Gdy jesteśmy blogerami to na koniec roku warto sobie zaplanować cele na kolejny rok naszego blogowania. Stworzenie planu publikacji pozwoli nam skupić się na pisaniu i rozwijaniu bloga, a także zapobiegnie traceniu czasu na szukaniu pomysłów. Z tego artykułu dowiesz się dlaczego warto z wyprzedzeniem planować blogowanie oraz jak stworzyć harmonogram publikacji wpisów na blogu.

Planowanie wpisów na bloga – dlaczego warto to robić z wyprzedzeniem?

Planowanie wpisów z wyprzedzeniem ma wiele zalet. Pozwala nam przede wszystkim spojrzeć na swoje blogowanie z “lotu ptaka” i zobaczyć czy w dłuższym terminie będziemy mieć na tyle pomysłów aby zapewnić sobie ciągłość publikacji.

Pozwala nam też wcześniej przygotować listę wpisów, które chcielibyśmy opublikować w nadchodzącym roku, dzięki czemu nie będziemy już później tracić czasu na szukanie pomysłów. Wystarczy, że spojrzymy na listę, wybierzemy jeden z tematów i napiszemy ten artykuł.

Dodatkowo, takie uprzednio przygotowane wpisy blogowe możemy wprowadzić do WordPressa i ustawić dla nich automatyczną publikację w określonym terminie. Pozwoli to utrzymać regularność publikacji nawet w czasie, gdy fizycznie nie będziemy w stanie angażować się w proces tworzenia treści, bo np. będziemy na wakacjach.

A regularne publikowanie artykułów na blogu jest przecież konieczne jeśli chcemy rozwijać bloga. Sprawia, że czytelnicy przywiązują się do naszego bloga i chętnie na niego wracają aby sprawdzić czy pojawiło się coś nowego. A to z kolei buduje zaufanie do nas jako twórcy.

Ponadto, planowanie wpisów umożliwi nam z wyprzedzeniem przygotować treści na szczególne okazje (np. black friday) czy święta przypadające w trakcie roku. Pozwoli nam to wykorzystać potencjał związany z tymi wydarzeniami, które często są okresem wzmożonych zakupów czy zainteresowania konkretnymi tematami.

W WordPressie z łatwością możemy sobie przygotować harmonogram wpisów blogowych z późniejszą datą publikacji, które zostaną opublikowane automatycznie, gdy nadejdzie ich czas. Spójrzmy więc jak to zrobić.

Jak ustawić w WordPressie aby wpis blogowy opublikował się we wskazanym dniu i godzinie?

Nie potrzebujemy instalować żadnych wtyczek aby w WordPressie opublikować wpis we wskazanym terminie. Wystarczy, że na stronie edycji wpisu, w zakładce Wpis -> Opublikuj wskażemy datę i godzinę, w której artykuł ma zostać opublikowany.

Przed pierwszą publikacją musimy się jedynie upewnić, że mamy ustawioną właściwą strefę czasową dla naszego bloga. Możemy to sprawdzić i w razie konieczności ustawić w zakładce Ustawienia -> Ogólne, w sekcji Strefa czasowa. Sprawdzamy tu czy Lokalny czas odpowiada godzinie właściwej dla naszego miejsca zamieszkania.

Wtyczka Editorial Calendar – jak stworzyć kalendarz wpisów blogowych?

Jeśli chcielibyśmy rozszerzyć naszego WordPressa o możliwość planowania wpisów blogowych w kalendarzu to możemy zainstalować bardzo fajną wtyczkę Editorial Calendar. Wtyczka ma może i nieco przestarzały interfejs, ale nadal działa bezproblemowo i pozwala na łatwe zarządzanie wpisami w widoku kalendarza.

Podsumowanie

Warto planować wpisy do przodu, szczególnie, że w WordPressie jest to bardzo proste. Wystarczy ustawić datę publikacji na przyszłą i to właściwie tyle. A Wy jak tworzycie treści na swojego bloga? Na bieżąco, czy planujecie z wyprzedzeniem?

>
Magdalena Paciorek
Ewangelistka WordPress, deweloperka, organizatorka naszych webinarów. Fanka Gutenberga.

Jedna odpowiedź do "Jak planować wpisy blogowe w WordPressie?"

  1. SamiecAlpha pisze:

    Planowanie postów i regularne publikacje to rzeczywiście podstawa jeśli chodzi o rozwój własnego bloga. Osobiście stosuje to rozwiązanie od dawna i sprawdza się wyśmienicie, ponieważ publikacje pojawiają się na bieżąco.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Polecane dla Ciebie

Szukasz dalej?