Rozpoczynając swoją przygodę z własnym przedsiębiorstwem, staniesz przed wyborem odpowiedniej formy prowadzenia działalności. Jednoosobowa spółka z o.o. czy działalność gospodarcza? Nie podlega wątpliwości, że przedsiębiorcy najczęściej decydują się na działalność na ten drugi wybór. Jednak coraz częściej wybierają również jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

W tym artykule dowiesz się:

  • Jakie są najważniejsze różnice pomiędzy jednoosobową spółką z o.o. a działalnością gospodarczą?
  • Jakie konsekwencje prawne rodzą te formy prowadzenia działalności?
  • Jaki wiąże się z nimi zakres odpowiedzialności?
  • Która forma okaże się dla Ciebie korzystniejsza?
  • Poznasz także praktyczne porady oraz wskazówki.

Zakładanie własnej firmy — wybór formy prawnej

To pierwszy krok, który musisz wykonać, aby założyć firmę. Wybór formy prawnej powinieneś uzależnić od kilku czynników. Można powiedzieć, że działalność gospodarcza oraz jednoosobowa spółka z o.o. rządzą się własnymi prawami. W niektórych przypadkach lepszym rozwiązaniem okaże się opcja pierwsza, w innych zaś druga. Wszystko uzależnione jest od specyfiki branży, celów wizerunkowych firmy, a także pożądanych konsekwencji prawnych. Przedstawię Ci dziś kluczowe różnice obu tych form prawnych, abyś mógł z łatwością podjąć tę decyzję.

Jednoosobowa spółka z o.o. a działalność gospodarcza — jakie są kluczowe różnice?

Czas przejść więc do meritum dzisiejszego artykułu. Poniżej przedstawiam Ci wszystkie różnice, na które powinieneś zwrócić uwagę. Ich znajomość pozwoli Ci wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie, a także wskaże, co czeka Cię w przyszłości. Zaczynajmy!

Zakładanie działalności

Na tym etapie pojawiają się pierwsze, dość znaczące różnice. Trzeba przyznać, że zakładanie działalności gospodarczej jest o wiele prostsze i przede wszystkim tańsze. Decydując się na jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, musisz liczyć się z dość dużymi kosztami. Weź także pod uwagę fakt, że będzie to nieco bardziej czasochłonna procedura.

Podpowiedź
Wiele O zakładaniu działalności w postaci obu tych form można mówić bez końca. Jeżeli chcesz poznać szczegóły tych procedur, zachęcam Cię do przeczytania poprzednich artykułów. Tutaj dowiesz się jak założyć działalność gospodarczą, a w tym miejscu dowiesz się wszystkiego o spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (link).

Opodatkowanie

Inaczej plasuje się także kwestia opodatkowania. Zacznijmy więc od sytuacji odnoszącej się do działalności gospodarczej. Aby dobrze wyjaśnić tę kwestię, posłużę się definicją legalną zawartą w ustawie Prawo przedsiębiorców, która znajduję się w art. 3:

Działalnością gospodarczą jest zorganizowana działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły.

W tym przypadku bardzo istotne jest sformułowanie „we własnym imieniu”. Upraszczając, działalność gospodarcza jest niejako przypisana do ściśle określonego przedsiębiorcy, który z tego względu podlega opodatkowaniu PIT. Wynika to z faktu, że jest on osobą fizyczną, a wymieniona danina dotyczy dochodów właśnie osób fizycznych.

Trochę bardziej skomplikowane jest to w przypadku jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Pojawia się tu paląca kwestia podwójnego opodatkowania. Co to oznacza dla Ciebie? Spółka z o.o. jest osobą prawną, której dochody podlegają opodatkowaniu CIT (podatek dochodowy od osób prawnych). Ty, jako osoba fizyczna, która osiąga dochód w postaci wypłacanych dywidend, musisz z kolei liczyć się z koniecznością uregulowania podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Oznacza to więc obowiązek uiszczania zarówno podatku CIT, jak i PIT.

Podpowiedź
Być może przyszło Ci teraz na myśl, że jednoosobowa spółka z o.o. to nie najlepszy pomysł ze względu na niekorzystne podwójne opodatkowanie. Hej, przecież jest na to rada! Ponownie odsyłam Cię do poprzedniego artykułu o spółce z o.o.(link), gdzie zapoznasz się z najpopularniejszymi metodami na ominięcie tego problemu.

formy opodatkowania spółka z o.o. a działaność gospodarcza

Odpowiedzialność

To bardzo ważny element, o którym nie sposób nie wspomnieć w kontekście dzisiejszego tematu artykułu. Jak już zostało wspomniane, działalność gospodarcza oraz spółka z o.o. to dwie najpopularniejsze formy prowadzenia działalności. W kontekście odpowiedzialności za zobowiązania zdecydowanie wygrywa spółka.

Właściciel działalności gospodarczej odpowiada za zobowiązania swojej firmy całym swoim majątkiem. Co więcej, jeżeli pozostaje on w związku małżeńskim bez rozdzielności majątkowej, obowiązek ten rozciąga się także na jego małżonka. Oznacza to więc, że ewentualne zadłużenia czy problemy finansowe w Twojej firmie mogą skutkować nawet całkowitą utratą majątku.

Korzystniej wygląda kwestia odpowiedzialności w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wiesz już, że jest to osoba prawna. W praktyce oznacza to tyle, że jest ona odrębnym bytem i dysponuje jedynie pieniędzmi, które posiada. Twój majątek osobisty jest nienaruszalny. Najprościej mówiąc, możesz stracić jedynie to, co do owej spółki wniosłeś. Najczęściej jest to po prostu pieniężny wkład własny.

Księgowość

Osoba prowadząca działalność gospodarczą może swobodnie dokonać wyboru pomiędzy księgowością uproszczoną a pełną. Pierwsza z nich, jak sama nazwa wskazuje, nie należy do szczególnie skomplikowanych. Nawet jeżeli zdecydujesz się powierzyć ją specjalistom, nie poniesiesz wysokich kosztów. Inaczej jest w przypadku pełnej księgowości, na którą skazana jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. To skomplikowana procedura, która wymaga skrupulatności i wiedzy. W tym przypadku nie obejdzie się bez usług biura rachunkowego czy księgowego, co pociągnie za sobą zdecydowanie większe koszty.

Dysponowanie zyskami

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą ma bieżący dostęp do zgromadzonych środków. Oznacza to więc tyle, że to, co zarobiłeś, możesz niemal natychmiast spożytkować na dowolne cele. Wspólnik spółki z o.o. nie może liczyć na taką wygodę. Tutaj konieczne jest wypłacenie dywidendy, czyli w uproszczeniu — wynagrodzenia. Nie możesz dowolnie rozporządzać majątkiem spółki.

Kwestie wizerunkowe

Ostatnia, jednak nie mniej istotna różnica. W społeczeństwie przyjęło się, że spółka z o.o. cieszy się nieco większym prestiżem. Można zauważyć, że klienci oraz kontrahenci darzą ją zarazem większym zaufaniem. To szczególnie ważne przy niektórych branżach, które wymagają nienagannego PR’u oraz profesjonalnego wizerunku. Przez mnogość oraz łatwość założenia działalności gospodarczej, ta nie cieszy się tak pozytywnym postrzeganiem. Można powiedzieć, że jest raczej neutralna wizerunkowo.

różnice między jednoosobową spółką a dg

Jednoosobowa spółka z o.o. czy działalność gospodarcza?

W tym przypadku nie ma jednej, wzorcowej odpowiedzi, która sprawdzi się zawsze i u każdego. Z pewnością sam doszedłeś do takiego wniosku w miarę czytania dzisiejszego artykułu. Wiele zależy od branży, Twoich oczekiwań, potrzeb oraz budżetu początkowego. Znasz już kluczowe różnice pomiędzy tymi dwoma formami. Na ich podstawie możesz dokonać świadomego wyboru, który będzie najodpowiedniejszy dla Twojej indywidualnej sytuacji. Powodzenia!

jednoosobowa-spolka-z-o-o-a-dzialalnosc-gospodarcza
>
Julia Rybska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Polecane dla Ciebie

Szukasz dalej?