących konsumentami, licencji oraz zapisy końcowe.

Elementy regulaminu sklepu internetowego w _Stores:

 • Postanowienia ogólne
 • Usługi elektroniczne w sklepie internetowym
 • Warunki zawierania umowy sprzedaży
 • Sposoby i terminy płatności za produkt
 • Koszt, sposoby i termin dostawy produktu
 • Reklamacja produktu
 • Pozasądowe sposoby rozpatrywania reklamacji i dochodzenia roszczeń oraz zasady dostępu do tych procedur
 • Prawo odstąpienia od umowy
 • Ochrona danych osobowych
 • Rozwiązanie umowy o świadczenie usług oraz zmiana regulaminu
 • Postanowienia dotyczące klientów niebędących konsumentami
 • Licencja
 • Postanowienia końcowe

Dzięki tak kompleksowemu regulaminowi klienci będą mieli pewność, że ich sklep internetowy działa zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, a wszelkie kwestie związane z obsługą klienta będą uregulowane w sposób przejrzysty i klarowny.

Źródło:

[1] Ustawa z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną

FAQ – regulamin sklepu internetowego

Tak, zgodnie z obowiazującym prawem każdy użytkownik prowadzący dzialalność online jest zobowiązany do przygotowania i udostępnienia klientom regulaminu sklepu internetowego.


Regulamin dla sklepu internetowego to koszt rzędu od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Możesz również skorzystać z gotowego regulaminu udostępnianego w ramach pakietu _Stores. Pamiętaj, że regulamin sprzedaży internetowej staje się podstawowym warunkiem świadczenia usług drogą elektroniczną.


Jest to działanie niedozwolone. Chroni go prawo autorskie.


Tak, istnieją wzory regulaminów dla sklepów internetowych, które można znaleźć w internecie. Jednakże, każdy sklep internetowy ma swoje indywidualne potrzeby i wymagania, co może wymagać dostosowania regulaminu do konkretnych okoliczności. Dlatego nie rekomendujemy korzystania z ogólnie dostępnych regulaminów, bez kontekstu branży i specyfiki naszej marki. Pamiętaj, że te regulaminy sklepu internetowego były pisane w określonym czasie, co w dobie dynamicznych zmian legislacyjnych, nie zawsze będzie zgodne z obowiązującymi wymogami.

>
Katarzyna Węgiel
Pasjonatka i praktyk działań inbound marketing. Prywatnie miłośniczka bliższych i dalszych wycieczek rowerowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Polecane dla Ciebie

Szukasz dalej?