🎁 TYLKO DO KOŃCA LISTOPADA - kup dowolny pakiet _Stores i otrzymaj drugi rok gratis! Gotowy sklep od 228 zł / rok! 🎁

Wiesz już, że szybkość ładowania strony ma spore znaczenie, i dla jej pozycji w wynikach wyszukiwania i dla zadowolenia użytkowników, którzy do szybko działających witryn będą chętniej wracali. Szybkość ładowania zależy przede wszystkim od wielkości serwisu, a ta powinna być jak najmniejsza. Dzięki temu łatwiej też będzie poradzić sobie ze wzrostem popularności strony, w końcu im większe obciążenie serwera i łączy, tym więcej będzie kosztowało jej prowadzenie.

Buforowanie strony: WP Super Cache

Najprostszą, a zarazem bardzo skuteczną metodą zmniejszenia wagi strony zbudowanej na WordPressie jest sięgnięcie po gotową, darmową wtyczkę WP Super Cache. Jej zadaniem jest skompresowanie wyświetlanego widoku strony i zachowanie go na serwerze, jako tzw. bufor (cache) strony. Jeśli zawartość strony się nie zmieni, to użytkownicy otrzymają właśnie ten skompresowany widok, pobierany znacznie szybciej. Zmniejszy to też obciążenie serwera, ponieważ serwowanie widoku cache przy właściwej konfiguracji nie wymaga wykonania takiej ilości kodu PHP, jak serwowanie normalnej strony WordPressa.

Po zainstalowaniu wtyczki WP Super Cache z repozytorium WordPressa i jej aktywowaniu przejdź w kokpicie do jej ustawień (Ustawienia > WP Super Cache). W wyświetlonej opcji Caching przełącz ustawienie na Caching On, a potem kliknij Update Status.

Teraz przejdź do zakładki Advanced. Ustawisz tutaj opcje, dzięki którym WP Super Cache będzie działać efektywniej. Oto, co warto włączyć:

Cache hits to this website for quick access – dzięki temu przechowywane będą informacje o wejściach na stronę, co przyspieszy serwowanie najpopularniejszych stron.

Use PHP to serve cache files – wykorzystany zostanie do serwowania skompresowanych stron interpreter języka PHP. Zapytaj jednak swojego dostawcę hostingu, czy nie lepiej będzie użyć tu metody mod_rewrite.

Compress pages so they’re served more quickly to visitors – skompresowane będą także statyczne strony, nie tylko wpisy. Niektóre serwery mogą mieć z tym problem, jeśli tak jest u ciebie, po prostu wyłącz tę opcję.

304 Not Modified browser caching. Indicate when a page has not been modified since it was last requested – dzięki temu przechowywane będą dane o ostatniej modyfikacji strony, a jeśli ich nie będzie, strona zostanie ponownie skompresowana.

Jeśli wykonujesz prace przy stronie, np. pracujesz nad jej wyglądem, warto zaznaczyć też Don’t cache pages for known users. Zalogowani użytkownicy (w tym administrator), będą dostawali aktualne a nie zbuforowane wersje stron, dzięki czemu zobaczą zmiany na bieżąco.

Po ustawieniu tych opcji (które są tylko wierzchołkiem góry lodowej, możliwości konfiguracyjne WP Super Cache są znacznie większe), kliknij przycisk Update Status. Wystarczy że przeładujesz teraz stronę (najlepiej w trybie incognito przeglądarki), a zobaczysz o ile szybciej ona działa.

Zmniejszenie zdjęć: WP Smush – Image Optimization

Drugą ważną operacją, którą powinieneś wykonać dla zmniejszenia wagi strony i jednoczesne podbicie pozycji strony w google, jest zmniejszenie rozmiaru wgrywanych obrazków, szczególnie zdjęć. To poważny problem, bo dzisiaj nawet zdjęcia robione telefonem komórkowym mają wiele megabajtów. Galerie zdjęć szybko robią się bardzo ciężkie. Możesz oczywiście zmniejszyć zdjęcia ręcznie, korzystając z edytora graficznego czy programu do zarządzania zdjęciami, ale jest to czasochłonne i kłopotliwe, gdy zdjęć jest dużo. Najlepiej byłoby, by WordPress sam porządnie kompresował wgrywane zdjęcia, nie tracąc przy tym wiele z ich jakości.

Bardzo dobrą wtyczką do tego celu jest WP Smush – Image Optimization. Skompresuje ona wszystkie grafiki .jpeg, .png i .gif, jakie wgrasz do WordPressa. Działa automatycznie, ale zobaczysz jej konfigurację i menu także w kokpicie (Media > WP Smush). Maksymalny rozmiar kompresowanego obrazka to 8 MB, jednocześnie możesz dodać do 32 MB, wybierając opcję Wyślij na serwer nowe media.

W ustawieniach wtyczki masz do dyspozycji następujące opcje:

Automatically smush my images on upload – pozwala na automatyczną kompresję wgrywanych do biblioteki mediów WordPressa zdjęć (i jest domyślnie włączona)

Preserve image EXIF data – zachowanie informacji (metadanych) o zdjęciu. Normalnie jest to wyłączone, ale jeśli robisz galerię swoich fotografii, to możesz to włączyć, by zachować dane EXIF.

Resize original images – jeśli masz oryginalne zdjęcia w innym miejscu, możesz włączyć tę opcję, by zaoszczędzić sporo miejsca. Na serwerze będą przechowywane tylko pliki skompresowane. Po włączeniu musisz ustawić największy dopuszczalny rozmiar obrazka (szerokość i wysokość) w pikselach, przed dodaniem do biblioteki będą one odpowiednio przeskalowane.

WP Smush ma swoją płatną wersję Pro. Daje ona dodatkowe opcje, pozwala na kompresowanie większych plików i robienie tego z większą efektywnością. Jeśli tworzysz strony z galeriami zdjęć, jej kupienie może być bardzo dobrym pomysłem.

To dopiero początek optymalizacji wydajności wordpress, które cię czekają, by uzyskać superszybką stronę na WordPressie. Zrobiłeś jednak już najważniejsze kroki, i jeśli sprawdzisz wyniki swojej strony w narzędziach testowych, zobaczysz znaczną poprawę.

Artur Pajkert z kubkiem cyber_Folks
>
Artur Pajkert
Od 18 lat dzieli się wiedzą i poradami w sprawach e-marketingu i hostingu, jako menedżer, autor publikacji, prelegent, bloger, wykładowca akademicki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane dla Ciebie

Szukasz dalej?